vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Co dělat pro zuby, aby byly bílé

3. dubna 2016

Co dělat pro zuby, aby byly bílé

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: ústní hygiena čištění bílé zuby zuby

preventan-mimiforum-banner

Krásné bílé zuby jsou snem snad každé ženy. Jenže do dražšího bělení u zubaře se každému jít nechce. Co tedy můžeme proto, aby zuby byly bílé, udělat doma? 

Diskutujte: Jak pečujete o zuby, abyste je měla bílé?


Stačí se podívat na nějaký hollywoodský film, anebo projít obálky módních časopisů. Všude na vás vykouknou herečky a modelky nejen s dokonalou postavou, ale především s bezchybným bílým úsměvem. Tím nás jen utvrzují v tom, že mít krásné čistě bílé zuby je ideál krásy, ke kterému bychom se měli co nejvíce přiblížit.

Zářivě bílé zuby běžné nejsou

Jenže podle zubařů není zcela bílá zubní sklovina ani přirozená a běžná, ani normální. Většinou totiž odpovídá odstínu očního bělma, které zářivě bílé rozhodně není. Odstín zubů máme navíc vrozený, a tak pokud ke krásným zubům nemáme předpoklady, bude o to náročnější je získat. Existuje však řada věcí a faktorů, které našim zubům mohou ublížit, ale také řada fíglů, jak barvu našeho chrupu vylepšit.

MIMIFORUM zjistilo:

3 hlavní věci, které škodí zubům

1. Pozor na některé nápoje

Někdy se říká, že jste to, co jíte. U zubů ale často platí, že jste to, co pijete. Některé nápoje, pokud si je dopřáváme pravidelně, totiž barvě zubů nejen, že neprospívají, ale zanechají na nich nevábné stopy. Mezi ty hlavní patří káva, černý čaj, některé perlivé nápoje, jako např. Coca-Cola, mrkvový džus, z alkoholu pak především červené víno. Na zubech zanechávají zažloutlé skvrny a na kráse chrupu rozhodně nepřidají.

Zajímavost MIMIFORA:

Američtí experti nedávno zjistili, že pohromou pro zuby je i bílé víno. Kyseliny v něm obsažené totiž vážně narušují zubní sklovinu, a tak umožní barvivům z dalších nápojů či potravin mnohem hlubší průnik do zubů. Tím kazí jejich vzhled i barvu.

2. Škodí i některé potraviny zdravi-a-krasa-bile-zuby-ii-sh

Pěkné jednolité barvě zubů však neprospívá ani konzumace některých potravin. Pokud nemůžete žít bez borůvek, vašemu chrupu se to rozhodně líbit nebude. Podobně na tom budete také tehdy, milujete-li maliny, ostružiny, anebo červenou řepu.

MIMIFORUM zjistilo: Co říká babská rada

Barvivo z borůvek a červeného ovoce odstraníme citrónovou šťávou, kterou zuby natřeme. Ale pozor – rada už neuvádí, že kyseliny z něj mohou zubní sklovinu poškodit a poleptat. S citronem proto velmi opatrně.

3. Nepřítelem jsou cigarety

Další velkým nepřítelem krásných zubů jsou cigarety. Nikotin totiž na zubech zanechává nepěkné žluté skvrny, a také podle nich můžete kuřáka poznat už zdálky. Problém je ale v tom, že nepomůže ani drahé bělení zubů. Pokud si totiž cigarety neodepřete, skvrny se na zubech budou tvořit znovu a znovu.

MIMIFORUM zjistilo: Co říká babská rada

Zuby obarvené nikotinem budou opět bílé, pokud si je jednou týdně vyčistíme solí.

MIMIFORUM doporučuje:

Co dělat pro bílé zuby

  • Vyhnout se či výrazně omezit již zmíněným rizikovým nápojům a potravinám. Případně si po jejich konzumaci důkladně vyčistit zuby.

  • Vyzkoušet bělící zubní pasty. Ty většinou obrousí povrch zubu a pomáhají navrátit původní barvu. Účinnější a dražší verze pak obsahují malé množství peroxidu. Bělící pasty by se však neměly používat dlouhodobě, mohou totiž zubní sklovinu poškodit.

  • Po jídle a pití žvýkat. Pořiďte si zásobu žvýkaček a dopřejte si jednu vždy po jídle, anebo po nápojích a potravinách, které zuby barví. Žvýkačky pomáhají produkovat více slin, a tak chrup omývají.

  • Dopřejte si jahody. Zatímco borůvky zuby barví, jahody dělají pravý opak. Obsahují totiž enzym, který je přirozeně bělí. Nesmíte je ale jíst, nýbrž rozmačkat na kaši, zuby jimi potřít, nechat pár minut působit, a pak umýt a vyčistit je pastou. Jahodovou kaši můžete také smíchat s trochou jedlé sody a zuby potírat. Toto originální bělení bychom však neměli provádět častěji než jednou až dvakrát za měsíc, jinak by kyseliny obsažené v jahodách mohly zuby poničit.

  • Zkuste další ovoce a zeleninu. Nejsou to jen jahody, které svědčí bílým zubům, ale také jablka, hrušky, celer, květák, okurky, nebo mrkev. V tomto případě pomáhá jejich konzumace. Zvyšují produkci slin, které v interakci s vlákninou obsaženou v těchto potravinách přirozeně čistí zuby a likvidují bakterie.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse