banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Co se děje ve spánku? Toto o něm víme!

8. března 2016

Co se děje ve spánku? Toto o něm víme!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: NREM spánek REM obezita spánek sny zdraví krása

preventan-mimiforum-banner

Spánek je pro náš život nezbytný. Není dobré jej šidit, ani podceňovat, protože pak nám to tělo vrátí i s úroky. Co se děje po usnutí a zdají se nám sny? 

Diskutujte: Jak dlouho denně spíte a pamatujete si své sny?


Třetina lidí trpí poruchami spánku a čtvrtina nedodržuje pravidelný spánkový rytmus – den a noc. Jenomže tělo ke svému správnému fungování kvalitní spánek potřebuje, a pokud se mu ho dlouhodobě nedostává, vrátí nám to i s úroky. Lidé, kteří spí málo, jsou ve dne unavení, nepříjemní, podráždění a mohou mít problém s pamětí. Vše se navíc negativně podepisuje i na jejich pleti a postavě.

Dvě fáze spánku: REM a NREM

Jakmile usneme, ve spánku se začnou střídat pravidelné fáze. Nejdůležitější jsou REM a NREM. Jako první většinou nastoupí NREM (Non Rapid Eye Movement), která se dělí na čtyři fáze. Dochází při nich k relaxaci a regeneraci svalstva a nabrání nových tělesných sil. Po ní následuje fáze REM (Rapid Eye Movement), při níž dochází k rychlému pohybu očních bulv pod zavřenými víčky – odtud také nese svůj název. Fáze REM je kratší, trvá vždy 5–10 minut a je velmi důležitá, protože při ní dochází k regeneraci psychické stránky. Je nezbytná pro posílení paměti, pro myšlení, uvažování a vše, co se naší psychiky týká. Celý cyklus obou fází trvá většinou 90 až 110 minut a vystřídá se čtyři až šestkrát za noc.

Zdají se nám sny?

REM fáze spánku je také typická tím, že se nám při ní zdají sny. Ty máme všichni, i když o nich ani nevíme. Pokud se totiž neprobudíme, zaspíme je do pěti minut v další fázi spánku. V REM fázi spánkového cyklu se náš mozek chová, jako by byl v bdělém stavu a oči pod zavřenými víčky se pohybují tak rychle, jako bychom sledovali tenisové utkání. Někdy se říká, že je tomu tak proto, že si prohlížejí snové obrazy. Zajímavé je i to, že v této fázi jsou všechny svaly kromě srdce a bránice jakoby ochrnuté. Je tomu tak pravděpodobně proto, abychom nedělali snové pohyby. Tato fáze spánku tvoří 20–25 % celkové doby spaní a její podíl s věkem klesá.

MIMIFORUM zjistilo:

Toto o spánku tvrdí vědci!

Spánek vás může zabít

V případě, že je spánek dlouhodobě příliš krátký (méně než 6 hodin), máte větší pravděpodobnost, že dříve zemřete. Vědci totiž přišli na to, že riziko předčasné smrti je u lidí se spánkovým deficitem až o 12 % vyšší. Pokud naopak spíte přespříliš (více než 9 hodin denně), není to také dobré – může to totiž značit vážnější nemoc.

Málo spánku vede k obezitě zdravi-a-krasa-co-se-deje-ve-spanku-ii-sh

Američtí vědci potvrdili, že lidé, kteří spí málo, spálí mnohem méně energie. Navíc tělo začne vytvářet hormon hladu ghrelin, a výsledkem je, že máte větší chuť k jídlu a rychleji a snáze přiberete. Naopak byla u těch, kdo málo spali, nízká hladina hormonu leptinu, který snižuje chuť k jídlu. Vědci tedy potvrzují, že nedostatek spánku vede k obezitě.

Dostatek spánku zkrášluje

Švédští vědci potvrdili, že lidé, kteří jsou pravidelně dobře vyspaní, jsou na první pohled krásnější a atraktivnější než ti, kteří dlouhodobě a špatně spí. Navíc je prokázáno, že nedostatek spánku škodí pleti. V noci totiž dochází k její regeneraci, a na to je dostatečný odpočinek nezbytný. Pokud chybí, pleť nevypadá zdravě, je pobledlá, šedá, mdlá a bez života.

MIMIFORUM zjistilo:

Co se děje s tělem ve spánku?

  • Klesá srdeční aktivita a tepová frekvence.

  • Tělesná teplota i hladina cukru v krvi se snižuje.

  • Zpomaluje se metabolismus a k jeho nastartování dojde při prvním jídle.

  • U mužů se objevuje erekce.

  • Spotřeba energie klesá, a to až o čtvrtinu.

  • Kolísají a mění se hladiny hormonů v krvi.

  • Dochází k obnovení buněk a tkání.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa