vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dieta podle ročních období: Začněte jarem!

31. března 2016

Dieta podle ročních období: Začněte jarem!

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: roční období jaro zdraví jídelníček hubnutí dieta

preventan-mimiforum-banner

Jaro je ideálním obdobím, kdy začít hubnout. Není ale nutné držet drastické diety, stačí, když svůj jídelníček upravíte v souladu s ročním obdobím. Budete se cítit lépe, zdravěji a hlavně – štíhleji. 

Diskutujte: Dáváte přednost drastickým dietám, anebo zdravému jídelníčku?


Nejde o žádnou drastickou dietu, při které byste se trápila hlady, anebo měla jednostranně zaměřený jídelníček. Dieta podle ročních období je naopak velmi praktická, protože je postavena na souladu s danou částí roku a s tím, jaké potraviny jsou aktuální a bez problémů sehnatelné. Podle ní si totiž tělo během různých ročních dob žádá odlišné potraviny a potřebuje je k tomu, aby dobře fungovalo a mělo dostatek energie. A také proto, aby se udrželo v kondici a neukládalo zbytečné tuky navíc.

Jaro

Co je nejdůležitější:

Vitamin C. Ten totiž dodává energii, posiluje imunitu a pomáhá rychleji spalovat tuky. Zároveň je skvělým pomocníkem proti jarní únavě.

Co jíst: dieta-dieta-podle-rocnich-obdobi-ii-sh

Co nejvíce ovoce a zeleniny, a to hlavně v syrovém stavu. Velmi dobrým zdrojem vitaminu C jsou citrusy, dále se doporučují rajčata, brokolice, mrkev, květák, kysané zelí či paprika. Rozhodně by však nemělo jít o jedinou součást jídelníčku. Vhodné je libové maso a ryby, luštěniny a nízkotučné potraviny.

Co pít:

Vodu a bylinné čaje.

Co nejíst:

Tučné a těžko stravitelné věci, bílé pečivo a sladkosti. Pokud vás honí mlsná, vezměte si trochu sušeného ovoce.

Léto

Co je nejdůležitější:

Dostatek sacharidů. Léto je totiž obdobím, kdy potřebujeme spoustu energie.

Co jíst:

Čerstvé ovoce a zeleninu. V teplých letních dnech je velmi vhodné ovoce s vyšším obsahem vody, jako je meloun. Doporučují se také jahody, ze zeleniny okurky a rajčata. Dopřát si můžete netučné maso a ryby, nízkotučné sýry, tvaroh i tofu.

Co pít:

Vodu a bylinkové čaje.

Co nejíst:

Všechna tučná a mastná jídla, velmi důležité je omezit právě příjem tuků. Nevhodná jsou také moučná jídla, sladkosti a slazené nápoje, uzeniny a jídla z rychlých občerstvení.

Podzim

Co je nejdůležitější:

Jíst teplá jídla, lehce pikantní, zároveň mít dostatek vitaminu C.

Co jíst:

Ovoce a zeleninu, hlavně jablka, která obsahují vitamin C i cennou vlákninu. Ideální jsou i ve formě domácích kompotů. Dopřejte si také dostatek masa, ideálně kuřecí a krůtí, nejlépe s rýží, ochucené na pikantní způsob. Nevyhýbejte se ani houbám, které v té době rostou a mají nízkou energetickou hodnotu. Ideální jsou také teplé polévky.

Co pít:

Teplé čaje, vodu.

Co nejíst:

Sladkosti a tučná a mastná jídla.

Zima

Co je nejdůležitější:

Dávat velký pozor na složení stravy. Tělo si žádá větší porce a rádo si dělá tukové zásoby, a tak je třeba dávat o to větší pozor na to, co jíte.

Co jíst:

Maso, především kuřecí, jehněčí a skopové, ryby. Jako přílohu rýži, pohanku a jáhly. Ovoce a zeleninu – nezapomeňte ani na česnek, cibuli a chilli papričky. Ořechy, mléčné výrobky, cereálie, vlákninu.

Co pít:

Vodu, heřmánkový čaj, kefír a zakysané nápoje.

Co nejíst:

Sladkosti, tučné a mastné věci, přemíru příloh a pečiva.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse