darkove-baleni

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Dětské fobie: Čeho se malí bojí nejčastěji?

9. června 2015

Dětské fobie: Čeho se malí bojí nejčastěji?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: fobie tma zvířata děti škola strach

preventan-mimiforum-banner

Strach ze tmy, školy či zvířat. To jsou jen některé z věcí, kterých se děti nejčastěji bojí. Jejich fobie je třeba brát vážně, nezlehčovat je a snažit se je řešit.

ActiLac Baby

Přípravek byl odborně posouzen Českou pediatrickou společností jako vhodný pro děti od 1 roku.
·    Doplněk stravy.
·    Pro děti již od 1 roku.
·    Bezproblémové užívání u malých dětí (prášková forma).
·    Vhodný jako cestovní balení.
·    Obsahuje vyváženou kombinaci šesti kmenů živých mikroorganismů – laktobacilů a bifidobakterií. Množství těchto bakterií je 2,5×108 cfu/v 1 sáčku (cfu = colony-forming unit, tj. počet životaschopných mikroorganismů).

actilac-baby

Doplněk stravy

 Více ZDE


Fobie si věk nevybírají. Rozvinout se mohou jak u dětí, tak u dospělých. Jenže zatímco v dětském věku jsou časté a většinou samy vymizí, u dospělých je to o poznání horší. Může se z nich vyvinout fobická porucha, které se těžko zbavuje a přetrvat může klidně i celý život. Čeho se ale nejčastěji bojí malé děti, jaké je pronásledují fobie?

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co je to fobie?

Velký, nepřiměřeně silný strach až panický z něčeho konkrétního. Ze zvířat, lidí, ze tmy, ale i z mnoha dalších věcí a situací. Může nás více či méně omezovat v běžném životě. Nějaká fobie se vyvine kolem 2. až 3. roku až u poloviny dětí, často ale postupně sama vymizí.

 

Fobie ze tmy

Bývá velmi častá a trápí nejen děti, ale i dospělé. Když se setmí, děti nechtějí zůstat samy, vidí »bubáky«, bojí se a utíkají k rodičům. Někomu pomůže rozsvícená lampička, jinému ani to ne. Strach ze tmy získal název nyktofobie a stejně jako u jiných fobií není dobré řešit ji násilím a dítěti zhasnout a zamknout o samotě. Dosáhnout byste totiž mohli ještě většího prohloubení fobie.

 

Školní a sociální fobie

Velmi častá fobie u školních dětí i teenagerů. A zvlášť u takových, na které jsou od rodičů kladeny příliš velké nároky. Vyskytuje se až z 3,5 % dětí, kteří mají takový strach ze školy a kontaktu s lidmi, že »utíkají« k nemocem. Mají potíže s bolestí břicha, hlavy, je jim špatně, zvrací apod. V takovém případě je porada s psychologem či psychiatrem nezbytná, nejsou totiž výjimkou případy, kdy se děti s touto fobií pokouší o sebevraždu.

 

Fobie ze zvířat deti-a-rodina-detske-fobie-ii-sh-nahled

Další druh fobie častý u dětí i dospělých. Mluvíme o ní jako o zoofobii a většinou dochází k tomu, že se dotyčný bojí jednoho určitého (případně víc určitých) druhů zvířat, nikoli ze všech. Fobie často přetrvává do dospělosti. Nejčastěji se bojíme pavouků, hadů, psů, ale i ptájl či včel. Fobie ze zvířat bývá velmi častá u předškolních dětí.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak zvládnout fobie

Pokud dítě trpí nějakou fobií, je dobré vědět, jak s ním jednat. Vystavit ho přímo strachu a té nejstresovější situaci rozhodně není dobrá cesta. Jen si představte, že byste měla panický strach například z pavouků a někdo vás zavřel do místnosti, kde by byl jeden vedle druhého. Naučila byste se tak zvládnout strach? Asi jen stěží. Proto je dobré s dítětem vše probrat a začít na odstraňování fobie postupně. Pokud to nepomáhá či se fobie zhoršují, je vhodná návštěva psychologa. Dětské fobie berte vždy vážně, nikdy za ně dítě netrestejte a nesmějte se mu kvůli nim. Děti jsou totiž velmi citlivé.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Antonín
mamybaby14.12.2016
Jaroslav
Izabela
italka29.09.2016
Nikola
Pavla03.10.2015
Dítě Uživatelka Datum
Lucie
lussy01.12.
Alexandr
skyline02.12.
Adam
KarelZítra
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa