vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Deprese po porodu: Nezvládnu své dítě!

20. října 2015

Deprese po porodu: Nezvládnu své dítě!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: odporníci deprese porod

preventan-mimiforum-banner

Menší poporodní deprese (laktační psychóza, poporodní blues) zažije většina žen, ale až u 15 % se objeví vážnější stavy, které je třeba léčit. Jak se projevuje a co dělat, pokud potká i vás?

Valecaps Plus

  • Doplněk stravy.
  • Přírodní tobolky.
  • Bez nežádoucích účinků a návykových látek.
  • Obsahuje rostlinné výtažky z kořene šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) a kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).
  • Vysoký a garantovaný obsah účinné látky – 100 mg výtažku z kořene kozlíku lékařského.
valecaps

Doplněk stravy

Více ZDE!

Říká se jí také poporodní blues (babyblues), laktační psychóza. Odborníci upozorňují – pokud trvá déle a stav je vážný, není radno ji podceňovat: jde totiž o nemoc. Většinou přichází náhle a velmi častá je u matek, které se na dítě těšily a jejichž těhotenství bylo plánované a chtěné. Roli zde totiž hrají hormony.

Místo štěstí deprese

Pro většinu maminek by mělo být narození dítěte nejkrásnějším obdobím v životě, ale často nastane pravý opak. Místo pocitů radosti, štěstí a bezmezné mateřské lásky nastoupí smutek, pláč, deprese, pocity neschopnosti či méněcennosti. Objevuje se i velká únava, špatná nálada a podráždění. K dítěti necítíte nic, nebo dokonce odpor. Typické bývá nechutenství, pocit selhání, vztek a bezmoc, ztráta jakýchkoli zájmů…

Poporodní deprese: Stavy, které vás ohrozí  deti-a-rodina-deprese-po-porodu-2-ing 

Nepříjemné stavy, které mohou po porodu nastat, souvisí pravděpodobně s prolaktinem, hormonem, jehož vylučování příznivě působí na tvorbu mateřského mléka. Problém je hlavně v tom, že poporodní deprese ve většině případů sama nezmizí, naopak se může prohlubovat. Matka nejenže se není schopna plnohodnotně postarat o dítě, ale může pro něj být i nebezpečná. Mohou se totiž objevit pocity nenávisti a v krajním případě je pak matka schopná miminku ublížit.

Svěřte se odborníkům

Pokud se u vás, nebo u vaší kamarádky, po porodu objeví podobné příznaky, neváhejte a situaci začněte řešit. Pod dohledem odborníků vše můžete snadno zvládnout, ale je třeba jim důvěřovat a svěřit se jim do rukou. Jen tak budete šťastná, spokojená a mateřství vás bude opět těšit. Přinášíme příběhy dvou maminek, které poporodní depresí prošly.

Fakta MIMIFORA

● S poporodními depresemi se v menší či větší míře setká až 75 % žen.

● Vážnější formu poporodních depresí zažije až 15 % žen.

MIMIFORUM přináší:

Vaše příběhy

Inka (31): „Nechtěla jsem mluvit, starat se o dítě, ani jíst.“

„Miminko bylo plánované, chtěné, moc jsme se na něj s partnerem těšili. Proto by mě nikdy nenapadlo, že se zrovna já setkám s poporodní depresí. Začalo to hned po porodu. Byla jsem uplakaná, smutná, nic mě nebavilo. Doma se to zhoršilo natolik, že jsem jen ležela a dívala se do stropu. Nechtěla jsem mluvit, starat se o dítě, ani pořádně jíst. Péči o miminko převzal manžel a byl to on, kdo mě nakonec dovezl k doktorovi. Ukázalo se, že trpím vážnou formou poporodní deprese. Ihned mi nasadili antidepresiva a mně se po pár dnech konečně ulevilo. Začala jsem se radovat z našeho miminka a konečně se o něj dokázala postarat. Dnes jsem šťastná a hrdá na to, že ho mám.“

Soňa (26): „Třásla jsem se a nemohla spát.“

„Myslela jsem si, že po porodu nastane to nejšťastnější období mého života, jenže se tak nestalo. Miminko mi od prvního dne připadalo cizí, nemohla jsem k němu najít vztah. Začala jsem být apatická, smutná, brečet, propadat se do depresí. Nejedla jsem a ubývala na váze. O malého jsem se starala jen z povinnosti, nic jsem k němu necítila. A zhoršovalo se to – měla jsem velké stavy úzkosti, záchvaty hysterického pláče, třásla jsem se a nemohla spát. Rodiče mě nakonec odvezli do nemocnice, a tam si mě nechali na psychiatrii. Partner nepochopil, jak můžu opustit miminko, neodpustil mi to a po mém návratu od nás odešel. Užívala jsem léky, z problémů se dostala a dnes jsem spokojená. Radím ale všem, aby potíže řešili včas.“

 

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse