vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti a spánek: Proč je tak důležitý?

20. března 2014

Děti a spánek: Proč je tak důležitý?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Růstový hormon obezita děti spánek mozek

preventan-mimiforum-banner

Spánek je u dětí velmi důležitý. Přináší nejen odpočinek, ale tvoří se během něj i růstový hormon. Také má vliv na správný vývoj a funkci mozku. 

Dostatečný spánek je důležitý jak pro dospělé, tak pro děti. Pokud totiž dlouhodobě spíme málo, negativně se to projeví na našem zdraví a životě. U dětí je na něj třeba dbát ještě více, protože denní potřeba spánku je vyšší. I když se s věkem mění, i předškolní a školní dítě potřebuje spát alespoň deset hodin denně. Je to nezbytné proto, aby jejich vývoj probíhal zdravě a správně.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak dlouho by děti měly spát

 

-          Kojenci 0–1 rok – 14 až 15 hodin denně

-          Batolata 1–3 roky – 12 až 14 hodin denně

-          Předškoláci 4–6 let – 10 až 12 hodin denně

-          Mladší školáci 6–11 let – 10 až 11 hodin denně

 

Tvoří se růstový hormon

Nedostatečný a nekvalitní spánek u dětí může vést k problémům s růstem. Nejvíce růstového hormonu, který je za něj zodpovědný, se totiž uvolňuje právě v noci. Pokud ale dítě má se spánkem problémy a budí se, jeho hladina se snižuje. Nejvíce se ho podle odborníků uvolňuje před půlnocí, a proto se doporučuje dbát na to, aby děti chodily do postele včas a neponocovaly. Mohlo by se to totiž negativně projevit na jejich růstu.

 

Může vzniknout obezita

Vědci také prokázali, že nedostatek spánku u dětí může vést k obezitě. Američtí vědci potvrdili, že tělo začne vytvářet hormon hladu ghrelin, a výsledkem je, že mají větší chuť k jídlu. Jednoduše řečeno – jsou-li málo vyspaní, bývají hladovější a více toho snědí. Nejčastějšími viníky jsou televize, počítače a mobily, kterým se děti věnují, i když by měly spát. Proto experti doporučují všechnu rušivou techniku odstranit z dětských pokojů a dbát na dostatečný spánek u dětí a dospívajících.

 

Negativně ovlivňuje mozek deti-a-rodina-deti-a-spanek-ii-sxc-nahled

Odborníci jsou také přesvědčeni, že nedostatek spánku u dětí může negativně ovlivnit vývoj mozku, s čímž jsou pochopitelně spojené i horší školní výsledky. A důležitá je podle nich nejen délka spánku, ale i to, zda chodili spát pravidelně v určitou dobu. Studie totiž prokázaly, že děti, které od tří let chodily spát denně ve stejnou dobu, měly výrazně lepší výsledky ve čtení, ale i v matematice a v prostorových dovednostech. Lékaři také upozorňují, že nedostatečný a nepravidelný spánek vede ke zhoršení kognitivních funkcí mozku s horším školním prospěchem, k poruchám chování a k náhlým změnám nálady.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse