vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Dal mi šperk! Největší zajímavosti o diamantech

30. ledna 2018

Dal mi šperk! Největší zajímavosti o diamantech

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: kámen karát diamant Šperk láska

preventan-mimiforum-banner

Která žena by si nepřála dostat diamantový šperk! Máte-li to štěstí a dostanete od partnera prsten s diamantem, přečtěte si pár věcí, které je dobré znát. 

Věnoval vám partner šperk s diamantem? Pak by vás mohly zajímat následující zajímavosti, které jste o drahých kamenech možná nevěděla.

 

Diamant, tradice z Egypta

Jen málokdo ví, že tradice nošení diamantových prstenů pochází ze starověkého Egypta. Tam totiž věřili, že tzv. žíla lásky vede z prsteníčku přímo do srdce. Od patnáctého století se pak objevuje tradice dávat diamantový šperk jako dárek – tehdy totiž dal arcivévoda Maxmilián Rakouský své vyvolené diamantový prsten k zásnubám.

 

Jak se pozná kvalita

Diamanty se posuzují podle čtyř základních kritérií, které se nazývají 4C. Jejich kombinací se určí jejich přesná cena. První z nich je Carat (váha). Jde o jednotku váhy diamantů – jeden karát se rovná 0,2 gramu. Pokud vám váš drahý koupí šperk s diamantem, většinou mívá váhu v desetinách až jednotkách karátů. Vše by mělo být uvedeno v certifikátu, který ke šperku dostanete. Další kritéria, která se posuzují, jsou Clarity (čistota), Colour (barva) a Cut (brus).

 

MIMIFORUM zjistilo:

Název diamant pochází ze slova »adamantis«. Je ze starořečtiny a v překladu znamená »nepřemožitelný«. Počátky opracování diamantů pak můžeme hledat ve 14. století v Indii. V polovině 19. století se pak v USA objevil první diamantový brus.

 

Prsten za tři měsíční platy sex-a-vztahy-dal-mi-sperk-ii-sxc-nahled

Jak drahý prsten by vám měl partner věnovat? V Americe jsou přesvědčeni, že záleží na tom, kolik muž vydělává. Takový zásnubní prsten by měl stát jeho dva až tři měsíční platy. Samozřejmě je vše záležitost financí – u nás se nejčastěji prodávají prsteny s kousky diamantu v ceně od 10 do 30 000 Kč.

 

Nezničitelný kámen

O diamantu se říká, že je nezničitelný. Dosahuje nejvyššího, tj. 10. stupně tvrdosti na Mohsově stupnici. Kromě toho má i řadu dalších vynikajících vlastností – má 6× větší tepelnou vodivost než měď, je fluorescentní a průhledný a má nízkou hodnotu disperze, což znamená, že vytváří krásné barevné efekty.

 

Diamant vs. briliant

Dostala jste prsten s briliantem? Pak si můžete být jistá, že máte nádherně vybroušený šperk. Briliant je totiž typ diamantového brusu, který se skládá z malých vybroušených plošek. Díky tomu odráží až 99 % světla, působí nejživěji a takový prsten je na ruce k nepřehlédnutí.

 

Diamant jako investice

Do diamantů lze dnes i výhodně investovat. Jejich koupě je lepší investice, než do auta. Zatímco to ztrácí časem na hodnotě, diamant na ní nabývá. Nelekejte se ale, že za velké peníze půjde o miniaturní diamant, protože například ten o váze dva až tři gramy může mít dokonce stejnou hodnotu jako 100 kg zlata! Pro představu – broušený diamant v ceně jeden milion má váhu 0,5 až 0,6 gramů. 

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse