vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti a zimní sporty: Kde je poprvé postavit na lyže?

2. února 2012

Děti a zimní sporty: Kde je poprvé postavit na lyže?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bruslení lyžování zimní sporty děti rodina hory

preventan-mimiforum-banner

Čím dříve dítě na lyžích začne, tím dříve mu to půjde a bude lepší sportovec. To si myslí mnozí rodiče, ale není to pravda. Lyžování ani další zimní sporty se nevyplatí uspěchat. Jinak můžete u dítěte vyvolat nejen odpor, ale způsobit i zdravotní problémy.

Diskutujte: Kdy jste poprvé postavila děti na lyže a brusle a jak to zvládaly?


 

Není žádnou výjimkou, že na svazích jsou k vidění malé děti, které sotva chodí, ale rodiče – vášniví lyžaři – je nutí stát na lyžích za každou cenu. Přitom opomíjejí skutečnost, že potomkovi mohou ublížit. Ortopedové předčasné učení dětí na lyžích či bruslích nevidí rádi.

Lyže dětem zatěžují klouby

„Dcera má rok a půl a letos jsme ji učili lyžovat. Myslím, že jí to celkem šlo, nevidím důvod, proč bych to odkládala. Bez hor totiž nemůžu žít! Jezdila jsem i v těhotenství, i když se to nedoporučuje. Každý má dát na svůj pocit, myslím si,“ říká Miriam (25). Lékaři by s ní však nesouhlasili. Malé děti totiž ještě nemají dostatečně vyvinutou koordinaci pohybů, také se nevydrží dlouho soustředit. Navíc lyžování je pro ně neúměrně velkou zátěží pro klouby.

Lyžování neuspěchejte

Kdy tedy odborníci doporučují s lyžemi začít? Nejdříve ve 2,5 až 3 letech, ale nemělo by jít o intenzivní trénink, pouze o seznámení s lyžemi a se sněhem. Pro skutečné učení lyžování je ideální počkat do čtyř až pěti let. To již dítě velmi dobře chápe, co se po něm chce, a navíc již má plně vyvinuté klouby, vazy a šlachy. Nic však nezanedbáte, pokud lyžování necháte až na období mezi šestým a desátým rokem, kdy se děti také velmi dobře učí.

Tip MIMIFORA: deti-a-rodina-deti-a-zimni-sporty-2-ing

U nejmenších dětí dejte pozor na správně zvolenou délku lyží. V žádném případě by neměly být příliš dlouhé, doporučuje se délka přibližně do podpaží. Pokud vyberete zbytečně dlouhé lyže, bude mít dítě problémy s jejich ovládáním. Vždy volte typy s kvalitním vázáním a botami, nikoli plastové lyže, které se připínají ke sněhulím.

Lyžování nejmenších: Zkuste školičku

Zda dítě začnete na lyžích učit sami, nebo jej svěříte do péče instruktorů v lyžařské školičce, je jen na vás. Pokud se chystáte učit tříleté dítě, je lepší připlatit si za individuální výuku, protože potřebuje větší péči a pozornost. Lyžařské školičky většinou přijímají děti od 3 let, ale zkušení odborníci doporučují skupinovou výuku až od 4 let výše. Zkušenosti většiny rodičů říkají – více se dítě naučí od instruktorů než při výuce tatínka nebo maminky.

MIMIFORUM zjistilo:

Kdy začít s dalšími zimními sporty

● Bruslení

Stejně jako u lyžování i zde platí, že bruslení se nevyplatí uspěchat. Doporučuje se s ním začít ještě později, ideálně po čtvrtém roce věku. Dítě by mělo mít dostatečně vyvinutý, a poté i botou dobře zpevněný kotník.

● Běžky

Nejrozšířenější názor říká, že ideální věk, kdy dítě postavit na běžky, je pět až šest let. Pro malé děti nejsou vhodné proto, že kladou vysoké nároky na rovnováhu.

● Snowboard

Se vzrůstající oblibou snowboardingu někteří rodiče váhají, zda nezačít u malých dětí raději s výukou jízdy na snowboardu místo na lyžích. Odborníci to ale nedoporučují. Pro malé dítě je lepší, když má obě nohy volné, a tak je lepší snowboard odložit až po osmém roce věku.

 

Text: ino

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
17:13 21.07.2016 - Magda -

Re: Indoor

myslite tu sjezdovku v kolbence? ano ja jsem tam byla a je to super zazitek, nechali jsme tam maleho naucit na lyzich a muj bracha se tam naucil na snowboardu 
14:37 19.07.2016 - Janicka -

Indoor

Ahoj vyzkousel nekdo indoor sjezdovku v praze?
23:54 14.01.2013 - petronela -

Bez nadpisu

Každý má jiné děti znám takové kde v 5 nebo později je to akorát, my máme „divné děti“ princezna má 2,5 a když viděla bráchu na lyžích 5,5 doslava si vynutila že to chce vyzkoušet tak jsme ji nechali s tím, že sjede jednou a nechá to být…vydžela skoro hodinu. Za pár dní už jela sama s dohledem za zády. Brácha, aby se nenudil tak zkoušel snowboard s instruktorem. Naše malá by ho chtěla taky testovat to si,ale už nevyřve na to je fakt malá…jenže jak už jsem psala naše děti jsou „divné“ sport jim prostě sedí cekově v létě i v zimně. Ať tak jako tak raděj pohyb než posed před TV či PC…
10:26 10.01.2013 - Lucka22 -

Děti a zimní sport

Zdravím, my jsme naši malou postavili poprvé na lyže ve 3 letech a celkem se jí to líbilo, nicméně na sáně šla mnohem radši Pokus číslo 2 byl ve čtyřech letech a to už se jí lyže líbily daleko více, měla na nich i lepší stabilitu. Byli jsme tenkrát v Krkonoších a dali ji do místní školky a myslím si, že to byla dobrá volba. Určitě ji to tam naučili lépe, než bychom to zvládli my. Takže lyžařské školky mohu doporučit. Pro inspiraci posílám odkaz: http://www.ski­mu.cz/lyzarske-stredisko/lyzarska-skola
19:08 05.02.2012 - Zdeňka -

Děti a zimní sport

Kdy postavit děti na lyže nebo na brusle ? Já se přikláním k názoru : nejdříve v pěti letech i déle.Je to asi pro rodiče krásný pocit,když vidí,že jejich malé dítě stojí na lyžích nebo bruslích,ale já to beru spíše ze zdravotního pohledu.Je pravda že děti si ničí u toho nožičky a ještě jejich úplně nevyvinuté klouby a také hlavně,nikdy nevíte jak dítě upadne a co vše se mu může přihodit…Podle mého názoru,dávat děti v brzkém věku na lyže či brusle a lyžovat v těhotenství je dosti nezodpovědné !!!!!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse