vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti a slunce: Jak je v létě chránit

8. července 2014

Děti a slunce: Jak je v létě chránit

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Spálení opalování rakovina Slunce kosmetika dítě

preventan-mimiforum-banner

Delší pobyt na slunci či přímo opalování odborníci dětem vůbec nedoporučují. Řada rodičů na to ale nedbá a může dětem způsobit nemalé zdravotní problémy.

Intenzivní opalování a dlouhý pobyt na ostrém slunci nejsou vhodné ani pro dospělého, natož pro děti. A zvlášť pro kojence a malé děti do 3 let, které nemají dostatečně vyvinutý termoregulační, ale ani imunitní systém. Velmi rizikové mohou být cesty k moři s dětmi mladšími než jeden rok. K potížím a nemocem jsou totiž mnohem náchylnější.

 

Spálení na slunci deti-a-rodina-deti-a-slunce-ii-sh-nahled

Dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělých, což si ale rodiče často neuvědomují. Je tenčí a neobsahuje tolik pigmentu melaninu, který se teprve vytváří. U malých dětí do jednoho roku navíc nefunguje žádná přirozená ochrana proti UV záření. Z toho důvodu se jim nedoporučuje opalování vůbec. Pozor je třeba dát i u dětí do dvou let věku. Vždy je také nezbytná ochrana krémy s faktorem 50+. Pamatujte, že žádný krém nevydrží celý den, i když je voděodolný a zhruba po dvou hodinách, anebo po koupání, je třeba aplikaci opakovat.

 

Tip MIMIFORA:

Kromě kvalitních krémů s UV faktory je pro děti naprosto nezbytná pokrývka hlavy. Vhodné jsou i sluneční brýle, alespoň od tří let věku, které chrání zrak před slunečními paprsky.

 

Rakovina kůže

Kůže má velmi dobrou paměť, a tak si zamapatuje jakékoli spálení od dětství. Rodiče, kteří nechávají děti celé dny na slunci a ty se spálí, jim zadělávají na závažný problém v dospělosti. Kůže se sice uzdraví a vypadá to, že se nic nestalo, ale vše může propuknout až v dospělosti. Pro rakovinu kůže je takové spálení ideálním startem. Pozor na to. Pokud děti tráví celé dny na slunci, dbejte na dostatečnou ochranu před spálením.

 

Tip MIMIFORA:

Děti můžete chránit i pomocí speciálního oblečení k vodě s UV filtrem. Na trhu jsou k dostání plavky a trika či overaly s faktory 50 až 80, které představují skvělou ochranu před nebezpečným škodlivým zářením. Rychle schnou a chrání ve vodě i na suchu.

 

Úžeh

Úpal a úžeh si lidé nejen často pletou, ale i hodně podceňují, a to i přesto, že hrozí dětem i dospělým. Ostré sluneční záření má na svědomí úžeh, tedy přehřátí mozku. Stačí k němu i krátký pobyt na silném slunci bez pokrývky hlavy. Na rozdíl od úpalu se může projevit i po několika hodinách po vystavení slunci, například v noci. Děti jsou k úpalu i úžehu velmi náchylné. Průběh u nich může být i dramatický, proto je důležité dbát na prevenci – nosit pokrývku hlavy, pobývat ve stínu a dbát na dostatečný příjem tekutin.

 

MIMIFOPORUM zjistilo:

Co je to úpal

Úpal je stručně řečeno selhání vlastní termoregulace. Má ho za následek delší pobyt v prostředí s vysokou teplotou. Tělo nemá dostatek tekutin potřebných na tvorbu potu, a tak se s tím vyrovnává po svém. Provází jej vysoká teplota (horečka se může vyšplhat i na více než 400C), kůže je horká a suchá bez potu, objevuje se bolest hlavy, nevolnost a zvracení, zrychlený dech a závratě.

 

Text: lju

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse