vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dětské kolo ve slevě: Na co si dát pozor?

20. září 2011

Dětské kolo ve slevě: Na co si dát pozor?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: parametry hmotnost kolo děti

preventan-mimiforum-banner

Vybrat správně dětské kolo může být někdy věda, a rozhodně se to nevyplatí podcenit. Je totiž spousta věcí, na které si je třeba dát pozor. Zdaleka ne každé kolo je totiž kvalitní a bezpečné…

Cyklistická sezóna sice pomalu končí, ale právě díky tomu máte často možnost koupit kolo výhodně, v akcích a slevách, a nechat jej třeba jako dárek k Vánocům. Jak při výběru postupovat?

 1.Zvolte správnou velikost

Zvolit správnou velikost kola nemusí být zrovna jednoduché, zvlášť pokud nakupujete na internetu. Proto odborníci v případě dětského kola doporučují – zajděte do odborné prodejny a kolo s dítětem vyzkoušejte. Můžete se sice řídit podle orientačních tabulek, ale záleží nejen na věku, ale hlavně na výšce dítěte a délce jeho nohou. Kola se vyrábějí v rozpětí 12″ až 24″ a nemusí být vždy pravidlem, že malé dítě začne automaticky jezdit na tom nejmenším.

Kupujete-li dětské oblečení a je větší, můžete ohrnout rukávy nebo nohavice. Ovšem u kola nesvedete nic. Musí prostě přesně sednout. Odborníci varují hlavně před tím kupovat kolo rovnou větší, aby déle vydrželo – dítěti musí pasovat a musí dosáhnout nohama na zem, jinak na něm nezvládne dobře jezdit.

MIMIFORUM zjistilo:

Jaké kolo se hodí pro vaše dítě?

Změřte délku jeho nohou od rozkroku až na zem (samozřejmě bez bot) a hledejte v tabulce níže. Věk je údaj spíše orientační, záleží na výšce dítěte.

● průměr kol 12" – délka nohou 35–42cm (věk 2 – 4 roky), výška dítěte pod 100 cm

● průměr kol 14" – délka nohou 40–50cm (věk 4 – 6 let) – tato velikost není obvyklá u všech výrobců – výška dítěte 95 – 105 cm

● průměr kol 16" – délka nohou 45–55cm (věk 5 – 8 let) – výška dítěte 100 – 115 cm

● průměr kol 20" – délka nohou 55–63cm (věk 7 – 10 let) – výška dítěte 115 – 130 cm

● průměr kol 24" – délka nohou 60–72cm (věk 9 – 12 let) – výška dítěte 125 – 160 cm

2.Pozor na detaily 

Kolo pro malé dítě by mělo být kvalitní, vyplatí se do něj investovat. Z toho důvodu dávejte přednost značkovým kolům, i když jsou dražší, třeba před těmi koupenými v supermarketu. Pokud si ale opravdu nechcete připlatit, dejte si pozor na základní věci, které nejmenší kola musejí splňovat. Hlídejte, aby byl řetěz krytý plastem po celé délce, aby kolo nemělo žádné ostré hrany, trčící šroubky apod.

Na řídítkách musejí být rozšířené gripy, aby nehrozilo poranění v případě pádu. Rámová tyč pak nesmí být příliš vysoko, aby si dítě neublížilo, pokud náhle sesedne. Sešlap nesmí být těžký, jak je tomu často o levnějších kol. U malých kol musí být součástí protisměrná brzda, tzv. torpédo, aby dítě brzdilo sešlápnutím dozadu. Pokud chybí, kolu se vyhněte.

3.Hmotnost a další parametry

deti-a-rodina-vybirame-kolo-2-sxc

Velkou roli hraje hmotnost kola. Pro malé dítě je samozřejmě dobré, aby byla co nejnižší a kolo bylo co nejovladatelnější.  Zvažte proto i tento aspekt. Mezi nejlehčí patří kola, která ve velikosti 12″ mají jen 7,5 kg. Jiná však mohou mít i o 2 kg více. Nejmenší kola také mívají jako součást přídavná kolečka pro lepší udržení rovnováhy. Ty samozřejmě nemusíte použít vůbec, pokud je dítě zvyklé jezdit např. na kole – odrážedle. Pokud dítě začíná na větším kole, nemusejí být kolečka součástí, a je třeba případně dokoupit.

MIMIFORUM zjistilo:

Odborníci používání postranních koleček příliš nedoporučují. Dítě se neučí držet rovnováhu, příliš na ně spoléhá, a pokud vjede na nerovný povrch a kolečko se zaboří např. do díry, váš »špunt« snadno spadne. A pády bývají horší než z kol bez koleček.

Aby se vaše dítě naučilo držet rovnováhu, je ideální pořídit kolo – odrážedlo. Také při jeho výběru je třeba dát pozor na kvalitu – nesmí z něj trčet šrouby, mít ostré hrany, samozřejmostí by mělo být výškově nastavitelné sedadlo. Většina modelů je vhodná pro děti od dvou let, které se velmi rychle naučí držet rovnováhu. Ceny se pohybují přibližně od 1 500 do 3 300 Kč.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi
Stropro lepsi jak kola z obchodauku :D
14:50 03.09.2015 - ALes -

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Jeste aby ne pomer cena vykon kvalita je velice dobra lepsi nez koupit neco levneho jednou se s tim triskne a to se rozbije :D to fakt ne !
14:41 03.09.2015 - Andrejka -

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Synek ma odrazedlo a perfektni vydrzi je kvalitni zpracovane a proste pecka vydrzelo cele leto a je furt jako nove za chvili budeme prechazet na kolo take od nich takze doufam ze to prodame 
22:09 02.09.2015 - Romanka :) -

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

To jo hlavne toho hodne nabizi krasna lehka a designova kola vsechno uzasny fakt bych to chtela vsem doporucit
21:40 02.09.2015 - Tomajda -

Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Kdo ma chape kdo nema breci :D cyklospeciality jsou fakt vyborny shop.. 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse