vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti a knihy: Jak velcí jsou čtenáři?

2. dubna 2015

Děti a knihy: Jak velcí jsou čtenáři?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: knihovna kniha čtení dyslexie děti

preventan-mimiforum-banner

Doba plná počítačů, tabletů a chytrých telefonů nahrává tomu, že dětských čtenářů ubývá. Jak dítě navnadit, aby začalo víc číst?

Na 2. duben připadá každoročně Mezinárodní den dětské knihy. Problém ale je, že malých čtenářů stále ubývá. Dvě třetiny dětí si měsíčně přečte maximálně jednu knihu, někteří ani to ne. Polovina dětí raději sedí u počítače, než nad stránkami knížky a starší děti sledují raději televizi až dvě hodiny denně, než by četly.

 

Dnešní trend: Hry vedou před knížkami deti-a-rodina-deti-a-knihy-ii-sh-nahled

To, že dětských čtenářů ubývá, je podle odborníků problém. Může za to nejen dnešní uspěchaná doba a nedostatek času ze strany rodičů, ale hlavně tablety, počítače a chytré telefony, které jsou všude kolem nás. Pro děti je pak pohodlnější hrát hry, než si v klidu sednout s knížkou.

 

Tipy MIMIFORA:

Co dělat, aby děti začaly víc číst

 

-          Jít příkladem. Pokud vy sama nepatříte mezi vášnivé čtenářky, je pravděpodobné, že mezi ně nebude patřit ani vaše dítě. Zkuste mu jít příkladem a ukažte mu, jak je příjemné se občas do knížky začíst.

 

-          Motivovat. Když dítě číst nechce, zkuste ho motivovat. Za přečtenou knížku může následovat malá odměna.

 

-          Vytvořit čtenářský deník. Zaveďte si vlastní čtenářský deník. Když dítě knížku přečte, nechejte ho stručně napsat, o čem knížka byla a co ho zaujalo. Za pár zápisů opět může následovat malá odměna či malý výlet.

 

-          Nenutit. „Tu knížku přečteš, jinak máš zakázaný počítač!“ To je přístup, který dítě ke čtení rozhodně nepřivede, naopak ještě odradí. Netlačte na něj, jděte na to chytře. Zkuste společně najít knížku, která ho zaujme. Jděte do knihovny či knihkupectví a nechejte dítě, ať si vybere. Na trhu je spousta zajímavých publikací pro děti, třeba knížky s lupou. A když to nepomůže, zkuste komiks či časopis.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Potíže se čtením? Může jít o dyslexii!

 

Mezi nejčastější poruchy učení patří dyslexie a děti, které jí trpí, trápí problém s rozpoznáním písmen. Největší potíž nastává u těch, která jsou si tvarově podobná (b-d-p, a-e), a ty pak nechtěně zaměňují. S dyslexií souvisí i menší schopnost zapamatování si textu a nesoustředěnost. Čtení je totiž obtížné, namáhavé a těžkopádné. Odborníci navíc zjistili, že je tato porucha dědičná. Pokud jí trpí rodiče, je až 50 % šance, že potká i jejich dítě. Podle nejnovějších odhadů trápí dyslexie ve světě zhruba 10 % dětí.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse