vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dětský tábor: Jak se zachovat, když dítě jet odmítá?

23. června 2017

Dětský tábor: Jak se zachovat, když dítě jet odmítá?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: tábor prázdniny rodiče děti dovolená

preventan-mimiforum-banner

Zdaleka je každé dítě je nadšenec do letních táborů. Nemálo dětí nejen nelákají, ale jet na ně přímo odmítají. Jak se zachovat, nutit děti, anebo ne?

Poslat dítě na tábor, i přesto, že jet odmítá, anebo raději ne? Rodiče se v odpovědi na tuto otázku dělí na dva protichůdné tábory. Zatímco jeden razí heslo „Nebavit se, nařídit a neustupovat“, druhý by dítě, které jet odmítá, nikdy nenutil a nechal jej doma. Jaký přístup je správný, jak se rozhodnout, když se dostanete do této situace?

 

Neptat se a poslat

„Nikdy bych se dítěte neptala. Do školy taky musí chodit a nebudu se s ním vybavovat, zda chce nebo ne. Chodím do práce, volna mám málo, takže syn na tábor musí. Jezdí na tři týdny a vždy to na mě zkouší, že nikam nepojede, ale já neustoupím. Určitě dělám dobře, nakonec se vrací spokojený,“ říká Iva (38), zástupkyně neústupných rodičů.

 

Neposílat proti vůli deti-a-rodina-detsky-tabor-ii-sh-nahled

„Myslím si, že dítě by se mělo mít možnost samo rozhodnout, jestli na tábor pojede, nebo ne. Nikdy bych ho nenutila. Stačí, co jsem si zažila já. Rodiče mě poslali proti mé vůli, dodnes mám negativní zážitky a trauma, které ve mně nenáviděný tábor zanechal. Svému dítěti bych to nikdy neudělala,“ mluví zcela protikladně Lada (33).

 

Tip MIMIFORA:

Co dělat, když dítě nechce jet na tábor?

 

-          Zjistit důvod.

-          Probrat s ním všechna pro a proti.

-          Vyslechnout jeho obavy a starosti, navrhnout řešení.

-          Motivovat ho.

-          Ujistit je, že budete v kontaktu a můžete pro něj přijet, pokud to nezvládne.

-          Pokud přes všechnu snahu jet nechce, nenutit ho a najít alternativu, například příměstský tábor.

 

Nenutit, říkají psychologové

Zatímco obě skupiny rodičů jsou přesvědčeny, že právě jejich přístup je ten správný a nad tím opačným nevěřícně kroutí hlavou, psychologové se na to dívají jinak. Pokud dítě odmítá jet, brečí, třese se při představě tábora, doporučují je nenutit. Sami totiž mají dost zkušeností s dětmi, které si tímto negativním zážitkem prošli a zanechal v nich jen trauma, neurózy a fobie. U některých to došlo tak daleko, že byla třeba i dlouhodobá léčba u psychologa.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse