banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Dětské nemoci v těhotenství. Co hrozí?

15. srpna 2017

Dětské nemoci v těhotenství. Co hrozí?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Neštovice příušnice zarděnky nemoc těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Plané neštovice, příušnice, zarděnky, spalničky. To jsou jen některé z dětských nemocí, které v těhotenství mohou být velmi nebezpečné – a to hlavně pro miminko v bříšku.

Jste-li těhotná a máte-li už doma dítě, které chodí do školky či školy, pak zbystřete. Některé dětské nemoci, pokud byste se jimi od potomka nakazila, totiž mohou být v těhotenství nebezpečné.

 

Plané neštovice

Pokud jste je v dětství prodělala, měla byste být chráněná. Avšak pokud jste se jimi nikdy nenakazila, mohou být v těhotenství velmi nebezpečné. Ohrozit můžou jak maminku, tak miminko. Na začátku těhotenství hrozí zvýšené riziko potratu (do 3. měsíce), v první polovině těhotenství pak další potíže. Virus neštovic totiž prochází placentou, a díky tomu může způsobit vývojové vody mozku, očí, končetin, vrozené malformace plodu ad. Nebezpečné jsou i na konci těhotenství – miminko se jimi totiž může nakazit, což může způsobit postižení mozku a sítnice.

 

Tip MIMIFORA:

Pokud plánujete miminko a plané neštovice jste nikdy neprodělala, nechejte se proti nim očkovat! A to nejméně měsíc před otěhotněním. Během těhotenství se očkování neprovádí.

 

Příušnice sex-a-vztahy-detske-nemoci-v-tehotenstvi-ii-sxc-nahled

Další dětská nemoc, která může nastávající mamince ublížit. Během prvních třech měsíců je v případě nákazy ohrožena zvýšeným rizikem potratu, a to už do čtrnácti dnů od nákazy. Pokud jste příušnice neprodělala a přišla byste v těhotenství do kontaktu s nemocným, ihned vyhledejte lékaře a respektujte jeho doporučení. Pokud těhotná žena nakažená příušnicemi rovnou nepotratí, hrozí další nemalé problémy – srdeční a vývojové vady plodu, mentální poruchy, rozštěpy rtů, hluchota apod. Ve druhém a třetím trimestru již příušnice tak nebezpečné nebývají.

 

Spalničky

Potrat či předčasný porod může způsobit i onemocnění spalničkami. To je díky očkování naštěstí vzácné, ale i přesto se může objevit. V těhotenství mívají horečnatý průběh s vyrážkou, kterou může onemocnět i miminko, pokud byste onemocněla před porodem. Vrozené vady by způsobovat neměly.

 

Zarděnky

Pro miminko v bříšku jsou velmi nebezpečné. Infekce plodu přejde v případě nemocné maminky na 90 % miminek a 80 % má vážné následky. Nejhorší situace je opět v prvním trimestru, kdy hrozí vážné poškození a vady – srdeční vady, šedý zákal, trvalá hluchota. U dítěte může způsobit tzv. vrozený zarděnkový syndrom, který může vést k potratu či úmrtí miminka. Lékař může v případě nákazy v 1. trimestru doporučit přerušení těhotenství. Čím později se maminka nakazí, tím je menší riziko problémů. Po 20. týdnu je naděje, že se dítě narodí zcela v pořádku.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa