vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dieta a vegetariánská strava: Je nejlepší na hubnutí?

3. července 2011

Dieta a vegetariánská strava: Je nejlepší na hubnutí?

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: maminka 10.měsíc lékař prohlídky změny hubnutí vegetarián vegetariánství dieta strava miminko

preventan-mimiforum-banner

Vegetariáni bývají většinou štíhlejší – tedy pokud neholdují ve velké míře sladkostem. Je ale řešením přejít na vegetariánskou stravu jen proto, abyste zhubla?

„Vezměte si příklad z vegetariánů, zhubnete," hlásají výsledky posledních průzkumů. Stačí vedle sebe postavit průměrného vegetariána a člověka s normálním jídelníčkem a rozdíl je patrný na první pohled – vegetariáni jsou štíhlejší a váží o tři až dvacet procent méně než ti, kteří jedí maso a potraviny živočišného původu. Je ale jejich strava skutečně tak dietní a zdravá?

Vegetariáni jsou štíhlejší

Vědci zjistili, že lidé, kteří se stravují rostlinnou stravou, si udržují štíhlou linii, nebo dokonce hubnou i tehdy, jedí-li velké porce. Nejlépe jsou na tom – co se hubenosti týká – striktní vegetariáni – vegani, kteří odmítají všechny potraviny živočišného původu. Je dokázáno, že jejich strava zvyšuje spalování kalorií, a navíc se z ní v těle neukládají žádné tuky.

Můžete přibrat, i když maso nejíte

Pokud si na vegetariánství brousíte zuby jen a pouze kvůli štíhlé linii, měla byste vědět, že vyřazením masa z jídelníčku automaticky nezhubnete. Pokud máte ráda sladké a bílé pečivo a budete si ho dále dopřávat ve velkém, můžete klidně přibrat. Tajemství totiž tkví ve změně životního stylu – vegetariáni totiž většinou více sportují, nepijí alkohol, dodržují pitný režim a celkově žijí zdravěji.

dieta-dieta-a-vegetarianska-strava-2-nahled

 

 

 

Zajímavost MIMIFORA

Jaké rozlišujeme vegetariány?

● Semivegetariáni – nejedí pouze červené maso (hovězí, vepřové). Drůbež a ryby, stejně jako ostatní potraviny živočišného původu, ale jedí normálně.

● Pulo-vegetariáni – z živočišných potravin jedí jen a pouze kuřecí maso.

● Pesko-vegetariáni – jedí z živočišných potravin jen ryby, korýše a měkkýše.

● Lakto-ovo-vegetariáni – pijí mléko, jedí mléčné výrobky i vejce, maso ne.

● Vegani – nejedí žádné potraviny živočišného původu. Jsou nejvíce ohroženi nedostatkem důležitých vitaminů a minerálů.

● Makrobiotici – nejedí živočišné potraviny, mléčné výrobky ani vejce, pouze nezpracované organické cereálie, obiloviny, koření a mořské řasy. Ryby ale striktně nezakazují.

● Frutariáni – jejich strava se skládá pouze z ovoce, ořechů, semen, medu a rostlinných olejů.

Vyvážený jídelníček? Jde to i bez masa!

U vegetariánské stravy se – stejně jako u mnoha diet – většinou mluví o tom, že je nevyvážená a nedostanete z ní do těla dostatečný přísun vitaminů a minerálů. Může chybět především železo, vitamin B12 a bílkoviny. Pokud je ale jídelníček vhodně složený, nebezpečí nehrozí (výjimku tvoří striktní vegani a frutariáni). Případně lze chybějící vitaminy dodat tělu v doplňcích stravy. Naopak někteří odborníci zastávají názor, že vegetariánská strava může být zdravá, nutričně vyhovující a navíc může sloužit jako prevence řady onemocnění, například kardiovaskulárních chorob a některých typů rakoviny. Z toho důvodu se například v Kanadě k vegetariánům hlásí 4 % lidí. Průměrně se pak uvádí, že vegetariánem je zhruba každý 50. člověk.

Tipy MIMIFORA

Proč se stát vegetariánem?

● Pokud se nebudete přejídat sladkým a bílým pečivem, máte naději, že zhubnete.

● Budete mít nižší riziko srdečně-cévních chorob, a to až o 40 %.

● Máte naději, že se vám zcela vyhnou žlučové kameny a demence.

● U vegetariánů prudce klesá výskyt rakoviny tlustého střeva (více než 90 %).

● Je pravděpodobné, že vás nebude trápit vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak.

Zajímavost MIMIFORA

Máte-li nadprůměrně inteligentní dítě, je pravděpodobné, že se z něj v budoucnu stane vegetarián. Britští vědci totiž odhalili, že vegetariány se stávají ti, kteří měli v deseti letech o pět bodů vyšší IQ. Zajímavé je i to, že více těch, kteří maso odmítají, je mezi ženami, a to z vyšší společenské třídy a s vyšším vzděláním.

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
11:21 12.01.2015 - Chriss -

Re: blbost

Být vegetariánem je blbost? Nebo byla blbost přestat jíst prasátka a kravičky a pozapomenout na to, že bílkoviny, B12 a železo se někde musí doplnit? Ano, poprvý, když jsem se rozhodla stát vegetariánkou, nehlídala jsem si výše zmíněné věci, po půl roce jsem na to totálně dojela. Každopádně mě to nedalo a z mého přesvědčení jsem po půl roce stravování včetně masa se znovu rozhodla ho ze svého jídelníčku vyřadit. Podle plno zdrojů je vyřazení masa v době dospívání hloupostí, nesouhlasím. Patřím do této skupiny, stačí si hlídat věci, které jsou hlavně v mase, a je to nádherný pocit, vědět, že kvůli mě nemuselo zemřít žádné zvíře.
23:51 15.03.2014 - Petra -

Blbost to rozhodně není.

Být vegetariánem, je pro mnoho lidí ta jediná možná stravovací strategie. Znám spoustu lidí, co má problém se žaludkem, tlustým občas i tenkým střevem. Navíc pokud máte v rodině genetické predispozice je to na místě. Neříkám být vitariánem nebo veganem, to už je dost složité a věřím, že plnohodnotná bílkovina tam chybí. Pavlo vám bylo zle z jednoho prostého důvodu. Zkoušela jsem jiný výživový směr ve chvíli, kdy vaše tělo potřebuje opravdu všechno a tělo je navíc zasaženo hormonálními změnami takového kalibru, že vám ten jídelníček udělal jen špatně. Stejně tak si myslím, že není dobré úplně vyloučit maso ve chvíli, kdy je žena těhotná, alespoň pro to malé by se mohla přemoct. Každopádně si myslím, že je to velice dobrý výživový směr nemluvě o tom, že to není jen o jídle. Zkuste se dozvědět víc, jít do hloubky, začít třeba chodit na jógu, kde vám k tomuto taky řeknou své.
16:12 14.07.2013 - Katka -

Bez nadpisu

jíst maso..což se nestane…já jsem s tímto stylem spokojená, jelikož se cítím lépe…ale rozhodně nejsem ten typ, co odejde z místnosti, jelikož někdo si dává maso, to ani náhodou!
22:51 04.07.2012 - Tessie -

Bez nadpisu

No, já, i kdybych to chtěla zkusit, nemám šanci. Má mě pod palcem otecko, a ten má na vegetariány jasnej názor a je rozumnej a slysluplnej. Navíc- dát si jednou na oběd kenom těstoviny a salád je fajn, ale zkuste jeden den nejíst maso a cítíte se prázdně, jako když si na oběd dáte jenom suchej rohlík.
12:43 29.07.2011 - Pavla -

blbost

Být vegetariánem je blbost. Když jsem byla v pubertě, taky jsem přestala jíst prasátka a kravičky a měla jsem z toho akorát totálně rozhozenej organismus. Teď už maso normálně jím, jen se nepřejídám, a s nadváhou problém nemám.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse