vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Darování vajíček: Zajímavosti v kostce

29. listopadu 2013

Darování vajíček: Zajímavosti v kostce

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: hyperstimulační syndrom Vajíčka umělé oplodnění těhotenství

preventan-mimiforum-banner

Co některým ženám přijde normální, pro jiné představuje problém. Ženy, které nemohou otěhotnět proto, že nemají vlastní vajíčka, mohou zachránit dárkyně. Pro koho je darování vajíček vhodné a co je dobré o něm vědět?

 Pro některé ženy představují darovaná vajíčka jedinou možnost, jak otěhotnět. Pro jiné jde pro změnu o zajímavou možnost přivýdělku. Přijít si totiž můžou až na 20 tisíc korun. Neuvědomují si ale, jaká jim to může přinést rizika. Postihnout je může například hyperstimulační syndrom, anebo nepříjemný zánět. Přinášíme hlavní věci, které je třeba o darování vajíček vědět.

 

Darování není pro každého

Ideální dárkyně je podle odborníků zdravá žena, která už sama má děti. Musí být mladší než 35 let, někde pouze do 33 let a nesmí mít výraznou nadváhu. Maximální BMI dárkyně by mělo být 29. Musí mít negativní testy na pohlavní choroby, stejně jako na AIDS či žloutenku. Požaduje se také, aby se vážná onemocnění, a to včetně psychických, nevyskytovala v rodině ženy. Je třeba podstoupit lékařskou prohlídku, odběry krve a genetické vyšetření.

 

Do těla dostanete hormony sex-a-vztahy-darovani-vajicek-ii-sh-nahled

Aby žena mohla vajíčka darovat, je třeba předem zahájit stimulaci vaječníků. To spočívá v aplikaci hormonů do těla dárkyně, a to pomocí injekcí, které si aplikuje sama, a to po dobu deset až dvanáct dní. Není to sice příliš bolestivé, ale rozhodně se nejedná o příjemnou záležitost. Mohou se objevit i potíže a vedlejší účinky. Velkou komplikaci může představovat tzv. hyperstimulační syndrom, přehnaná reakce na hormonální stimulaci. Ve vaječnících se tvoří velké množství vajíček a stav se může rozvinout natolik negativně, že ohrozí i život.

 

Musíte podstoupit narkózu

V případě, že se stimulace podaří a vajíček se utvoří dostatek, je třeba je odebrat v celkové anestezii, a to přes poševní stěnu velmi tenkou jehlou. I zde hrozí komplikace spojené s narkózou. Proběhne-li vše bez potíží, můžete za dvě až pět hodin po zákroku odejít domů. Většina žen popisuje stav po odběru jako nebolestivý či minimálně bolestivý, a to bez nutnosti užívání léků proti bolesti.

 

Hrozí otěhotnění dárkyně

Velký pozor je třeba dát na to, aby během doby, kdy chce vajíčka darovat, neotěhotněla samotná dárkyně. Je třeba totiž alespoň na dva měsíce vysadit antikoncepci. Má-li žena nitroděložní tělísko, je možné jej ponechat. Odborníci navíc doporučují celkovou sexuální abstinenci. Hrozí totiž, že by při nechráněném styku mohla otěhotnět samotná dárkyně, a navíc rovnou vícečetným těhotenstvím. Vajíčka nelze darovat při užívání Depo-Provery, zde je třeba čekat, až její účinek zcela odezní.

 

Odebírá se co nejvíce vajíček

Průměrně se od jedné dárkyně odebírá šest až deset vajíček, ale může jich být i přes dvacet. Jedné ženě se zároveň nedoporučuje odebírat vajíčka více, než tři až čtyřikrát v životě. Žena však musí dobře reagovat na hormonální stimulaci a dobře ji snášet.

 

Darování je anonymní

Nemusíte se bát, že by se někdo dozvěděl, od koho vajíčka pochází. Podle zákona je darování anonymní a klinika nesmí o dárkyni poskytnout žádné informace. Dárkyně dostává finanční kompenzaci ve výši zhruba 15 až 20 tisíc korun.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse