banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Dětské fobie: Čeho se malí bojí nejčastěji?

9. června 2015

Dětské fobie: Čeho se malí bojí nejčastěji?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: fobie tma zvířata děti škola strach

preventan-mimiforum-banner

Strach ze tmy, školy či zvířat. To jsou jen některé z věcí, kterých se děti nejčastěji bojí. Jejich fobie je třeba brát vážně, nezlehčovat je a snažit se je řešit.

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


Fobie si věk nevybírají. Rozvinout se mohou jak u dětí, tak u dospělých. Jenže zatímco v dětském věku jsou časté a většinou samy vymizí, u dospělých je to o poznání horší. Může se z nich vyvinout fobická porucha, které se těžko zbavuje a přetrvat může klidně i celý život. Čeho se ale nejčastěji bojí malé děti, jaké je pronásledují fobie?

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co je to fobie?

Velký, nepřiměřeně silný strach až panický z něčeho konkrétního. Ze zvířat, lidí, ze tmy, ale i z mnoha dalších věcí a situací. Může nás více či méně omezovat v běžném životě. Nějaká fobie se vyvine kolem 2. až 3. roku až u poloviny dětí, často ale postupně sama vymizí.

 

Fobie ze tmy

Bývá velmi častá a trápí nejen děti, ale i dospělé. Když se setmí, děti nechtějí zůstat samy, vidí »bubáky«, bojí se a utíkají k rodičům. Někomu pomůže rozsvícená lampička, jinému ani to ne. Strach ze tmy získal název nyktofobie a stejně jako u jiných fobií není dobré řešit ji násilím a dítěti zhasnout a zamknout o samotě. Dosáhnout byste totiž mohli ještě většího prohloubení fobie.

 

Školní a sociální fobie

Velmi častá fobie u školních dětí i teenagerů. A zvlášť u takových, na které jsou od rodičů kladeny příliš velké nároky. Vyskytuje se až z 3,5 % dětí, kteří mají takový strach ze školy a kontaktu s lidmi, že »utíkají« k nemocem. Mají potíže s bolestí břicha, hlavy, je jim špatně, zvrací apod. V takovém případě je porada s psychologem či psychiatrem nezbytná, nejsou totiž výjimkou případy, kdy se děti s touto fobií pokouší o sebevraždu.

 

Fobie ze zvířat deti-a-rodina-detske-fobie-ii-sh-nahled

Další druh fobie častý u dětí i dospělých. Mluvíme o ní jako o zoofobii a většinou dochází k tomu, že se dotyčný bojí jednoho určitého (případně víc určitých) druhů zvířat, nikoli ze všech. Fobie často přetrvává do dospělosti. Nejčastěji se bojíme pavouků, hadů, psů, ale i ptájl či včel. Fobie ze zvířat bývá velmi častá u předškolních dětí.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak zvládnout fobie

Pokud dítě trpí nějakou fobií, je dobré vědět, jak s ním jednat. Vystavit ho přímo strachu a té nejstresovější situaci rozhodně není dobrá cesta. Jen si představte, že byste měla panický strach například z pavouků a někdo vás zavřel do místnosti, kde by byl jeden vedle druhého. Naučila byste se tak zvládnout strach? Asi jen stěží. Proto je dobré s dítětem vše probrat a začít na odstraňování fobie postupně. Pokud to nepomáhá či se fobie zhoršují, je vhodná návštěva psychologa. Dětské fobie berte vždy vážně, nikdy za ně dítě netrestejte a nesmějte se mu kvůli nim. Děti jsou totiž velmi citlivé.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa