vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Co se děje ve spánku? Toto o něm víme!

8. března 2016

Co se děje ve spánku? Toto o něm víme!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: NREM spánek REM obezita spánek sny zdraví krása

preventan-mimiforum-banner

Spánek je pro náš život nezbytný. Není dobré jej šidit, ani podceňovat, protože pak nám to tělo vrátí i s úroky. Co se děje po usnutí a zdají se nám sny? 

Diskutujte: Jak dlouho denně spíte a pamatujete si své sny?


Třetina lidí trpí poruchami spánku a čtvrtina nedodržuje pravidelný spánkový rytmus – den a noc. Jenomže tělo ke svému správnému fungování kvalitní spánek potřebuje, a pokud se mu ho dlouhodobě nedostává, vrátí nám to i s úroky. Lidé, kteří spí málo, jsou ve dne unavení, nepříjemní, podráždění a mohou mít problém s pamětí. Vše se navíc negativně podepisuje i na jejich pleti a postavě.

Dvě fáze spánku: REM a NREM

Jakmile usneme, ve spánku se začnou střídat pravidelné fáze. Nejdůležitější jsou REM a NREM. Jako první většinou nastoupí NREM (Non Rapid Eye Movement), která se dělí na čtyři fáze. Dochází při nich k relaxaci a regeneraci svalstva a nabrání nových tělesných sil. Po ní následuje fáze REM (Rapid Eye Movement), při níž dochází k rychlému pohybu očních bulv pod zavřenými víčky – odtud také nese svůj název. Fáze REM je kratší, trvá vždy 5–10 minut a je velmi důležitá, protože při ní dochází k regeneraci psychické stránky. Je nezbytná pro posílení paměti, pro myšlení, uvažování a vše, co se naší psychiky týká. Celý cyklus obou fází trvá většinou 90 až 110 minut a vystřídá se čtyři až šestkrát za noc.

Zdají se nám sny?

REM fáze spánku je také typická tím, že se nám při ní zdají sny. Ty máme všichni, i když o nich ani nevíme. Pokud se totiž neprobudíme, zaspíme je do pěti minut v další fázi spánku. V REM fázi spánkového cyklu se náš mozek chová, jako by byl v bdělém stavu a oči pod zavřenými víčky se pohybují tak rychle, jako bychom sledovali tenisové utkání. Někdy se říká, že je tomu tak proto, že si prohlížejí snové obrazy. Zajímavé je i to, že v této fázi jsou všechny svaly kromě srdce a bránice jakoby ochrnuté. Je tomu tak pravděpodobně proto, abychom nedělali snové pohyby. Tato fáze spánku tvoří 20–25 % celkové doby spaní a její podíl s věkem klesá.

MIMIFORUM zjistilo:

Toto o spánku tvrdí vědci!

Spánek vás může zabít

V případě, že je spánek dlouhodobě příliš krátký (méně než 6 hodin), máte větší pravděpodobnost, že dříve zemřete. Vědci totiž přišli na to, že riziko předčasné smrti je u lidí se spánkovým deficitem až o 12 % vyšší. Pokud naopak spíte přespříliš (více než 9 hodin denně), není to také dobré – může to totiž značit vážnější nemoc.

Málo spánku vede k obezitě zdravi-a-krasa-co-se-deje-ve-spanku-ii-sh

Američtí vědci potvrdili, že lidé, kteří spí málo, spálí mnohem méně energie. Navíc tělo začne vytvářet hormon hladu ghrelin, a výsledkem je, že máte větší chuť k jídlu a rychleji a snáze přiberete. Naopak byla u těch, kdo málo spali, nízká hladina hormonu leptinu, který snižuje chuť k jídlu. Vědci tedy potvrzují, že nedostatek spánku vede k obezitě.

Dostatek spánku zkrášluje

Švédští vědci potvrdili, že lidé, kteří jsou pravidelně dobře vyspaní, jsou na první pohled krásnější a atraktivnější než ti, kteří dlouhodobě a špatně spí. Navíc je prokázáno, že nedostatek spánku škodí pleti. V noci totiž dochází k její regeneraci, a na to je dostatečný odpočinek nezbytný. Pokud chybí, pleť nevypadá zdravě, je pobledlá, šedá, mdlá a bez života.

MIMIFORUM zjistilo:

Co se děje s tělem ve spánku?

  • Klesá srdeční aktivita a tepová frekvence.

  • Tělesná teplota i hladina cukru v krvi se snižuje.

  • Zpomaluje se metabolismus a k jeho nastartování dojde při prvním jídle.

  • U mužů se objevuje erekce.

  • Spotřeba energie klesá, a to až o čtvrtinu.

  • Kolísají a mění se hladiny hormonů v krvi.

  • Dochází k obnovení buněk a tkání.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse