vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dětské letní nemoci: Čím trpí nejčastěji?

26. července 2017

Dětské letní nemoci: Čím trpí nejčastěji?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: průjem angína nemoc děti léto

preventan-mimiforum-banner

Nemoci se dětem nevyhýbají ani v létě, právě naopak. Dovolenou může velmi znepříjemnit angína, anebo vytrvalý průjem.

Nemoci se dětem nevyhýbají ani o prázdninách. I když se to možná nezdá, mezi ty nejčastější patří angína, ale i průjmové choroby. Z bazénu si dítě může odnést i zánět spojivek či zánět močových cest.

 

Angína

I když se to nezdá, jde o velmi častou letní nemoc. Klimatizace, prudké změny teplot, ledové pití a zmrzliny – to našemu tělu neprospívá. Dochází tak ke změnám na sliznici a v krku a tělo je náchylnější k infekci. Angína, která přijde, může být jak bakteriálního, tak virového původu. Zatímco angína způsobená streptokoky začíná náhle, ze dne na den, prakticky z ničeho nic, má-li virový původ, bývá nástup většinou pozvolnější. Pokud se však typické příznaky objeví, je rozumné je nepřecházet a vyhledat lékaře. Přecházené angíny totiž v budoucnu mohou způsobit vážné komplikace – například revmatismus, který postihuje nejen klouby, ale i srdce.

 

Co dělat: V případě silné bolesti krku a obtížného polykání vyhledejte lékaře. Jako první pomoc např. na dovolené může posloužit Prissnitzův obklad, volně prodejné spreje a pastilky proti bolesti v krku. Je třeba se vyhnout ledovému pití a zmrzlině.

 

Střevní chřipka, průjmy

Průjmy se v létě u dětí objevují velmi často. Příčiny mohou být různé – od těch spojených s cestováním, změnou prostředí a jídla, až po ty provázející například střevní chřipky. Za nimi v létě často stojí napití se vody z bazénu, rybníku či jiného koupaliště. U malých dětí je nebezpečí hlavně v tom, že může velmi rychle dojít k dehydrataci.

 

Co dělat: Dbejte na dostatečný příjem tekutin, který je velmi důležitý, neb tělo se rychle odvodňuje. Nasaďte dietu (strava bez tuků a některých sacharidů – např. mixované brambory s mrkví, rýže, mrkvové a banánové pyré, starší pečivo, suchary, libové kuřecí maso), podejte léky proti průjmu. Pokud dítě zcela odmítá tekutiny, nebo se jeho stav zhoršuje, ihned vyhledejte lékaře.

 

Zánět spojivek deti-a-rodina-detske-letni-nemoci-ii-sxc-nahled

Děti, ale i dospělí, si jej snadno přinesou z koupání v bazénech či z ne zrovna čistých přírodních koupališť. Za infekčním zánětem spojivek stojí z 95 % viry, jen 5 % má původ bakteriální. Viry se přenášejí velmi snadno a život dovedou znepříjemnit. Mezi typické příznaky patří nepříjemný pocit v oku (cizí těleso), později výtok z oka, výrazné zarudnutí, slzení a tvorba hlenu, oči slepené hned po probuzení.

 

Co dělat: Chytíte-li zánět na počátku, můžete vyzkoušet oční kapky z lékárny a výplachy borovou vodou. Odborníci nedoporučují oblíbené heřmánkové obklady, které mohou vyvolat alergie. Je třeba myslet na to, že zánět je infekční a snadno jím můžete nakazit své okolí. V případě rozvinutější formy se bez lékaře neobejdete a ten určí, zda jsou k léčbě třeba antibiotické kapky a masti. U dětí je lepší lékaře vyhledat zavčas a příliš neexperimentovat.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse