banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Deprese po porodu: Nezvládnu své dítě!

20. října 2015

Deprese po porodu: Nezvládnu své dítě!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: odporníci deprese porod

preventan-mimiforum-banner

Menší poporodní deprese (laktační psychóza, poporodní blues) zažije většina žen, ale až u 15 % se objeví vážnější stavy, které je třeba léčit. Jak se projevuje a co dělat, pokud potká i vás?

Valecaps Plus

  • Doplněk stravy.
  • Přírodní tobolky.
  • Bez nežádoucích účinků a návykových látek.
  • Obsahuje rostlinné výtažky z kořene šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) a kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).
  • Vysoký a garantovaný obsah účinné látky – 100 mg výtažku z kořene kozlíku lékařského.
valecaps

Doplněk stravy

Více ZDE!

Říká se jí také poporodní blues (babyblues), laktační psychóza. Odborníci upozorňují – pokud trvá déle a stav je vážný, není radno ji podceňovat: jde totiž o nemoc. Většinou přichází náhle a velmi častá je u matek, které se na dítě těšily a jejichž těhotenství bylo plánované a chtěné. Roli zde totiž hrají hormony.

Místo štěstí deprese

Pro většinu maminek by mělo být narození dítěte nejkrásnějším obdobím v životě, ale často nastane pravý opak. Místo pocitů radosti, štěstí a bezmezné mateřské lásky nastoupí smutek, pláč, deprese, pocity neschopnosti či méněcennosti. Objevuje se i velká únava, špatná nálada a podráždění. K dítěti necítíte nic, nebo dokonce odpor. Typické bývá nechutenství, pocit selhání, vztek a bezmoc, ztráta jakýchkoli zájmů…

Poporodní deprese: Stavy, které vás ohrozí  deti-a-rodina-deprese-po-porodu-2-ing 

Nepříjemné stavy, které mohou po porodu nastat, souvisí pravděpodobně s prolaktinem, hormonem, jehož vylučování příznivě působí na tvorbu mateřského mléka. Problém je hlavně v tom, že poporodní deprese ve většině případů sama nezmizí, naopak se může prohlubovat. Matka nejenže se není schopna plnohodnotně postarat o dítě, ale může pro něj být i nebezpečná. Mohou se totiž objevit pocity nenávisti a v krajním případě je pak matka schopná miminku ublížit.

Svěřte se odborníkům

Pokud se u vás, nebo u vaší kamarádky, po porodu objeví podobné příznaky, neváhejte a situaci začněte řešit. Pod dohledem odborníků vše můžete snadno zvládnout, ale je třeba jim důvěřovat a svěřit se jim do rukou. Jen tak budete šťastná, spokojená a mateřství vás bude opět těšit. Přinášíme příběhy dvou maminek, které poporodní depresí prošly.

Fakta MIMIFORA

● S poporodními depresemi se v menší či větší míře setká až 75 % žen.

● Vážnější formu poporodních depresí zažije až 15 % žen.

MIMIFORUM přináší:

Vaše příběhy

Inka (31): „Nechtěla jsem mluvit, starat se o dítě, ani jíst.“

„Miminko bylo plánované, chtěné, moc jsme se na něj s partnerem těšili. Proto by mě nikdy nenapadlo, že se zrovna já setkám s poporodní depresí. Začalo to hned po porodu. Byla jsem uplakaná, smutná, nic mě nebavilo. Doma se to zhoršilo natolik, že jsem jen ležela a dívala se do stropu. Nechtěla jsem mluvit, starat se o dítě, ani pořádně jíst. Péči o miminko převzal manžel a byl to on, kdo mě nakonec dovezl k doktorovi. Ukázalo se, že trpím vážnou formou poporodní deprese. Ihned mi nasadili antidepresiva a mně se po pár dnech konečně ulevilo. Začala jsem se radovat z našeho miminka a konečně se o něj dokázala postarat. Dnes jsem šťastná a hrdá na to, že ho mám.“

Soňa (26): „Třásla jsem se a nemohla spát.“

„Myslela jsem si, že po porodu nastane to nejšťastnější období mého života, jenže se tak nestalo. Miminko mi od prvního dne připadalo cizí, nemohla jsem k němu najít vztah. Začala jsem být apatická, smutná, brečet, propadat se do depresí. Nejedla jsem a ubývala na váze. O malého jsem se starala jen z povinnosti, nic jsem k němu necítila. A zhoršovalo se to – měla jsem velké stavy úzkosti, záchvaty hysterického pláče, třásla jsem se a nemohla spát. Rodiče mě nakonec odvezli do nemocnice, a tam si mě nechali na psychiatrii. Partner nepochopil, jak můžu opustit miminko, neodpustil mi to a po mém návratu od nás odešel. Užívala jsem léky, z problémů se dostala a dnes jsem spokojená. Radím ale všem, aby potíže řešili včas.“

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa