banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Dětské letní nemoci: Čím trpí nejčastěji?

26. července 2017

Dětské letní nemoci: Čím trpí nejčastěji?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: průjem angína nemoc děti léto

preventan-mimiforum-banner

Nemoci se dětem nevyhýbají ani v létě, právě naopak. Dovolenou může velmi znepříjemnit angína, anebo vytrvalý průjem.

Nemoci se dětem nevyhýbají ani o prázdninách. I když se to možná nezdá, mezi ty nejčastější patří angína, ale i průjmové choroby. Z bazénu si dítě může odnést i zánět spojivek či zánět močových cest.

 

Angína

I když se to nezdá, jde o velmi častou letní nemoc. Klimatizace, prudké změny teplot, ledové pití a zmrzliny – to našemu tělu neprospívá. Dochází tak ke změnám na sliznici a v krku a tělo je náchylnější k infekci. Angína, která přijde, může být jak bakteriálního, tak virového původu. Zatímco angína způsobená streptokoky začíná náhle, ze dne na den, prakticky z ničeho nic, má-li virový původ, bývá nástup většinou pozvolnější. Pokud se však typické příznaky objeví, je rozumné je nepřecházet a vyhledat lékaře. Přecházené angíny totiž v budoucnu mohou způsobit vážné komplikace – například revmatismus, který postihuje nejen klouby, ale i srdce.

 

Co dělat: V případě silné bolesti krku a obtížného polykání vyhledejte lékaře. Jako první pomoc např. na dovolené může posloužit Prissnitzův obklad, volně prodejné spreje a pastilky proti bolesti v krku. Je třeba se vyhnout ledovému pití a zmrzlině.

 

Střevní chřipka, průjmy

Průjmy se v létě u dětí objevují velmi často. Příčiny mohou být různé – od těch spojených s cestováním, změnou prostředí a jídla, až po ty provázející například střevní chřipky. Za nimi v létě často stojí napití se vody z bazénu, rybníku či jiného koupaliště. U malých dětí je nebezpečí hlavně v tom, že může velmi rychle dojít k dehydrataci.

 

Co dělat: Dbejte na dostatečný příjem tekutin, který je velmi důležitý, neb tělo se rychle odvodňuje. Nasaďte dietu (strava bez tuků a některých sacharidů – např. mixované brambory s mrkví, rýže, mrkvové a banánové pyré, starší pečivo, suchary, libové kuřecí maso), podejte léky proti průjmu. Pokud dítě zcela odmítá tekutiny, nebo se jeho stav zhoršuje, ihned vyhledejte lékaře.

 

Zánět spojivek deti-a-rodina-detske-letni-nemoci-ii-sxc-nahled

Děti, ale i dospělí, si jej snadno přinesou z koupání v bazénech či z ne zrovna čistých přírodních koupališť. Za infekčním zánětem spojivek stojí z 95 % viry, jen 5 % má původ bakteriální. Viry se přenášejí velmi snadno a život dovedou znepříjemnit. Mezi typické příznaky patří nepříjemný pocit v oku (cizí těleso), později výtok z oka, výrazné zarudnutí, slzení a tvorba hlenu, oči slepené hned po probuzení.

 

Co dělat: Chytíte-li zánět na počátku, můžete vyzkoušet oční kapky z lékárny a výplachy borovou vodou. Odborníci nedoporučují oblíbené heřmánkové obklady, které mohou vyvolat alergie. Je třeba myslet na to, že zánět je infekční a snadno jím můžete nakazit své okolí. V případě rozvinutější formy se bez lékaře neobejdete a ten určí, zda jsou k léčbě třeba antibiotické kapky a masti. U dětí je lepší lékaře vyhledat zavčas a příliš neexperimentovat.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa