vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Den matek: Toto o něm nevíte!

9. května 2013

Den matek: Toto o něm nevíte!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: květen Den matek dárek svátek děti

preventan-mimiforum-banner

Druhá květnová neděle. Ta je již tradičně dnem, který patří maminkám. Nejde však o žádný novodobý výmysl. U nás se slavil již v roce 1923, ale do pozadí jej pak zatlačilo MDŽ. 

Přípravek FolGravid GravidPLAN® (doplněk stravy se sladidlem) je doplňkem stravy s vysokým obsahem inositolu a aktivní formy kyseliny listové (Quatrefolic), který byl vyvinut speciálně pro ženy, které plánují těhotenství.

folgravid-gravidplan-nahled

U nás se slaví vždy druhou květnovou neděli, a tak letos připadá na 12. května. Den věnovaný všem maminkám byl u nás v minulém režimu zatlačen do pozadí, protože v popředí zájmu stál Mezinárodní den žen připadající na 8. března. Po sametové revoluci se ale vše obrátilo a Den matek se začal opět slavit, stejně jako všude jinde ve světě.


Druhá neděle v květnu

Za zakladatelku Dne matek je považována Anna Marie Jarvis, která při druhém výročí úmrtí své maminky zorganizovala v baptistickém kostele v neděli 12. 5. 1907 setkání místních matek. Shodou okolností na stejné datum (12.5.), na které svátek připadá letos. Rok poté byla pro velký úspěch požádána, aby setkání na druhou květnovou neděli opět zopakovala. Proto se začala šíření této myšlenky věnovat naplno, a to tak úspěšně, že kongres USA v roce 1914 prohlásil Den matek národním svátkem.


deti-a-rodina-svatek-matek-ii-sh-nahled MDŽ versus Den matek

Z USA se svátek věnovaný všem maminkám začal šířit dále. V Evropě se uchytil po první světové válce a u nás se první oslavy dočkal v roce 1923 díky Alici Masarykové, dceři T. G. Masaryka. Po druhé světové válce byl ale odsunutý do pozadí a svého oživení se dočkal až po roce 1989. Aby se tatínkové necítili diskriminováni, slaví se ve světě i Den otců. Ten připadá na třetí červnovou neděli. Jde však o svátek, který se u nás zatím příliš velké popularitě netěší – na rozdíl od zmíněného Dne matek.


Dárky pro maminky

Květiny a drobné, většinou ručně vyrobené, dárky, přání a básničky pro maminku. To jsou věci, které ke Dni matek neodmyslitelně patří. Většinou je dávají děti svým maminkám, často se jejich přípravě věnují i ve školkách, školách či kroužcích. Zkrátka jde o den, který je oslavou mateřství, a tak by si ho ženy měly maximálně užívat.


MIMIFORUM zjistilo:
Den matek ve světě

-    Ve Spojených státech, Austrálii, Belgii, Německu, Rakousku, Itálii Finsku a Dánsku se slaví jako u nás, tedy druhou květnovou neděli. V tento den se svátek matek oslavuje i v Číně, Japonsku či v Turecku.
-    Ve Velké Británii a Irsku se slaví vždy čtvrtou neděli velikonočního půstu.
-    Ve Španělsku se slaví 8. prosince, stejně jako svátek neposkvrněného početí. Tento den tedy není jen svátek matek, ale i svátek matky Ježíše, Marie.
-    Ve Francii se hold matkám vzdává poslední květnovou neděli. Na maminky zde čekají speciální dorty ve tvaru kytice. Ve stejném termínu se slaví i ve Švédsku.
-    Ve Slovinsku se slaví 25. března, tj. v Den Křesťanské paní.
-    V Rusku se slaví v poslední neděli v listopadu.
-    V Polsku se Den matek oslavuje 26. května.


Text: lju
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse