7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

6. ledna 2016
Děti se bojí tmy: Víme, proč!
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: probouzení noc tma děti strach spánek
Spousta dětí se bojí tmy a musí usínat při rozsvíceném světle. Co všechno se za strachem ze tmy může skrývat? A dá se proti tomu něco podniknout?
Diskutujte: Bojí se vaše děti tmy? Jak to řešíte?
„Tříletý syn se hrozně bojí tmy. Usne jen s rozsvíceným světlem, a když jsem s ním. Jakmile zhasnu, a on se probudí, začne strašně brečet. Je tak vystresovaný, že se zachumlá pod peřinu, pláče a volá mě. Sám se bojí i rozsvítit lampičku. Nevím, z čeho to má. Dříve bylo vše v po-řádku. Doma ho nestrašíme, nikdo mu neubližuje, nenadává. Prý se bojí strašidel. Nevím, jak ho to odnaučit, každou noc k němu několikrát vstávám a už jsem zoufalá,“ svěřuje se Agáta (27).
Důvod strachu? Trauma!
Důvodů, proč se dítě najednou začne ve tmě bát, může být celá řada. Děti mají bujnou fanta-zii, představují si různá strašidla a bubáky, kteří je vyděsili třeba v pohádce. Odborníci se ale shodují na tom, že většina těch nejmenších, kteří musejí mít při usínání rozsvíceno, prožila ně-jaký traumatizující zážitek. Může jít o hádky mezi rodiči, které dětem neprospívají, protože se díky nim cítí nejisté, ale i o něco hrůzostrašného, co děti zahlédly v televizi.
Bojí se ve tmě? Rozsviťte a buďte nablízku!
„Dcera nechtěla spát sama v pokoji. Brečela, že se bojí tmy a chodila za námi do postele. To já naprosto netoleruju, takže vždy dostala na zadek, zavřeli jsme za ní dveře a musela tam zůstat. Po čase si zvykla,“ chlubí se se svou odnaučující metodou Natálie (30).
Podle lékařů je ale její postup naprosto špatný. Dítě by se v žádném případě nemělo trestat za to, že se bojí tmy. Můžete v něm tak totiž vypěstovat fobii a přivodit mu trauma na celý život. Pokud dítě potřebuje světlo, nechejte mu svítit lampičku, pořiďte svítící zvířátko, a hlavně mu buďte na blízku, radí odborníci.
Zajímavost MIMIFORA 
Bojí se tmy? Nevidí!
Se zajímavým zjištěním nedávno přišli britští vědci. Podle nich existují případy, kdy se děti bojí tmy proto, že v ní prostě vůbec nevidí. Zatímco oči zdravého člověka se tmě za chvíli přizpůsobí, u nemocných k tomu nedojde a dotyčný nevidí skutečně nic. Odborníci hovoří o slepotě ve tmě. V těchto případech je řešením rozsvítit, pak problémy zmizí.
Tipy MIMIFORA:
Jak dítě zbavit strachu ze tmy
● Dejte mu najevo, že se nemá čeho bát, že tma není nebezpečná. Zkuste být nejdříve s ním, hrát si za šera, později ve tmě s baterkami. Jakmile si bude jistější, baterky odložte.
● Pokud se vám podaří, že se dítě přestane bát ve tmě s vámi, zkuste ho motivovat. Slibte mu drobnou odměnu za to, že zůstane v místnosti samo.
● Bojí-li se dítě tmy proto, že v ní údajně vidí strašidla, zkuste s nimi skoncovat. Nechejte si od něj popsat, čeho se bojí a jak strašidlo vypadá. Pak ho vyrobte z papíru a společně s dítětem zmačkejte a vyhoďte do koše nebo spláchněte do záchodu.
● Pořiďte mu svítící zvířátko do postele či lampičku s jeho oblíbenou postavou či filmovým hrdinou. Ta by měla být v dosahu, aby si ji mohlo samo zapnout.
● Pokud se bojí stínů a postav, odstraňte z dohledu vše, co by ho mohlo děsit, například plyšáky na poličce, jejichž stíny mohou ve tmě působit děsivě.
Text: ino
Foto: Ingimage.com
bat se ci nebat