vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Den dětí je tu. Takto se slaví u nás a ve světě!

1. června 2018

Den dětí je tu. Takto se slaví u nás a ve světě!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Den dětí svátek oslava děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Mezinárodní den dětí připadá každý rok na 1. června. Nejde ale jen o svátek, který slavíme u nás. Zná jej 145 zemí světa!

Kde má vlastně Mezinárodní den dětí (MDD) svůj původ? Překvapivě to není ani u nás, ani v Americe. První podnět k jeho založení totiž vznikl už v roce 1920 v Turecku. Ještě dlouho ale trvalo, než se rozšířil i do ostatních zemí, kde se oficiálně slavil až v roce 1950, kdy se k oslavám připojilo kolem 50 zemí světa.

 

Slaví se po celém světě

O dva roky později se pak MDD začal oficiálně objevovat v kalendářích. Zemí, které se přidávaly k oslavám, přibývalo a postupně je slavilo až 145 světových zemí. Dnes je u nás 1. červen den, který dětem patří a slaví se hlavně o víkendu, který jej předchází, případně následuje. Největší oslavy plné her, soutěží a atrakcí, které pořádají města i různá obchodní centra, se tak letos přesunuly na poslední květnový víkend.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Zemí, kde se Den dětí překvapivě nijak neslaví, jsou Spojené státy americké. I když zpočátku se k němu hlásily, později se na něj nějak zapomnělo…

 

Ne všude se slaví v červnu

Zatímco ve většině států se stejně jako u nás slaví 1. června, existují i výjimky. V Thajsku a v Egyptě oslavy připadají na leden, v Turecku a Mexiku na duben, v Japonsku na květen. A ne všude se oslavuje jen jeden den v roce. Děti by byly víc než spokojené třeba v africké Guinei, kde se slaví celý měsíc. V některých státech si na programu hodně zakládají a je více než velkolepý. Takové oslavy najdeme například v Číně.

Den nejen pro děti tema-tydne-den-deti-ii-sxc-nahled


 I když každá země slaví trochu jinak, obecně se dá říct, že všude jde o den věnovaný dětem. A na to myslí i na školách, kde často mají děti úlevy, anebo rovnou připravený program. Organizují se pro ně kulturní či sportovní akce, mnohdy dostávají děti drobné dárečky. Mezinárodní den dětí ale není jen zábavou pro nejmenší, má také upozornit dospělé a rodiče na jejich práva a povinnosti a na to, že spousta dětí ve světě trpí, strádá hlady, je týraná.

 

Anketa MIMIFORA:

Jak slavíte Den dětí?

 

Jitka (35): Jdeme na akce a do cukrárny

„S dětmi chodíme na akce v okolí, které se k tomuto dnu pořádají, většinou už o víkendu. Přímo na Den dětí pak kupujeme hračku a jdeme do cukrárny na zmrzlinu. Je fajn, že program mají děti i ve školce a škole, takže o zábavu mají postaráno.“

 

Marcela (40): Dárky nekupujeme

„Oslavy nijak neprožíváme, vím, že děti mají nějaké soutěže ve škole místo učení, takže jsou spokojené a to jim stačí. Pokud je čas, tak zajdeme na zmrzlinu, ale to je tak vše. Dárky nekupujeme.“

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse