banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Děti samy o prázdninách: Základní pravidla bezpečnosti

14. července 2015

Děti samy o prázdninách: Základní pravidla bezpečnosti

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bezpečí tonutí prázdniny Sport děti voda

preventan-mimiforum-banner

Pokud děti musejí o prázdninách doma zůstat samy, dobře je poučte o bezpečnosti. Hrozí totiž mnoho nebezpečí – doma, při sportu i u vody.

Ne každý má hlídací babičky, dostatek dovolené, anebo prázdniny plně pokryje tábory, ať už klasickými, anebo příměstskými. A tak někdy zkrátka nezbude, než nechat školáky doma samotné, zatímco vy musíte do práce. V domácím prostředí i venku při sportu či výletech s kamarády ale hrozí dětem různá nebezpečí. Řadě z nich se dá předejít prevencí. Co tedy dětem říct a na čem trvat?

 

Sportovat jen s ochrannými pomůckami

Helma a chrániče – základní pomůcky, na jejichž použití trvejte, pokud se dítě vydá ven sportovat. Na kolo i skateboard je helma nezbytná, na kolečkové brusle je třeba použít i chrániče kolen, loktů a zápěstí. Pády na zem totiž bývají velmi tvrdé a nebezpečné! Dítě od malička veďte k tomu, že bez ochranných pomůcek zkrátka sportovat nebude. Jde o jeho zdraví a je jedno, zda se mu někdo bude smát.

 

K vodě nikdy sám

Počet utonulých dětí každé prázdniny roste. Největší nebezpečí hrozí chlapcům, těch je mezi oběťmi až 80 %. Malé děti nikdy nenechejte u vody (ani u bazénku či jezírka) bez dozoru, ani kdyby jí bylo jen pár centimetrů. Větší děti poučte, aby k vodě nikdy nechodily samy, ale se skupinou, nekoupaly se v nebezpečných místech (jezy, hráze apod.), pokud možno vůbec neskákaly do vody a když, jen ve známém a prověřeném terénu. Též je třeba znát své možnosti a nepřeceňovat síly a nechodit do vody příliš rozehřátí, zvlášť pokud je voda chladnější. Tělo by se s teplotním šokem nemuselo vyrovnat a mohlo by dojít k tonutí.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Při tonutí je třeba vždy volat záchrannou službu, a to i v případě, že tonoucí je již zdánlivě v pořádku a při vědomí. Může totiž dojít k neštěstí i několik hodin poté. Vznikne-li nebezpečný otok plic, dochází k tzv. sekundárnímu tonutí, které též může být smrtelné.

 

Tip MIMIFORA:

Důležité je také vědět, co dělat, pokud se začne topit jeden z kamarádů. V první řadě je třeba volat záchrannou službu, dále dostat tonoucího z vody ven. Je-li to možné, pro tonoucího bezhlavě neskáčeme do vody, mohl by nás totiž stáhnout pod hladinu. Ideální je zachraňovat ze břehu – hodit lano, klacek, větev, tyč apod., případně z loďky. Když to nejde, pak velmi opatrně, záchranář by měl být zdatný plavec a k topícímu vždy připlavat ze zadu. Pokud už je tonoucí na břehu zjistěte životní funkce, v případě, že nedýchá, nevylévejte vodu z dýchacích cest a plic, ale zahajte resuscitaci. Pokud si nevíte rady, poradí na dispečinku záchranné služby, jak správně postupovat. Pozor i na podchlazení – dotyčnému je třeba svléknout mokrý oděv a zahřát ho (deka, suché oblečení apod.).

 

Doma dejte pozor deti-a-rodina-deti-samy-o-prazdninach-ii-sh-nahled

Velká část letních úrazů se stává doma, ve známém prostředí. Upozorněte děti na nebezpečí, například pády, popálení a opaření. Velký pozor by měly dát při manipulaci s ostrými předměty – lepší je se jim vyhnout. Pozor na schody a žebříky, odtud hrozí nebezpečné pády z výšky, které mohou skončit zlomeninami i vážným poraněním páteře.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa