vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dětská obezita: Stále jí přibývá!

22. ledna 2013

Dětská obezita: Stále jí přibývá!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: epidemie obezita děti nadváha zdraví

preventan-mimiforum-banner

Obézních dětí stále přibývá, a tak není divu, že ji mnozí označují za epidemii. Řada rodičů ji bohužel podceňuje a neřeší. To je však velká chyba, protože dítě si většinou nese následky až do dospělosti. 

Dvacet až třicet procent dětí. Tolik je jich podle průzkumů u nás obézních, anebo trpí nadváhou. Počet nejmenších, kteří se potýkají s kilogramy navíc, stále narůstá a odborníci začínají mluvit o epidemii.

Vyroste z obezity? Ne!

„No co, je trochu oplácené, aspoň mu chutná,“ řekne nejedna maminka. To, že má problém s nadváhou, už ale nevidí. „Vždyť z toho vyroste,“ odvětí, když na váhu upozorníte. To je oblíbený, ale nepravdivý mýtus. Podle odborníků si více než 80 % obézních dětí problém nese do dospělosti a samo z oplácané postavy nevyroste. Proto je třeba problém, když se objeví, nepřehlížet, ale naopak začít řešit.

Obezita vede k potížím

Málokterý rodič si uvědomuje, že obezita jejich potomků není jen estetický problém. Zatěžuje totiž celé tělo a může způsobit četné zdravotní komplikace. V první řadě se neúměrně zatěžuje pohybový aparát, klouby a páteř. To pak vede ke špatnému držení těla, bolestem kloubů i k plochým nohám. Zatěžováno je i srdce, objevuje se vysoký tlak a cholesterol, a to může vést ke vzniku metabolického syndromu. Mohou se objevit trávicí potíže, anebo kožní problémy. Obezitu často provázejí ekzémy, vyrážky i strie.

Nadváhu řešte zavčas deti-a-rodina-detska-obezita-ii-sh-nahled

Pokud se dítě začne potýkat s nadváhou, je třeba hned zakročit. Jen tak se vyhnete pozdějším problémům s mnoha kily navíc. Radikální diety pro děti rozhodně vhodné nejsou. Je třeba změnit životní styl, upravit stravu a přidat dostatek pohybu. Pokud se potíže stupňují, anebo nic nepomáhá, je třeba poradit se s lékařem – a s odborníkem. U vážnějších případů je možný pobyt v dětské léčebně, která se zaměřuje na obezitu.

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat, když má dítě nadváhu

-          Upravit jídelníček. Jíst pravidelně, vypustit sladkosti, naopak zařadit dostatek ovoce a zeleniny.

-          Přidat pohyb. Najít sport, který bude dítě bavit a protáhne při něm tělo.

-          Omezit sezení u televize a počítače. To by měly nahradit procházky, pohyb venku a další zdravější aktivity.

-          Jít příkladem. Ukázat dětem, jak se správně stravovat. Pokud budete jíst denně tučná jídla a zajíte je zákuskem, těžko dítěti vysvětlíte, že takto se správně nestravuje. Zapojit by se měla celá rodina.

-          Dostatečně spát. Dohlédněte na to, aby dítě dostatečně spalo. Odborníci jasně prokázali, že obézní děti spí méně, než by měly. Místo toho více jí. Aby tělo fungovalo a spalovalo správně, je dostatečný spánek velmi důležitý.

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse