vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dárek z prázdnin: Měla jsem klíště a mám boreliózu!

5. září 2011

Dárek z prázdnin: Měla jsem klíště a mám boreliózu!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: nemoc repelent borelióza klíště

preventan-mimiforum-banner

Lymská borelióza umí být pěkně zákeřná. Probíhá totiž pomalu, a když se neodhalí hned, může přinést doživotní následky. Měla jste klíště? Pak dejte dobrý pozor, zda se u vás neprojeví její příznaky…

Actilac

· Obsahuje harmonický poměr kombinaci 8 kmenů mikroorganismů včetně bifidobakterií a lactobacilů.
· Obsah mikroorganismů ≥ 4×108 CFU/cps.

actilac_small

Doplněk stravy

Více ZDE

„Prázdniny s dětmi jsem si užívala. Když to šlo, byly jsme venku, v parcích, lesích, prostě v přírodě. Asi tedy není divu, že jsem na sobě párkrát našla klíště. Nedávno se mi však na těle objevila červená skvrna a já se navíc začala cítit unavená a rozlámaná. Zjistilo se, že mám boreliózu. Lékaři mi nasadili silná antibiotika a já teď mám strach, co mě čeká,“ napsala nám čtenářka Lenka (33).

 

Lymská borelióza – nemoc od klíšťat

Lymská borelióza (též lymeská borelióza) je nejčastější nemocí, kterou u nás přenášejí klíšťata (přenos bodavým hmyzem zatím není potvrzený). Na rozdíl od klíšťové encefalitidy na ni dodnes neexistuje očkování, a tak je velmi obtížné (a téměř nemožné) se před ní stoprocentně chránit. Na svědomí ji mají bakterie Borrelia burgdorferi, které se ještě rozdělují do několika kmenů – každý způsobuje mírně odlišný průběh. Borelióza se léčí antibiotiky, ovšem základem je zachytit ji včas, jinak může způsobit vážné zdravotní komplikace.

 

Jak boreliózu poznáte?

Nejčastějším příznakem, že máte boreliózu, je červená skvrna (může směrem do středu blednout), která se vytvoří v místě, kde bylo klíště přisáté, a to několik dnů až týdnů po nákaze. Potíž je ale v tom, že skvrna se objevit nemusí (dokonce až polovina lidí ji vůbec nemá), a přitom borelie  se v těle vesele šíří dál.

Za několik týdnů se pak mohou objevit další příznaky, které se však dají zaměnit s virózou či chřipkou – únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku a tlak v zátylku, chybí ale rýma a kašel. I v tomto stádiu je nemoc ještě poměrně dobře léčitelná, protože zatím neměly borelie dost času na to, aby napadly váš imunitní systém. Pokud se objeví pálení kůže, její mravenčení, trnutí, necitlivost, může to už znamenat, že infekce napadá nervovou soustavu.

 

Zajímavost MIMIFORA

● Klíšťata jsou v přírodě aktivní od jara až do mrazů, přibližně do listopadu.

● Velkým omylem je, že klíšťata číhají jen v trávě. Na vlhkých místech se mohou vyskytovat i na keřích až do výšky jednoho metru.

 

Když borelie napadnou nervovou soustavu… tema-tydne-mela-jsem-kliste-2

Další příznaky, které svědčí o tom, že se borelie dostaly do centrální nervové soustavy, jsou vysoké horečky, silné bolesti hlavy, strnutí šíje a obrna, závratě, bolesti hlavy, pocity tuhnutí šíje, trnutí končetin a páteře. V tuto chvíli se může objevit zánět mozku či mozkových blan. I když už je léčba složitější a delší, stále můžete dostat nemoc pod kontrolu. Pokud se ale zanedbá, může postupně vést k poškození mozku, kloubů, nervů a imunitního systému. Navíc borelie se v těle množí poměrně pomalu, takže se tyto příznaky mohou objevit až dlouho poté, co se u vás objevila skvrna na kůži. Pokud tedy máte jakékoli podezření, co nejdříve vyhledejte lékaře.

 

Tipy MIMIFORA

Jak se bránit před boreliózou?

● Pokuste se co nejvíce zabránit kontaktu s klíšťaty. Při vycházce v rizikových místech se doporučuje uzavřená obuv a dlouhé kalhoty.

● Pokud si budete sedat či lehat do trávy, máte větší pravděpodobnost, že klíště chytnete. Omezte také procházky trávou, zvlášť naboso.

● Používejte kvalitní repelenty, které mohou přisátí klíštěte zabránit.

● Po každém návratu z procházky sebe i děti prohlédněte. V případě, že najdete klíště, ihned je vytáhněte. Nikdy na něj nesahejte holou rukou, ideální je použít speciální pinzety na klíště. Nepolévejte ho olejem či krémem, místo desinfikujte až po vytažení klíštěte.

● Pro váš klid je možné klíště zaslat na specializované vyšetření do laboratoře, kde se prokáže, zda bylo infikované či nikoliv.

 

MIMIFORUM doporučuje:

Jak vybrat vhodný repelent?

Při výběru repelentu se řiďte nikoliv lákavým obalem či cenou, ale tím, kolik procent účinné látky DEET (diethyltoluamid) obsahuje. Obecně lze říct, že čím vyšší je její obsah, tím je ochrana kvalitnější a delší. Při ochraně proti klíšťatům je ideální, pokud zvolíte takový, který lze aplikovat na oblečení.

 

Vaše příběhy s boreliózou:

 Gábina (20):

„Je mi dvacet a boreliózu mám už šest let, z toho tři roky o ní vím, lékaři ji totiž dlouho nepoznali. Neměla jsem žádnou skvrnu na kůži, začala u mě tak, že mě bolelo jakékoli chytnutí za ruku. Poté jsem začala mít problém s nohama – bolely mě tak, že jsem chvílemi nemohla ani chodit. A aby toho nebylo málo, mám a budu mít trvalé následky – postižené klouby a sklerodermii, skvrny na kůži, které dovede odstranit jen plastická operace.“

 

Simona (29):

„Když jsem před pěti lety na těle našla klíště, nikdy by mě nenapadlo, co bude následovat. V místě se mi objevila skvrna, ale brzy zmizela, a protože jsem jiné potíže neměla, nikdo s tím nic nedělal. Jenže později se u mě začaly objevovat velké bolesti kloubů a skoro nesnesitelné bolesti hlavy. Přišlo se na to, že mám boreliózu. Léčili mě velkou dávkou antibiotik, ale v pořádku nejsem dodnes.“

 Informace na internetu:

www.borelioza.cz

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com, CDC

5 Posledních příspěvků v diskusi
15:39 18.10.2011 - Markéta -

Dotaz

Hezky den, chtela jsem se zeptat na cerveny flek (mela jsem tam kliste). Je to borelioza, nebo jen alergicka reakce?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse