banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Děti se bojí tmy: Víme, proč!

6. ledna 2016

Děti se bojí tmy: Víme, proč!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: probouzení noc tma děti strach spánek

preventan-mimiforum-banner

Spousta dětí se bojí tmy a musí usínat při rozsvíceném světle. Co všechno se za strachem ze tmy může skrývat? A dá se proti tomu něco podniknout?

Diskutujte: Bojí se vaše děti tmy? Jak to řešíte?


„Tříletý syn se hrozně bojí tmy. Usne jen s rozsvíceným světlem, a když jsem s ním. Jakmile zhasnu, a on se probudí, začne strašně brečet. Je tak vystresovaný, že se zachumlá pod peřinu, pláče a volá mě. Sám se bojí i rozsvítit lampičku. Nevím, z čeho to má. Dříve bylo vše v po-řádku. Doma ho nestrašíme, nikdo mu neubližuje, nenadává. Prý se bojí strašidel. Nevím, jak ho to odnaučit, každou noc k němu několikrát vstávám a už jsem zoufalá,“ svěřuje se Agáta (27).

Důvod strachu? Trauma!

Důvodů, proč se dítě najednou začne ve tmě bát, může být celá řada. Děti mají bujnou fanta-zii, představují si různá strašidla a bubáky, kteří je vyděsili třeba v pohádce. Odborníci se ale shodují na tom, že většina těch nejmenších, kteří musejí mít při usínání rozsvíceno, prožila ně-jaký traumatizující zážitek. Může jít o hádky mezi rodiči, které dětem neprospívají, protože se díky nim cítí nejisté, ale i o něco hrůzostrašného, co děti zahlédly v televizi.

Bojí se ve tmě? Rozsviťte a buďte nablízku!

„Dcera nechtěla spát sama v pokoji. Brečela, že se bojí tmy a chodila za námi do postele. To já naprosto netoleruju, takže vždy dostala na zadek, zavřeli jsme za ní dveře a musela tam zůstat. Po čase si zvykla,“ chlubí se se svou odnaučující metodou Natálie (30).
Podle lékařů je ale její postup naprosto špatný. Dítě by se v žádném případě nemělo trestat za to, že se bojí tmy. Můžete v něm tak totiž vypěstovat fobii a přivodit mu trauma na celý život. Pokud dítě potřebuje světlo, nechejte mu svítit lampičku, pořiďte svítící zvířátko, a hlavně mu buďte na blízku, radí odborníci.

Zajímavost MIMIFORA deti-a-rodina-proc-se-boji-tmy-produkt-1-ing

Bojí se tmy? Nevidí!

Se zajímavým zjištěním nedávno přišli britští vědci. Podle nich existují případy, kdy se děti bojí tmy proto, že v ní prostě vůbec nevidí. Zatímco oči zdravého člověka se tmě za chvíli přizpůsobí, u nemocných k tomu nedojde a dotyčný nevidí skutečně nic. Odborníci hovoří o slepotě ve tmě. V těchto případech je řešením rozsvítit, pak problémy zmizí.

Tipy MIMIFORA:

Jak dítě zbavit strachu ze tmy

● Dejte mu najevo, že se nemá čeho bát, že tma není nebezpečná. Zkuste být nejdříve s ním, hrát si za šera, později ve tmě s baterkami. Jakmile si bude jistější, baterky odložte.
● Pokud se vám podaří, že se dítě přestane bát ve tmě s vámi, zkuste ho motivovat. Slibte mu drobnou odměnu za to, že zůstane v místnosti samo.
● Bojí-li se dítě tmy proto, že v ní údajně vidí strašidla, zkuste s nimi skoncovat. Nechejte si od něj popsat, čeho se bojí a jak strašidlo vypadá. Pak ho vyrobte z papíru a společně s dítětem zmačkejte a vyhoďte do koše nebo spláchněte do záchodu.
● Pořiďte mu svítící zvířátko do postele či lampičku s jeho oblíbenou postavou či filmovým hrdinou. Ta by měla být v dosahu, aby si ji mohlo samo zapnout.
● Pokud se bojí stínů a postav, odstraňte z dohledu vše, co by ho mohlo děsit, například plyšáky na poličce, jejichž stíny mohou ve tmě působit děsivě.

Text: ino
Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
21:42 22.02.2017 - sarinka12 -

bat se ci nebat

pred spanim si s detma vzdycky cteme, coz je asi jedna vec pri ktere usnou a predpokladam, ze usnuti je klidne, jelikoz cteme poucne pribehy. ale pro to, aby byly v klidu nechavame pustene svetlo, ale dcera si oblibila male svetylko kapesni od Nitecore a kdyz je zasnuto a potrebuje na wc, tak ma svetlo pri sobe a aspon se neboji. Driv me volala, abych prisla, ze potrebuje jit na wc. takze ted je konecne spokojena.
11:38 10.03.2016 - Karel Wágner -

Očem se u nás nemluvilo

ttp://karelwag­ner.blog.idnes­.cz/c/498409/a-co-deti-maji-proc-se-bat.htmlh

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa