vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Deodoranty a antiperspiranty: Na co si dát pozor

6. srpna 2012

Deodoranty a antiperspiranty: Na co si dát pozor

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: hliník antiperspirant Deodorant Pocení rakovina alkohol

preventan-mimiforum-banner

Mezi antiperspiranty a deodoranty je poměrně značný rozdíl, i když ho řada žen nevnímá. Je však třeba dát pozor i na to, co obsahují. O hliníku se například říká, že může vyvolat rakovinu prsu. 

Diskutujte: Vybíráte deodoranty podle vůně, anebo hlavně podle složení?


Řada žen je vůbec nerozlišuje, anebo ani neví, že je v nich rozdíl. Deodorant a antiperspirant ale není jedno a to samé. Deodorant totiž pouze omezuje a přebíjí zápach, který by na kůži vzniknul. Antiperspirant naopak zabraňuje samotnému pocení a tomu, aby se pot dostal na povrch kůže. Jeho velkou výhodou je, že tím vlastně omezují živnou půdu pro bakterie. Navíc se dnes běžně prodávají antiperspiranty s vůní, které mají dvojí funkci – omezují pocení, a ještě redukují případný zápach. Výrobci se dušují, že jejich účinek trvá 24 až 48 hodin. To však vydrží jen málokomu a aplikaci je třeba zopakovat.

Zajímavost MIMIFORA:

Denně vyprodukujeme zhruba půl litru potu, ale v horkých letních dnech může být jeho množství i několikanásobně vyšší. Pot produkují potní žlázy, kterých máme na těle dva až čtyři miliony. Zajímavé je, že ženy se potí jinak, než muži. Většinou méně, a hlavně pomaluji. To souvisí s nižším množstvím potních žláz. I když se s nimi člověk narodí, ty velké se v plné síle začnou projevovat až okolo osmého roku. Pot je hustší, žlutější, obsahuje bílkoviny a mastné kyseliny a je-li více agresivní, může způsobit skvrny na oblečení. V momentě, kdy se bílkoviny s matnými kyselinami začnou rozkládat, dochází k onomu nepříjemnému zápachu.

Jak vybírat deodoranty a antiperspiranty

Při výběru správného přípravku je však třeba si dát pozor na několik věcí. Zde jsou dvě hlavní z nich.

  • Zda má alkohol. Antiperspirant by neměl obsahovat alkohol, deodorant ano. Výrobci často označují produkty špatnými popisy, a tak je lepší pročíst si složení. Pokud si pravidelně holíte podpaží, je dobré se obsahu alkoholu vyhnout, protože čerstvě zkrášlenou pokožku může velmi podráždit, štípat a způsobit vyrážku.

  • Pozor na hliník. Před pár lety se do médií dostala zpráva, že hliník (aluminium), který běžné deodoranty a antiperspiranty obsahují, může přímo souviset s rakovinou prsu. Ženy, které si holily podpaží, a pravidelně aplikovaly deodorant, měly nádor v nízkém věku a častěji než ty, které se neholily vůbec.  Hliníkové sloučeniny se totiž poraněnou pokožkou dostanou do krve a mohou způsobit změny v estrogenních receptorech prsních buněk. A o estrogenu je známo, že může podpořit vznik rakovinného bujení. I když jiné studie přímou spojitost nepotvrzují, je lepší se přípravkům s hliníkem vyhnout. Najdete jen nejčastěji pod názvy aluminium zirkonium, aluminium chlorohydrate, aluminium chloride či chlorid hlinitý.

MIMIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-deodoranty-a-antiperspiranty-ii-sh

Jak vyzrát nad zápachem

  • Základem je hygiena. Pokud se nadměrně potíte, měla byste si udělat čas na ranní i večerní sprchu. Velmi dobré je střídání teplé a studené vody.

  • Nezapomínejte na kosmetiku. Antiperspiranty snižují tvorbu potu tak, že mu zabraňují dostat se na povrch kůže, deodoranty zase redukují míru tvořícího se pachu. Ideální jsou přípravky, které obě složky kombinují. Zmírní tvorbu potu a ještě dodají tělu vůni. Potíte-li se více, měla byste je nosit u sebe a používat i během dne.

  • Pozor na správnou životosprávu. Nadměrné pocení mohou způsobit i některé potraviny a nápoje – alkohol, káva, sůl, ostré koření a strava bohatá na bílkoviny. Raději si dejte syrovou zeleninu, ta je ideální.

  • Vsaďte na bylinky. Například šalvěj podporuje stahování potních žlázek. Pokud vypijete denně litr šalvějového čaje, mohlo by se pocení snížit.

  • Dobrý je i ocet. Zkuste přidat do sklenice vody dvě lžíce jablečného octa a vypít. Pokud se ráda koupete, doporučuje se nalít přímo do vany hrneček jablečného octa.

  • Poraďte se v lékárně. Existují silnější přípravky, určené na nadměrné pocení. Obsahují účinné látky, které bezpečně zužují ústí potních žláz a dochází tak k omezení pocení.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
10:31 10.08.2012 - perlicka -

ach jo ten hlinik

Opet se zde vyskytuje blabol typu ze hlinik zpusobuje rakovinu. myslite, ze zpusobem, ktery zde byl popsan, se delaji seriozni studie, ma snad autor na puvodni clabek odkaz? bohuzel, timto zpusobem se dnes dela zurnalistika. Hlinik. se pouziva dnes v 99 procentech deodorantu a antiperapirantu, vyjimkou neni ani Driclor, ktery je jediny, jenz mi funguje uz radu let a jeho stridme pouzivani mi doporucila i kozarka.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse