vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Děti a astma: Co dělat, když ho má i vaše dítě?

7. května 2018

Děti a astma: Co dělat, když ho má i vaše dítě?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: alergeny pyly kašel astma děti

preventan-mimiforum-banner

Dětí, které trpí astmatem, stále přibývá. Mluví se dokonce až o 15 %, a to není malé číslo. Jak se astma projevuje a co dělat, když jej má vaše dítě

Každé první úterý v květnu. Právě tento den od roku 1998 spadá Světový den astmatu. Nemocných totiž stále přibývá. Podle odhadů jím trpí minimálně 8 % dospělých a 10–15 % dětí. A to rozhodně není konečné číslo. Mnoho lidí totiž o svém astmatu ani neví…

 

Počet nemocných stoupá

O astmatu se ví, že je nejčastější chronickou nemocí dýchacích cest, více postihuje chlapce a objevuje se velmi často kolem tří let, v době nástupu do školky. Počet dětí s astmatem stoupá – dokonce se mluví až o 15 % nemocných.

 

Tip MIMIFORA:

Zkuste solnou jeskyni!

Toto protředí je pro astmatiky přímo skvělé. Solná jeskyně totiž simuluje atmosféru mořského ovzduší. Je unikátní tím, že v ní ve větší koncentraci dýcháte vysoký obsah solí, stopových prvků a minerálů, které obsahují právě mořská voda a vzduch. Máte-li podrážděné či zduřelé sliznice, pomáhá je vzduch v jeskyni zklidnit a otok splaskává. Astmatikům se hned lépe dýchá. Navíc se hodí i pro velmi malé děti. 

 

Jak astma poznáte? deti-a-rodina-deti-v-prirode-i-sh-nahled

Jedním z hlavních příznaků astmatu jsou časté záchvaty suchého dráždivého kašle, například po tělesné zátěži, během hry nebo při smíchu. Velmi častý bývá i noční kašel, který může být i jediným příznakem a dítě budit ze spaní. Kromě kašle bývá typické sípání, hvízdavé dýchání, tíseň na hrudi či dušnost, ale to není podmínkou. Má-li dítě některé z těchto příznaků, neváhejte s návštěvou lékaře.

 

Tipy MIMIFORA:

Co dělat, když má dítě astma

 

-          Snažit se vyhnout tomu, co příznaky vyvolává, pokud podněty znáte.

-          Vyhýbat se zakouřenému prostředí, před dítětem nekouřit, a už vůbec ne v bytě, kde bydlíte.

-          Nechovat žádná domácí zvířata.

-          Užívat správně léky předepsané lékařem a chodit na pravidelné kontroly, a to i tehdy, když nemáte žádné příznaky.

-          Pozor na prach z matrací a lůžkovin. Matrace se doporučuje povléknout do speciálního potahu, který prach nepropustí. Povlečení často a pravidelně měňte. Odstraňte zbytečné koberce, závěsy a další »lapače« prachu.

-          Astma mohou spustit i různé dráždivé vůně, spreje, laky apod. Před dítětem je proto raději nepoužívejte. Pozor také na různé osvěžovače vzduchu, raději se jim vyhněte.

-          Tělesnou námahu a sport konzultujte s lékařem, který poradí, co je pro dítě vhodné a co ne.

-          Často větrejte, jen pozor, vadí-li dítěti nějaké zvenku přicházející pyly. Řešením mohou být speciální sítě do oken proti pylu.

-          Pořiďte si domů čističku vzduchu.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse