vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti samy o prázdninách: Základní pravidla bezpečnosti

14. července 2015

Děti samy o prázdninách: Základní pravidla bezpečnosti

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bezpečí tonutí prázdniny Sport děti voda

preventan-mimiforum-banner

Pokud děti musejí o prázdninách doma zůstat samy, dobře je poučte o bezpečnosti. Hrozí totiž mnoho nebezpečí – doma, při sportu i u vody.

Ne každý má hlídací babičky, dostatek dovolené, anebo prázdniny plně pokryje tábory, ať už klasickými, anebo příměstskými. A tak někdy zkrátka nezbude, než nechat školáky doma samotné, zatímco vy musíte do práce. V domácím prostředí i venku při sportu či výletech s kamarády ale hrozí dětem různá nebezpečí. Řadě z nich se dá předejít prevencí. Co tedy dětem říct a na čem trvat?

 

Sportovat jen s ochrannými pomůckami

Helma a chrániče – základní pomůcky, na jejichž použití trvejte, pokud se dítě vydá ven sportovat. Na kolo i skateboard je helma nezbytná, na kolečkové brusle je třeba použít i chrániče kolen, loktů a zápěstí. Pády na zem totiž bývají velmi tvrdé a nebezpečné! Dítě od malička veďte k tomu, že bez ochranných pomůcek zkrátka sportovat nebude. Jde o jeho zdraví a je jedno, zda se mu někdo bude smát.

 

K vodě nikdy sám

Počet utonulých dětí každé prázdniny roste. Největší nebezpečí hrozí chlapcům, těch je mezi oběťmi až 80 %. Malé děti nikdy nenechejte u vody (ani u bazénku či jezírka) bez dozoru, ani kdyby jí bylo jen pár centimetrů. Větší děti poučte, aby k vodě nikdy nechodily samy, ale se skupinou, nekoupaly se v nebezpečných místech (jezy, hráze apod.), pokud možno vůbec neskákaly do vody a když, jen ve známém a prověřeném terénu. Též je třeba znát své možnosti a nepřeceňovat síly a nechodit do vody příliš rozehřátí, zvlášť pokud je voda chladnější. Tělo by se s teplotním šokem nemuselo vyrovnat a mohlo by dojít k tonutí.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Při tonutí je třeba vždy volat záchrannou službu, a to i v případě, že tonoucí je již zdánlivě v pořádku a při vědomí. Může totiž dojít k neštěstí i několik hodin poté. Vznikne-li nebezpečný otok plic, dochází k tzv. sekundárnímu tonutí, které též může být smrtelné.

 

Tip MIMIFORA:

Důležité je také vědět, co dělat, pokud se začne topit jeden z kamarádů. V první řadě je třeba volat záchrannou službu, dále dostat tonoucího z vody ven. Je-li to možné, pro tonoucího bezhlavě neskáčeme do vody, mohl by nás totiž stáhnout pod hladinu. Ideální je zachraňovat ze břehu – hodit lano, klacek, větev, tyč apod., případně z loďky. Když to nejde, pak velmi opatrně, záchranář by měl být zdatný plavec a k topícímu vždy připlavat ze zadu. Pokud už je tonoucí na břehu zjistěte životní funkce, v případě, že nedýchá, nevylévejte vodu z dýchacích cest a plic, ale zahajte resuscitaci. Pokud si nevíte rady, poradí na dispečinku záchranné služby, jak správně postupovat. Pozor i na podchlazení – dotyčnému je třeba svléknout mokrý oděv a zahřát ho (deka, suché oblečení apod.).

 

Doma dejte pozor deti-a-rodina-deti-samy-o-prazdninach-ii-sh-nahled

Velká část letních úrazů se stává doma, ve známém prostředí. Upozorněte děti na nebezpečí, například pády, popálení a opaření. Velký pozor by měly dát při manipulaci s ostrými předměty – lepší je se jim vyhnout. Pozor na schody a žebříky, odtud hrozí nebezpečné pády z výšky, které mohou skončit zlomeninami i vážným poraněním páteře.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse