vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti se bojí tmy: Víme, proč!

6. ledna 2016

Děti se bojí tmy: Víme, proč!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: probouzení noc tma děti strach spánek

preventan-mimiforum-banner

Spousta dětí se bojí tmy a musí usínat při rozsvíceném světle. Co všechno se za strachem ze tmy může skrývat? A dá se proti tomu něco podniknout?

Diskutujte: Bojí se vaše děti tmy? Jak to řešíte?


„Tříletý syn se hrozně bojí tmy. Usne jen s rozsvíceným světlem, a když jsem s ním. Jakmile zhasnu, a on se probudí, začne strašně brečet. Je tak vystresovaný, že se zachumlá pod peřinu, pláče a volá mě. Sám se bojí i rozsvítit lampičku. Nevím, z čeho to má. Dříve bylo vše v po-řádku. Doma ho nestrašíme, nikdo mu neubližuje, nenadává. Prý se bojí strašidel. Nevím, jak ho to odnaučit, každou noc k němu několikrát vstávám a už jsem zoufalá,“ svěřuje se Agáta (27).

Důvod strachu? Trauma!

Důvodů, proč se dítě najednou začne ve tmě bát, může být celá řada. Děti mají bujnou fanta-zii, představují si různá strašidla a bubáky, kteří je vyděsili třeba v pohádce. Odborníci se ale shodují na tom, že většina těch nejmenších, kteří musejí mít při usínání rozsvíceno, prožila ně-jaký traumatizující zážitek. Může jít o hádky mezi rodiči, které dětem neprospívají, protože se díky nim cítí nejisté, ale i o něco hrůzostrašného, co děti zahlédly v televizi.

Bojí se ve tmě? Rozsviťte a buďte nablízku!

„Dcera nechtěla spát sama v pokoji. Brečela, že se bojí tmy a chodila za námi do postele. To já naprosto netoleruju, takže vždy dostala na zadek, zavřeli jsme za ní dveře a musela tam zůstat. Po čase si zvykla,“ chlubí se se svou odnaučující metodou Natálie (30).
Podle lékařů je ale její postup naprosto špatný. Dítě by se v žádném případě nemělo trestat za to, že se bojí tmy. Můžete v něm tak totiž vypěstovat fobii a přivodit mu trauma na celý život. Pokud dítě potřebuje světlo, nechejte mu svítit lampičku, pořiďte svítící zvířátko, a hlavně mu buďte na blízku, radí odborníci.

Zajímavost MIMIFORA deti-a-rodina-proc-se-boji-tmy-produkt-1-ing

Bojí se tmy? Nevidí!

Se zajímavým zjištěním nedávno přišli britští vědci. Podle nich existují případy, kdy se děti bojí tmy proto, že v ní prostě vůbec nevidí. Zatímco oči zdravého člověka se tmě za chvíli přizpůsobí, u nemocných k tomu nedojde a dotyčný nevidí skutečně nic. Odborníci hovoří o slepotě ve tmě. V těchto případech je řešením rozsvítit, pak problémy zmizí.

Tipy MIMIFORA:

Jak dítě zbavit strachu ze tmy

● Dejte mu najevo, že se nemá čeho bát, že tma není nebezpečná. Zkuste být nejdříve s ním, hrát si za šera, později ve tmě s baterkami. Jakmile si bude jistější, baterky odložte.
● Pokud se vám podaří, že se dítě přestane bát ve tmě s vámi, zkuste ho motivovat. Slibte mu drobnou odměnu za to, že zůstane v místnosti samo.
● Bojí-li se dítě tmy proto, že v ní údajně vidí strašidla, zkuste s nimi skoncovat. Nechejte si od něj popsat, čeho se bojí a jak strašidlo vypadá. Pak ho vyrobte z papíru a společně s dítětem zmačkejte a vyhoďte do koše nebo spláchněte do záchodu.
● Pořiďte mu svítící zvířátko do postele či lampičku s jeho oblíbenou postavou či filmovým hrdinou. Ta by měla být v dosahu, aby si ji mohlo samo zapnout.
● Pokud se bojí stínů a postav, odstraňte z dohledu vše, co by ho mohlo děsit, například plyšáky na poličce, jejichž stíny mohou ve tmě působit děsivě.

Text: ino
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:42 22.02.2017 - sarinka12 -

bat se ci nebat

pred spanim si s detma vzdycky cteme, coz je asi jedna vec pri ktere usnou a predpokladam, ze usnuti je klidne, jelikoz cteme poucne pribehy. ale pro to, aby byly v klidu nechavame pustene svetlo, ale dcera si oblibila male svetylko kapesni od Nitecore a kdyz je zasnuto a potrebuje na wc, tak ma svetlo pri sobe a aspon se neboji. Driv me volala, abych prisla, ze potrebuje jit na wc. takze ted je konecne spokojena.
11:38 10.03.2016 - Karel Wágner -

Očem se u nás nemluvilo

ttp://karelwag­ner.blog.idnes­.cz/c/498409/a-co-deti-maji-proc-se-bat.htmlh

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse