vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti v přírodě: Jak vyzrát na skvrny zvenku na oblečení?

5. května 2015

Děti v přírodě: Jak vyzrát na skvrny zvenku na oblečení?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: smůla tráva skvrny příroda oblečení děti

preventan-mimiforum-banner

Když děti v teplých měsících tráví v přírodě více času, donesou si odtud také nemálo skvrn na oblečení. A mnoho z nich nejde dvakrát dobře vyprat. Zvlášť ty od trávy či smůly! Co s nimi?

Na jaře a v létě tráví děti venku mnohem více času. A tak se stane, že se na oblečení objeví skvrny, které jsou odolné natolik, že normálně vyprat zkrátka nejdou. Zvlášť, pokud jsou od trávy či od smůly. Jak si s nimi poradit?

 

Tráva

-          Pomoct může obyčejný syrový brambor. Rozkrojte jej napůl a skvrnu jím potřete. Poté vyperte oblečení nejdříve v ruce v saponátu, následně v pračce.

-          Na skvrny od trávy funguje citronová šťáva, kterou nakapete přímo na ni a následně vyperete.

-          Na skvrny od trávy pomáhá i líh, anebo zředěný čpavek. Aplikujte přímo na skvrnu a nechejte působit. Poté vyperte. Nikdy je nenamáčejte v horké vodě, protože ta je do oblečení spíše přivaří a nepůjdou vyprat vůbec.

-          Dobrým pomocníkem je i solný roztok. Rozpusťte jednu lžičku soli na sklenici teplé vody a naneste na skvrnu. Nechejte působit, a poté vymáchejte v teplé vodě.

 

Smůla

– Záleží na velikosti ušpiněného místa. Není-li příliš velké, pak jako první volbu

zkuste odlakovač na nehty. Místo jím potřete, nechejte působit a vyperte či vydrhněte

hadříkem.

– Místo odlakovače můžete použít také vodu po holení, anebo francovku.

– Některé babské rady říkají, že poslouží i obyčejné máslo, kterým místo dobře potřete a vyperete. Aby však nezůstala skvrna od mastného, přidejte něco na odmaštění, třeba obyčejný jar.

 

Tipy MIMIFORA:

Jak na další skvrny nejen z přírody

 

-          Červená řepa a zelí. Skvrny potíráme pětiprocentním roztokem čpavku a vody. Pomocí kartáčku proklepeme. Skvrnu pak potřeme suchým mýdlem a vymácháme.

 

-          Ovoce. Na skvrny od ovoce obecně zabírá citrónová šťáva, kterou nakapeme přímo na skvrnu. V případě skvrn od jahod je dobré vymáchat prádlo ve vlažné mýdlové vodě, a poté vyprat klasicky v pračce.

 

-          Rez. Rezavé skvrny na oblečení  odstraníte tím způsobem, že látku přeložíte, mezi dvě vrstvy dáme plátek citronu a na chvíli na něj přitlačíme teplou žehličku. Postup několikrát opakujeme, a to vždy s čerstvým citronem.

 

 

deti-a-rodina-deti-v-prirode-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Co pomáhá na skvrny od zmrzliny?

Skvrny od zmrzliny zmizí, když je lehce poťukáte hadříkem namočeným v benzínu nebo v bílém alkoholu. Poté vyperte běžným způsobem. Pro zvýšení účinku můžete do praní přidat přípravek na skvrny.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse