vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Den učitelů: Jak se slaví u nás a ve světě

26. března 2015

Den učitelů: Jak se slaví u nás a ve světě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: učitel Den učitelů svátek oslava svět

preventan-mimiforum-banner

Den učitelů se u nás slaví 28. března. Jak je tomu ve světě? Jsou termíny všude stejné a jak oslavy vypadají?

Kolagen Farmax

· Obsahuje v 1 tobolce 85 mg účinné látky.
· Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání pohybového aparátu.

kolagen-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

Nejen ženy, matky či děti mají svůj den. Také všichni učitelé jednou za rok slaví. Zatímco v řadě zemí světa připadá Den učitelů na 5. října, u nás se slaví 28. března. V tento den se totiž, roku 1592, narodil Jan Amos Komenský. Jeden z našich nejvýznamnějších myslitelů, filozofů a pedagogů. Jde o svátek, který patří všem učitelům a každoročně se také vyhlašují výsledky ankety pro nejlepší učitele, Zlatý Ámos.

 

Bouřlivé oslavy u nás nejsou

I když se u nás Den učitelů příliš neslaví, mnoho dětí si vzpomene na své kantory malou pozorností, například květinou, kterou je ocení a poděkují za jejich práci. Tento den či kolem něj, pokud připadá jako letos na víkend, se také pořádají různé akce zaměřené na vzdělání, studenty a jejich učitele. Své akce si pořádají i jednotlivé školy.

 

Ve světě se slaví nejen v říjnu

Svátek zvaný Světový den učitelů se ve světě začal slavit v roce 1994, založilo ho UNESCO a byl mu přidělen i termín 5. října. Slaví ho všichni učitelé bez ohledu na kvalifikaci a vzdělání, a to ve více než sto zemích světa. Stejně jako my jsou však země, které mají pro Den učitelů speciální termín.

 

Květiny a společné výlety

V Thajsku se například slaví 16. ledna a školy bývají ten den zavřené. V Jižní Koreji a Malajsii se slaví v květnu – 15. (resp. 16.) 5. Učitelé a studenti se v Koreji tento den navštěvují, často chodí ke kantorům domů a obdarovávají je květinami. Chodí se na výlety, školy bývají kratší či rovnou zavřené.

 

Velké oslavy v chrámech deti-a-rodina-den-ucitelu-ii-sh-nahled

V několika světových zemích se slaví v září. V Singapuru první zářijový pátek, a tento den bývá volno. V Číně se slaví 10. září a je zvykem kantory obdarovávat, a to dokonce i ty minulé, na které nemůžeme zapomenout. Taiwan pak slaví 28. září, podle narození Konfucia. V tento den se také konají oslavy v Konfuciových chrámech, které začínají už v 6 hodin ráno. Učitelé dostávají ocenění, pohledy, lidé je chodí navštěvovat.

 

Velké akce v Rusku a na Ukrajině

Velkým oslavám se v říjnovém termínu tradičně těší v Rusku, kde patří k velmi populárním svátkům. Dřív se slavil v první říjnovou neděli, na Ukrajině se tak oslavuje dodnes. Učitelé dostávají tradičně od studentů sladkosti či květiny, v pátek před víkendem se koná řada tradičních akcí včetně koncertů.

 

Vietnam si učitelů váží

Na 20. listopad pak svátek připadá ve Vietnamu. Studenti své učitele doma navštěvují, nosí jim květiny a drobné dárky. Se svými kantory také chodí na výlety. I zde má svátek velkou tradici a je vidět, že lidé si svých učitelů váží.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse