vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Den otců: Tohle o něm musíte vědět!

16. června 2016

Den otců: Tohle o něm musíte vědět!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Den matek Den otců svátek oslava děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Připadá na třetí červnovou neděli, avšak u nás dodnes není příliš populární. Den otců se ale slaví na celém světě, a tak i vy máte možnost dát tátovi v tento den najevo, co pro vás znamená. 

MaxiCor® (doplněk stravy) obsahuje v tobolce min. 90% omega-3 nenasycených mastných kyselin (ve formě ethylesterů) vyrobených čištěním oleje získaného z vybraných druhů mořských ryb. EPA a DHA přispívají k normální činnosti srdce. Příznivého účinku se dosáhne při přijetí 250 mg EPA a DHA denně.

maxicor-90-tabl-cz-se-znamkou-3d-nahled

Diskutujte: Slavíte doma Den otců, anebo jde zcela mimo vás?


Na rozdíl od Dne matek, který se u nás slaví druhou květnovou neděli, se Den otců dodnes netěší velké popularitě. A to i přesto, že se ve světě slaví více než sto let. Připadá na třetí neděli v červnu (letos tedy na 17. 6). a přichází – jako řada jiných svátků – z Ameriky. I když se u nás zatím příliš neujal, pozornost si zaslouží. Někteří tatínkové jsou totiž natolik dobří, starostliví i oblíbení, že jim rodina ráda připraví oslavu.

Populární Den otců. U nás má rezervy.

První Den otců slavili v americkém státě Washington 19. 6. 1910. Tehdy šlo o víceméně soukromou oslavu, kterou uspořádala jistá Sonora Smart Dodd. Chtěla tak ocenit svého ovdovělého tatínka, který se pečlivě staral o ni a o její sourozence poté, co maminka zemřela po porodu šestého dítka. Popularita svátku se rychle šířila, ale třetí červnová neděle se stala oficiálním Dnem otců až v roce 1966, a to díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi. Od roku 1972 jej pak prezident Nixon uznal za oficiální svátek.

MIMIFORUM zjistilo:

Den otců se slaví v desítkách států, ale ne všude právě třetí červnovou neděli. Například ve Skandinávii jej oslavují ve druhé polovině listopadu, v Austrálii a na Novém Zélandu zase první neděli v září. V Rusku jej v kalendáři najdete 23. února a v Itálii, Portugalsku a Španělsku 19. března. V některých státech se slaví i v prosinci – 5. 12. v Thajsku a 26. 12. v Bulharsku.

69 % mužů by Den otců slavilo! deti-a-rodina-den-otcu-ii-sh

U nás Den otců zatím není příliš populární, ale podle průzkumů by jej uvítalo 69 % mužů, avšak jen 31 % žen. Více nakloněné jsou mu dcery, které by oslavu uspořádaly ve 48 % případů, synové pak v 31 % případů. O jeho oficiální uznání u nás usiluje Liga otevřených mužů už několik let.

Zajímavost MIMIFORA:

Kromě Dne otců můžete slavit i Mezinárodní den mužů, který je opět obdobou toho ženského. Tento den připadá na 19. listopadu.

Oslava, co tátu potěší

I když u nás je Den otců stále v plenkách, neznamená to, že si nemůžete udělat soukromou oslavu. Naopak. Vezměte tatínka na výlet, na jeho oblíbené místo, do aquaparku nebo na dobrou večeři. Nebo mu uspořádejte menší grilovačku. Budete-li vybírat něco pro radost, na rozdíl od Dne matek si ale nevystačíte s květinou a bonboniérou. Chcete-li kupovat dárek, mělo by to být něco, co tatínka potěší – oblíbené je různé nářadí či drobná elektronika. Pokud ale nechcete utrácet příliš, potěšíte jej jistě i lahví dobrého vína, anebo vlastnoručně vyrobeným dárkem. Tak budou táta či děda, jichž se oslava také týká, alespoň vědět, že vám na nich záleží.


Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse