vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dětské nemoci v těhotenství. Co hrozí?

15. srpna 2017

Dětské nemoci v těhotenství. Co hrozí?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Neštovice příušnice zarděnky nemoc těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Plané neštovice, příušnice, zarděnky, spalničky. To jsou jen některé z dětských nemocí, které v těhotenství mohou být velmi nebezpečné – a to hlavně pro miminko v bříšku.

Jste-li těhotná a máte-li už doma dítě, které chodí do školky či školy, pak zbystřete. Některé dětské nemoci, pokud byste se jimi od potomka nakazila, totiž mohou být v těhotenství nebezpečné.

 

Plané neštovice

Pokud jste je v dětství prodělala, měla byste být chráněná. Avšak pokud jste se jimi nikdy nenakazila, mohou být v těhotenství velmi nebezpečné. Ohrozit můžou jak maminku, tak miminko. Na začátku těhotenství hrozí zvýšené riziko potratu (do 3. měsíce), v první polovině těhotenství pak další potíže. Virus neštovic totiž prochází placentou, a díky tomu může způsobit vývojové vody mozku, očí, končetin, vrozené malformace plodu ad. Nebezpečné jsou i na konci těhotenství – miminko se jimi totiž může nakazit, což může způsobit postižení mozku a sítnice.

 

Tip MIMIFORA:

Pokud plánujete miminko a plané neštovice jste nikdy neprodělala, nechejte se proti nim očkovat! A to nejméně měsíc před otěhotněním. Během těhotenství se očkování neprovádí.

 

Příušnice sex-a-vztahy-detske-nemoci-v-tehotenstvi-ii-sxc-nahled

Další dětská nemoc, která může nastávající mamince ublížit. Během prvních třech měsíců je v případě nákazy ohrožena zvýšeným rizikem potratu, a to už do čtrnácti dnů od nákazy. Pokud jste příušnice neprodělala a přišla byste v těhotenství do kontaktu s nemocným, ihned vyhledejte lékaře a respektujte jeho doporučení. Pokud těhotná žena nakažená příušnicemi rovnou nepotratí, hrozí další nemalé problémy – srdeční a vývojové vady plodu, mentální poruchy, rozštěpy rtů, hluchota apod. Ve druhém a třetím trimestru již příušnice tak nebezpečné nebývají.

 

Spalničky

Potrat či předčasný porod může způsobit i onemocnění spalničkami. To je díky očkování naštěstí vzácné, ale i přesto se může objevit. V těhotenství mívají horečnatý průběh s vyrážkou, kterou může onemocnět i miminko, pokud byste onemocněla před porodem. Vrozené vady by způsobovat neměly.

 

Zarděnky

Pro miminko v bříšku jsou velmi nebezpečné. Infekce plodu přejde v případě nemocné maminky na 90 % miminek a 80 % má vážné následky. Nejhorší situace je opět v prvním trimestru, kdy hrozí vážné poškození a vady – srdeční vady, šedý zákal, trvalá hluchota. U dítěte může způsobit tzv. vrozený zarděnkový syndrom, který může vést k potratu či úmrtí miminka. Lékař může v případě nákazy v 1. trimestru doporučit přerušení těhotenství. Čím později se maminka nakazí, tím je menší riziko problémů. Po 20. týdnu je naděje, že se dítě narodí zcela v pořádku.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse