vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti a horečka: Tipy, jak ji správně srážet

28. března 2017

Děti a horečka: Tipy, jak ji správně srážet

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: sprchování zábal horečka teplota děti

preventan-mimiforum-banner

Rodiče, kteří nemají s horečkami u dětí zkušenosti, často tápou, jak vysoké teploty u svých ratolestí správně srážet. Zjišťovali jsme, jak na to.

Horečka u dětí často vyletí náhle a nečekaně. Rodiče, kteří se s ní u dětí běžně nesetkávají, mnohdy nevědí, jak správně postupovat. Pro ty přinášíme malý souhrn, jak na to. 

Léky

Léky proti teplotě pro děti nesmí v domácí lékárničce chybět. Horečka se může objevit velmi rychle a bez varování. Za hranici, kdy je třeba ji začít srážet, se obvykle považuje 380C, či dokonce 38,50C. V tom případě je třeba dětem podat lék s obsahem paracetamolu, anebo ibuprofenu. Je nezbytné přesně dodržet dávkování a nepodávat lék častěji, než je uvedeno v příbalovém letáku. Mezi dávkami většinou bývá 6 hod. odstup, ale v případě, že horečka neklesá, je možné po 3 až 4 hodinách podat lék s jinou účinnou látkou, a ty pak střídat (paracetamol x ibuprofen).

Zábal

Další možností, jak srážet vysokou horečku, je zábal. Dítě se balí do vlhkého ručníku či prostěradla, přes které se dává suchý, vždy od podpaží dolů, tedy hrudník a břicho bez končetin. To vše zhruba na pět minut. Nesmí se přikrývat, aby nedošlo k zapaření a místo zlepšení se stav ještě nezhoršil. Ale pozor – zábal je možné použít jen tehdy, je-li dítě celé horké, včetně končetin. Má-li naopak ruce a nohy studené a na nich mramorovou kůži, nesmí se zábaly dělat. V tomto případě by mohl nastat nebezpečný teplotní šok. Zábaly lze opakovat třikrát během dvou hodin.

Tip MIMIFORA:

Pokud nemůžete kvůli studeným končetinám provést zábal, můžete ochlazovat velké tepny v tříslech, a to například pomocí chladivých gelových obkladů či vlhkého ručníku s ledem.

Octové ponožky

Místo zábalů můžete použít také octové ponožky, ale opět platí, že dítě nesmí mít studené končetiny. Ponožky namočíte ve vlažné vodě s trochou octa (1 díl octa na pět dílů vody) a dítěti je obujete. Přes ně dáte další suché ponožky. Na nohou je nechejte maximálně 15 min. 

deti-a-rodina-horecka-ii-sh-nahled Tipy MIMIFORA:

– Podle rad našich babiček pomáhá při horečce pití malinové šťávy.
 – Výborný je také tvarohový zábal, protože právě o tvarohu se ví, že odvádí horkost z těla. Přikládá se na kapesníku či kusu látky na hlavu a nohy.

Sprchování vlažnou vodou

Sprchování by v případě teploty mělo být krátké, a to vlažnou vodou, nikdy ne studenou či ledovou. Pokud chcete, aby se tělo rychleji ochlazovalo, dítě předem namydlete. Tím se rozšíří póry a vše půjde rychleji. Dítě můžete také posadit do vany s trochou napuštěné vlažné vody a omývat je žínkou. Pokud se ale objeví husí kůže, zimnice apod., hned omývání či sprchu ukončíme.

MIMIFORUM zjistilo:

– U dětí se běžná teplota pohybuje od 36,5 do 37,50C a může během dne kolísat.
 – Teplota u malých dětí cca do 3 let se měří v zadečku, od šesti týdnů se z ní odečítá 0,50C.
 – Pokud jsou horečky vysoké, kolem 400C a neklesají, je třeba vyhledat lékaře.
 – Vážnou komplikací, která může při vysoké horečce u malých dětí nastat, jsou febrilní křeče, kdy dochází k poruchám vědomí.
 – Lékaře či pohotovost je třeba kontaktovat i ve chvíli, kdy se přidají neobvyklé reakce – skvrny na kůži, apatie apod.
 – Při horečce je třeba dbát na zvýšený příjem tekutin, aby nedošlo k vážným komplikacím.


Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse