vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti a televize. Škodí jim, nebo nevadí?

2. března 2018

Děti a televize. Škodí jim, nebo nevadí?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: televize děti nadváha zdraví mozek

preventan-mimiforum-banner

Škodí dětem dlouhé vysedávání před televizními obrazovkami? Podle odborníků jednoznačně ano. A děti do dvou let by se jim měly vyhnout úplně!

Podle průzkumů tráví děti průměrně u televizních obrazovek tři až čtyři hodiny denně. K tomu často další dvě hodiny surfují na internetu, hrají hry, sedí u počítače či tabletu. Nemálo dětí tak před obrazovkami tráví až šest hodin denně už od útlého dětství. Může jim to uškodit, anebo se vlastně vůbec nic neděje?

 

Dlouhé dívání neprospívá

Odpověď je snadná. Dlouhé hodiny před obrazovkou neprospívají nikomu. A dětem obzvlášť. Po celém světě vznikají stále nové studie, které dokazují škodlivost častého sledování televize. Zde jsou některé výsledky!

 

U dětí škodí mozku

Maximálně hodina denně. To je podle japonských vědců doba, kterou by děti měly strávit sledováním televize. Zjistili totiž, že příliš dlouhé sezení před obrazovkami škodí mozku a negativně ovlivňuje verbální inteligenci. Děti, které se dívají pravidelně na televizi před třetím rokem, mívají problémy se soustředěním. Proto by rodiče měli dívání na televizi korigovat a nenechávat u ní děti sedět dlouhé hodiny denně.

 

Způsobuje nadváhu

Nejen, že děti sedící před televizní obrazovkou mají nedostatek pohybu, a díky tomu sklon k nadváze a obezitě, ale svou roli hrají i televizní reklamy zaměřené na jídlo, které je nabádají k hojné konzumaci nezdravých potravin. Když se k tomu přidá to, že při sledování televize se dobře jí právě ony sladké, tučné a nezdravé věci, je jasné, že obezitě u dětí jen nahrává.

 

Škodí i televize jako kulisa deti-a-rodina-deti-a-televize-ii-sh-nahled

Američtí experti tvrdí, že dětem může škodit i to, pokud je doma puštěna televize celodenně jako kulisa. Ovlivňuje totiž jejich pozornost a může to negativně nasměrovat jejich vývoj. Zcela nevhodné je to pak v domácnostech u dětí mladších dvou let, které by televizi neměly sledovat vůbec. Neexistuje jediný důkaz, že by pro ně tato aktivita mohla být přínosem. Naopak ale experti tvrdí, že u dětí do dvou let může sledování televize poškodit vývoj zraku a sluchu, a také schopnost udržet pozornost. Navíc se prokázalo, že u malých dětí sledujících televizi se zpomaluje vývoj řeči.

 

Pozor na 3D filmy

Ještě škodlivější než běžné filmy v televizi jsou pro děti 3D filmy. Pro nejmenší do 3 let jsou dokonce zcela nevhodné. Mohlo by u nich totiž dojít nejen k poškození očí, ale i nervové soustavy. U dětí do sedmi let je třeba 3D filmy co nejvíce omezit – neměly by se na ně dívat častěji, než jednou týdně.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse