vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dcera má problém s akné. Jak jí pomoct?

30. června 2011

Dcera má problém s akné. Jak jí pomoct?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: negativní test pozitovní test těhotenský test test gravidita hormony strava dědičnost hormonym pleť pupínky akné

preventan-mimiforum-banner

Akné trápí až 90 % mladých lidí a dokáže pořádně pošramotit sebevědomí. Nevzhledné hnisající pupínky a uhry totiž na kráse nepřidají, a tak se s nimi spousta mladých velmi trápí. Pokud má akné i vaše dítě, poradíme vám, jak mu pomoct.

DermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

Nevzhledné pupínky na tváři, ale třeba i na hrudníku, umí majitele pořádně potrápit, a také spolehlivě zapracovat na snížení sebevědomí. U mladých lidí ale nejsou ničím výjimečným. Akné je nejčastějším chronickým kožním onemocněním a v různě velké míře trápí až 90 % lidí nejčastěji mezi 13 a 25 lety. Nevyhýbá se dívkám ani chlapcům, u kterých však může mít ještě závažnější projevy.

Příčiny akné: Hormony a dědičnost

Za akné může zvýšená tvorba mazových žláz a bakterie, které se v nich usazují. Protože ty zde mají ideální živnou půdu, množí se a vyvolávají záněty, které se pak projeví nepěknými hnisavými pupínky. Na vzniku akné se podílí řada faktorů, nejčastější jsou však hormonální změny a roli hraje i dědičnost. Pokud měli oba rodiče akné, je na 50 % pravděpodobné, že to potká i jejich potomka

 

deti-a-rodina-problem-s-akne-1-nahled Nemačkat a nerýpat

I když k tomu pupínky na obličeji přímo svádějí, důležité je jejich stav ještě nezhoršovat pokusy o vymačkávání a vyrýpávání, protože pak navíc hrozí tvorba jizev a červených flíčků. Pleť je třeba ošetřit speciální kosmetikou určenou na akné, ale jinak se postižených míst pokusit rukama nedotýkat, nebo jen minimálně. Stav by se tak mohl ještě zhoršit.

Pozor na stravu

Odborníci neustále spekulují o tom, jaký vliv na akné má strava. I když není s jistotou prokázáno, že určité potraviny na pleť vliv mají, doporučuje se – v případě problémů – vysadit ty nejdráždivější – čokoládu, hranolky, ořechy, některé sýry, popcorn. Doporučuje se také omezit multivitaminové šťávy a potraviny s obsahem jodu a bromu. Oxfordští vědci navíc dokázali, že na akné špatně působí i přemíra mléka ve stravě, proto by se ho denně nemělo vypít víc než 4 dcl.

Měňte často ručníky

V případě akné se doporučuje omývat obličej dvakrát denně (ne častěji, přehnaná hygiena také škodí), a to buď jemným mýdlem, nebo speciálním přípravkem na akné. Velmi důležitá je častá výměna ručníků, protože jinak dochází k jejich osídlení bakteriemi. Po jakékoliv fyzické zátěži, například po sportu, se doporučuje rychle se osprchovat.

Omezte stres

Je dokázáno, že stres může projevy akné zhoršovat, protože při něm dochází k produkci hormonu kortizolu, který podporuje zvýšenou tvorbu kožního mazu. Proto zkuste minimalizovat stres, kterým vy a vaše dítě procházíte. Pomoct může i klidné a harmonické domácí prostředí.

Navštivte dermatologa

Pokud volně prodejné prostředky na akné nepomáhají, nebo se stav pleti dokonce zhoršuje, navštivte s dítětem dermatologa. Ten může předepsat speciální masti, dát antibiotika, doporučit chemický peeling. Odborník při něm na postižená místa aplikuje ve vyšší koncentraci ovocné kyseliny, které kůži naruší tak, aby došlo k odloupnutí svrchní vrstvy. Výsledkem je regenerace pokožky a vytvoření nové, kvalitnější kůže. Dojde tak i ke snížení produkce mazu.

Zkuste hormonální antikoncepci

U mladých dívek starších 15 let se často sahá k hormonální antikoncepci, která nejen chrání před nechtěným otěhotněním, ale zároveň upravuje pleť. Je třeba vybrat tu správnou s antiandrogenním účinkem (zvýšená tvorba hormonu androgenu je jednou z příčin vzniku akné). Zlepšení většinou nastává za dva až tři měsíce po zahájení užívání. Problémem ale je, že pokud se antikoncepce vysadí, akné se opět vrací ve stejné, ale často i větší míře.

Text: mob

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
17:15 28.07.2011 - Máma Míla -

SLIZ

Četla jsem, že na trhu se objevila na akné nový výrobek hlemýždí sliz, nemáte s tím někdo zkušenosti?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse