vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti v létě: Před čím je chránit

23. července 2013

Děti v létě: Před čím je chránit

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: tonutí úžeh úpal děti Slunce léto úraz

preventan-mimiforum-banner

V létě stoupá počet dětských úrazů, ale objevit se mhou i další potíže – dehydratace, úpal, úžeh či tonutí a úrazy ve vodě. Přinášíme malý přehled, před čím děti chránit. 

Dehydratace

Časté potíže horkých letních dnů. Stačí podcenit pitný režim a být déle na sluníčku, anebo v dusné místnosti a potíže jsou tady. Dehydratace, tedy nízký obsah vody v těle, je totiž velmi nebezpečná. Tělo nemůže provádět veškeré procesy, které zaručují správnou funkci organismu, ani produkovat energii. Pokud nezareagujeme čas, může vše skončit i kolapsem. U dětí je nebezpečí v tom, že vše postupuje velmi rychle.


Úpal a úžeh deti-a-rodina-deti-v-lete-ii-sh-nahled

Častým problémem léta bývá i úpal s úžehem. Zatímco úžeh má na svědomí slunce, úpal nás může potkat kdekoli v teplém a dusném prostředí. Objevit se mohou zvlášť i dohromady a mezi typické projevy patří vysoká teplota, horká suchá kůže bez potu, bolest hlavy, nevolnost a zvracení, zrychlený dech a závratě. Ve všech případech se vyplatí dbát na prevenci. Dodržovat pitný režim, nosit pokrývku hlavy, vyhýbat se přímému polednímu slunci a dusným uzavřeným prostorám.


Tonutí a zranění ve vodě

Podle statistik se až 60 % dětí utopilo proto, že polevila pozornost jejich rodičů. Nejčastějšími oběťmi byli chlapci od 1 do 4 let. U větších dětí je pak velmi nebezpečné koupání na neprověřených místech. Nepomůže jim ani to, že jsou jinak dobří plavci. Velké procento letních zranění vzniká díky skokům do vody. Ty často vedou ke zlomeninám páteře s trvalými následky včetně ochrnutí, a mohou být smrtelné. U 40 % poranění krční páteře bývá zároveň poškozena i mícha.


Úrazy a pády

Pády ze stromů, ze žebříků, při hře i při nejrůznějších sportech. To vše patří mezi letní úrazy, jejichž počet v létě stoupá. Malé děti se mohou vážně zranit pádem z prolézačky, u starších bývá velmi častý pád při sportovních aktivitách – při jízdě na kole, skateboardu, kolečkových bruslích apod. Nechat děti o prázdninách samotné doma ale také není dobré řešení. Podle statistik totiž k nejvíce dětským úrazům dochází právě v domácnosti. Podle odborníků je proto důležité dbát na prevenci a děti mít pod dohledem. Během sportovních aktivit nezapomenout na ochranné pomůcky – helmy, chrániče apod.


Zajímavosti MIMIFORA:

-    Ročně je u nás ošetřeno kvůli úrazům přes půl milionu dětí.
-    40 000 dětí ročně je s úrazem hospitalizováno.
-    Až 3 000 dětí ročně zůstanou po úraze trvalé následky.
-    Více než 300 dětí ročně úrazu podlehne, z toho zhruba 40 při dopravních nehodách.
-    38 % dětí se zraní doma, 22 % potom při sportu.
-    Chlapců se zraní dvakrát více než děvčat.


MIMIFORUM zjistilo:
Co ještě hrozí v létě dětem

-    Spálení sluncem. Proto je důležité je před ním chránit, pobývat ve stínu, používat krémy s vysokým ochranným faktorem.
-    Bodnutí hmyzem. Na dovolené mějte vždy po ruce repelent a přípravek po bodnutí hmyzem. Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat. Bodnutí hmyzem nepodceňujte. Může vyvolat jak alergickou reakci (včetně anafylaktického šoku), tak může být hmyz přenašečem řady chorob.
-    Pokousání psem. Zvlášť tehdy, máte-li malé dítě, mějte se na pozoru. Pokousání psem pro něj může být i smrtelné. Je třeba vědět, že zaútočit může nejen cizí pes, ale i vlastní domácí mazlíček. Mějte děti pod kontrolou a starší poučte, jak se chovat, pokud se setkají s nebezpečným zvířetem.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
10:19 10.06.2014 - Simi -

úraz

Opravdu na děti v létě musíme dávat větší pozor. U nás o to větší, že loni můj syn skončil hned na začátku s tříštivou zlomeninou lokte z pádu s kola :( Naštěstí se mu to dobře hojilo, jelikož jsme na doporučení lékaře koupili Colavital. Přírodní kolagen, který pomáhá regenerovat po operacích.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse