7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

24. února 2016
Dieta: Když vás trápí nadýmání
Kategorie: Dieta, Připojené tagy: placenta fáze porod jídelníček nevolnost nadýmání hubnutí dieta
Nadýmáním prý trpí více ženy. Možná je tomu tak proto, že se nepříjemné projevy snaží více zadržovat. Jenže i když jíte zdravě a držíte dietu, může se plynatost objevit. Jak se jí vyhnout a jak na ni?
Nadýmáním prý trpí více ženy. Možná je tomu tak proto, že se nepříjemné projevy snaží více zadržovat. Jenže i když jíte zdravě a držíte dietu, může se plynatost objevit. Jak se jí vyhnout a jak na ni?
Nadýmání, nevolnost, únava, slabost, bolesti v břiše, průjmy… To všechno se může objevit, pokud držíte dietu. Každé tělo na nový stravovací režim reaguje jinak a mnohdy trvá déle, než se s ním vypořádá. Navíc za nadýmání může často nevhodné složení jídelníčku, které u diet (pokud vám nejsou ušity na míru) často bývá.
Strava plná sacharidů? Nadýmání je tu!
Například pokud ve vašem jídelníčku převažují sacharidy na úkor tuků a bílkovin, mohou se tyto trapné problémy objevit – do tenkého střeva se dostanou bakterie, které brání vstřebání živin a můžou podpořit proces kvašení. Nadýmání je hned na světě. V tomto případě je řešením pokusit se vyrovnat poměr sacharidů, tuků a bílkovin. Třeba tak, že si pečivo namažete margarínem a přidáte sýr, nebo nebudete jíst samotné jablko, ale přidáte ho k nějakému jídlu.
Tipy MIMIFORA
Jak se vyhnout nadýmání
● Omezte nadýmavé potraviny. Například klasickou čočku můžete nahradit červenou, která nenadýmá.
● Pijte při jídle méně, hlavně ne sycené nápoje.
● Více se hýbejte. Pohyb je pro správné trávení a činnost střev důležitější, než si myslíte. Aby se podpořila jejich činnost, je sport nadmíru důležitý.
Pozor na nadýmavé potraviny
Větší nadýmání mohou způsobit určité potraviny. Pokud ve stravě převažují, způsobují problémy. Proto je dobré ohlídat si potraviny, které vás nadýmají a jejich spotřebu snížit. Jde především o luštěniny, některé druhy ovoce a zeleniny (zelí, kapusta, květák, brokolice, švestky, hrušky, banány ad.), čerstvé pečivo, potraviny s vysokým obsahem vlákniny, sycené nápoje, velmi slané potraviny a ty, které obsahují glutamát sodný (například uzeniny, konzervy, bujóny, slané sýry apod.). Pokud trpíte nadýmáním, zapomeňte na takové diety, jako je například fazolová. Zájem o ni vyvolal jeden silně obézní Brit, který zhubnul tak, že jedl šest konzerv fazolí denně a nic jiného. Za devět měsíců zhubnul šedesát tři kilo. Jenže jeho okolí to příliš neocenilo…
Tipy MIMIFORA
Co dělat, když se objeví nadýmání
● Uvařte si bylinný čaj proti nadýmání, například s obsahem fenyklu.
● Máte-li tu možnost, pomáhá nahřívání. Udělejte si teplou lázeň a naložte se do vany.
● Jezte mléčné výrobky nebo doplňky stravy s obsahem probiotik, které pomáhají udržet příznivou střevní mikroflóru.
● Dlouhodobější potíže (například po mléčných výrobcích) mohou signalizovat intoleranci laktózy. Nadýmání může být ale i projevem celiakie. Pokud problémy přetrvávají, vyhledejte lékaře.
● Při akutních potížích užívejte přípravky, které jsou přímo určeny na zažívací potíže – plynatost a nadýmání.
Text: ino
Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com
Fenykl