vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti u moře: Věci, na které si dát pozor

2. července 2013

Děti u moře: Věci, na které si dát pozor

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: úžeh úpal koupání děti moře Slunce dehydratace

preventan-mimiforum-banner

Pobyt u moře může přinést řadu rizik. Dětem hrozí spálení, úpal, úžeh, dehydratace, ale pokud poleví pozornost rodiče, můžou se i začít topit. 

„Mořský vzduch mu jenom prospěje. Bude ve stínu, cestu prospí. A my si budeme užívat,“ říká matka sedmiměsíčního Filípka Andrea (26). „Nevím, proč bychom se my měli omezovat. Vždyť pobyt u moře mu může jen prospět,“ říká. Takto uvažuje nejeden rodič, kterému se nechce kvůli malému dítěti pobyt u moře vynechat. Přitom odborníci to nevidí rádi.


Pobyt u moře přináší i rizika

Mořský vzduch je sice zdravý, ale pobyt u moře může pro dítě představovat poměrně velké riziko. A zvlášť pro kojence a malé děti do 3 let, které nemají dostatečně vyvinutý termoregulační, ale ani imunitní systém. Zvlášť rizikové mohou být cesty s dětmi mladšími než jeden rok. A k potížím a nemocem jsou tak mnohem náchylnější. Jaká hlavní rizika tedy malým dětem u moře hrozí?


Spálení na slunci deti-a-rodina-deti-u-more-ii-sh-nahled

Dětská kůže je mnohem citlivější než u dospělých, což si ale jen málokdo uvědomuje. Je tenčí a neobsahuje tolik pigmentu melaninu. Ten se teprve vytváří. U malých dětí do jednoho roku navíc nefunguje žádná přirozená ochrana proti UV záření. Z toho důvodu se jim nedoporučuje opalování vůbec. Pozor je dát i u dětí do dvou let věku a žádné dítě by se nemělo vystavit polednímu slunci. Vždy je také nezbytná ochrana krémy s faktorem 50+. Pro děti jsou k dostání také plavky s UV filtrem včetně trička, které velkou část těla před sluncem chrání. Pamatujte, že spálení je rizikové, protože kůže si ho pamatuje a zhoubný melanom se může objevit mnohem později právě díky spálení v dětství.


Úpal a úžeh

Úpal a úžeh si lidé často pletou a hodně je podceňují, a to i přesto, že hrozí dětem i dospělým. Úpal je stručně řečeno selhání vlastní termoregulace. Má ho za následek delší pobyt v prostředí s vysokou teplotou. Tělo nemá dostatek tekutin na tvorbu potu, a tak se s tím vyrovnává po svém. Úžeh má pro změnu na svědomí pouze přímé sluneční záření, a v tomto případě mluvíme o přehřátí mozku. Stačí k němu i krátký pobyt na ostrém slunci bez pokrývky hlavy. Na rozdíl od úpalu se může projevit i po několika hodinách po vystavení slunci, například v noci. Děti jsou k úpalu i úžehu velmi náchylné. Průběh u nich může být i dramatický, proto je důležité dbát na prevenci.


Dehydratace

V horkých letních dnech se může dehydratace objevit dřív, než se nadějete. A zvlášť u dětí. Stačí pobyt na přímém slunci a nedostatečný pitný režim a problémy jsou tu. Dehydratace není nic jiného než nedostatek vody v těle, díky čemuž tělo nemůže provádět nezbytné procesy. Prvním příznakem je náhlý pocit žízně, vše se stupňuje přes únavu, závratě, sucho v ústech, třes až po kolaps. U dětí postupují příznaky rychle, proto je třeba hlídat pitný režim a stavu se snažit předejít.


Alergická reakce

Alergie na slunce, ale také na nějaké exotické jídlo. Anebo nepřiměřená reakce po poštípání hmyzem. To vše se u moře může objevit, a to i přesto, že dítě bylo dosud zdravé a bez potíží. Proto je nezbytné mít s sebou v lékárničce antihistaminika vhodná pro děti, která můžete v případě náhle vzniklé alergie podat. V případě vážnějších příznaků je třeba ihned vyhledat lékaře.


MIMIFORUM zjistilo:
Co ještě hrozí u moře

Střevní potíže. Častá komplikace především v mimoevropských zemích. Velké horko a k tomu konzumace studených nápojů, ale i nedostatečná hygiena – to vše udělá své. Pamatujte na to a vezměte s sebou vhodné léky.
- Štípnutí hmyzem. Komáři, mušky a další hmyz můžou dovolenou řádně znepříjemnit. Myslete proto na repelent, než se večer vydáte ven. Některé štípance mohou být nejen nevzhledné, ale i pořádně svědit. Pokud si je dítě rozškrábne, do těla se snadno dostane infekce.
- Tonutí. U moře i u bazénu, u přehrady i jezera. Zkrátka všude, kde je voda, hrozí, že se dítě může začít topit. Podle statistik se až 60 % dětí utopilo proto, že polevila pozornost jejich rodičů. Nejčastějšími oběťmi bývají chlapci od 1 do 4 let. U moře pozor na vlny, děti snadno srazí a můžou skončit pod vodou dřív, než se nadějete.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse