vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Diety od moře: Sluneční a středomořská

19. února 2016

Diety od moře: Sluneční a středomořská

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: jidlo moře Slunce hubnutí vegetarián dieta maso

preventan-mimiforum-banner

Pokud jste se v létě nedostala k moři, nezoufejte. Alespoň trochu slunce vám do života může vnést některá z diet, která vznikla přímo na březích oceánů. Navíc uděláte něco pro své zdraví a můžete shodit přebytečná kila.

Letošní léto se s teplotami příliš nevyznamenalo, chladno a déšť mu vládly více než slunce, a tak jste možná ani neměla motivaci hubnout do plavek. Dnes přinášíme tipy na dvě diety, po nichž můžete pár kilo shodit a navíc díky nim vnést trochu slunce do pošmourného dne.

Sluneční dieta

Z prosluněných pláží exotické Havaje pochází dieta, která nese název Sluneční. Jejím základem je, že jíte jen potraviny, které jsou v souladu s pohybem Slunce na obloze. Strava je především zásaditá a chrání organismus před záněty. Nezbytným doplňkem diety je šťáva z Aloe vera, které se připisuje spousta pozitivních účinků na zdraví – mimo jiné také pročišťuje trávicí trakt.

Ideální dieta pro vegetariány 

Pokud milujete maso a nedokážete na něj zapomenout, pak na ni raději zapomeňte. Naopak pokud patříte mezi vegetariány, nebo vám nedělá problém maso vynechat, může to být něco pro vás.

Jezte podle pohybu Slunce 

Ráno byste měla jíst jen ovoce a ořechy, které rostou na vrcholcích stromů – kokosy, banány, jablka, avokádo, broskve a hrušky. Po poledni slunce klesá, a tak se jí to, co je blíže k zemi – luštěniny, obiloviny, zelenina, zelí, okurky, papriky či melouny. Večer slunce zapadá, proto si dopřáváte to, co roste pod povrchem země – brambory, mrkev, celer apod. Mohou se jíst také plody moře.

Dieta bez masa

Většina potravin by se měla jíst v syrovém stavu, vyloučit by se měly geneticky upravené potraviny. Může se držet několika způsoby, z nichž jeden dovoluje zařadit dvě oblíbená jídla týdně. Protože v podstatě dochází k vyloučení masa, je třeba dát pozor na nedostatek vitaminu B12 a proteinů.

Středomořská dieta

dieta-diety-od-more-2

Mnohem známější dieta, kterou propaguje i řada odborníků, je dieta Středomořská, která vás dokáže nasměrovat k dodržování zdravého životního stylu, a tím vám prodlouží život. Navíc díky ní shodíte pár přebytečných kil.

Výhodou této diety je, že nemusíte dodržovat předem daný jídelníček a nutit se tak do jídel, která nemáte ráda. Co ale naopak musíte, je dodržovat její zásady. Základ této diety tkví v dostatečném přísunu vlákniny. Je třeba jíst velké množství ovoce, zeleniny, ryb, olivového oleje a libového masa.

Základní zásady Středomořské diety:

● Jezte velké množství zeleniny, nejlépe syrové. Připravujte si z ní saláty, nebo ji jezte jako přílohu k masu. Můžete si ji dopřávat kdykoli během dne, doporučuje se jíst ji v sedmi až deseti dávkách.

● Z masa volte hlavně ryby a drůbež. Červené maso byste si měla dopřát jen zřídka. Místo kořenících směsí používejte raději čerstvé bylinky, které si můžete i sama pěstovat.

● Veškeré tuky – oleje, sádlo apod. nahraďte olivovým olejem, nejlépe extra panenským.

● Vynechejte veškeré sladkosti, místo dortu ke kávě se doporučuje čerstvé ovoce.

● Dopřát si k jídlu můžete i víno, nejlépe červené. U žen se doporučuje jedna sklenka, u mužů dvě.

● Omezte také vejce, tučná masa, tučné sýry a bílé pečivo. Naopak si dejte celozrnné pečivo a těstoviny.

● Dostatečně pijte, především neperlivou vodu.

● Dopřát si můžete i hrst mandlí a ořechů.

● Omezte přílohy, raději je nahraďte již zmíněnou zeleninou.

 

Zajímavost MIMIFORA

O tom, že Středomořská strava je zdravá, rozhodně není pochyb. Vědci ale nyní navíc prokázali, že snižuje riziko rakoviny až o 22 %. Jen tím, že začnete používat olivový olej, prý můžete snížit riziko vzniku nádorů o 9 %. Důležité je však dbát na celkový zdravý životní styl a udržovat si přiměřenou hmotnost.

Text: asm

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse