vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Co dělat, když vás bolí záda

15. září 2015

Co dělat, když vás bolí záda

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: sezení záda Židle cvičení bolest

preventan-mimiforum-banner

S bolestí zad se v životě potýká kolem 80 % lidí. Sedavé zaměstnání, těžká fyzicvká práce, stres, prochladnutí. To všechno má vliv na naše záda a zádové svaly. Několikahodinové sezení v práci před počítačem má vliv nejen na zádové svaly, ale také na krční páteř. Co s tím?

zdravi-a-krasa-co-delat-kdyz-vas-boli-zada-ii-archiv-nahled Za bolestmi zad stojí nejčastěji špatné držení těla a špatné životní návyky. Někdo tímto problémem trpí od dětství, u jiného se objeví později. Trápí nejen osoby se sedavým zaměstnáním, ale i sportovně založené jedince. Bolest v kříži, ztuhlé krční svaly nebo bolest při pohybu hlavy jistě v životě potkalo každého. Nemocí způsobených špatnými sedavými návyky existuje celá řada. Nehybnost, brnění končetin, migrenózní bolesti hlavy nebo vyhřezlé ploténky.

 

Seďte správně!

Správné sezení je základ. Obě chodidla by měla být položena na zemi, hlava vzpřímeně a především záda by měla být rovně.  Oblíbené sezení s nohama přes sebe může problémy se zády nebo krční páteří ještě zhoršit.  Proto bychom při sezení měli dbát především na budoucí následky a pohodlí pro naše záda, než na aktuálně pohodlný stav sedu.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak sedět u počítače?


Na židli bychom měli spočívat celým svým tělem, s možností opřít si záda o opěrku. Nohy by měly být volně položeny na zemi nebo šikmo na menší podložce. Při takovém sedu ruce v lokti svírají pravý úhel. Ruce by také měly být nad stolem, aby lépe dosáhly na klávesnici. Pokud jde o vzdálenost monitoru, doporučuje se od 40 do 60 centimetrů. Monitor by měl být v takové výšce, aby jeho horní hrana byla v úrovni očí.

 

Vyberte vhodnou židli

Základem pro správné sezení je především vhodná židle. Ta by měla být ergonomická a pohodlná. Pomoc při správném sezení u počítače může přinést i sezení na gymnastickém míči. Které je ale náročné na stabilitu, proto se u něj namáhají různé svaly. Nepatří tedy mezi dlouhodobá řešení. V další řadě by se nemělo zapomínat ani na správné osvětlení, které může mít na náš způsob sezení také vliv.

 

Pomohou i cviky

Zádům také pomůže pravidelné protahování. Ať dáváte přednost józe, strečinku nebo třeba posilování s činkami, jakýkoliv pohyb je cenný. Musí se ovšem vykonávat správně. Při cvičení proto myslete na správné dýchání a zpevnění těla. Toho docílíte zatažením břišních svalů a podsazením pánve. Při pravidelném protahování a posilování možná brzy narazíte na svaly, o jejichž existenci jste ani netušili. Zádovým svalům ale uděláte dobře i pravidelným plaváním.

 

Pokud na cvičení není čas a pro boj s bolestí zad hledáte rychlou úlevu, vyzkoušejte nějaký neurostimulační přístroj, například Tens Omron E4 Professional (cena cca 2 350 Kč). Ten dokáže zbavit nepříjemných bolestí zad a kloubů a má blahodárné účinky na ztuhlé svaly nebo bolavé a unavené nohy. Přístroj ocení především ti, kteří mají sedavé zaměstnání a nemohou se hýbat, nebo naopak hledají masážní doplněk ke sportovní činnosti. „U pravidelně sportujících lidí se často setkávám s přetěžováním určitých svalových skupin. Druhý den po náročném sportování proto doporučuji používat neurostimulační přístroj Tens, ať se namoženým svalům uleví. Přístroj je ideální také pro lidi, kteří trpí bolestmi zad“, doporučuje fyzioterapeutka Daniela Hromádková.

 

Text: mob

Foto: archiv Tens

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:04 24.02.2016 - Lenka -

Bez nadpisu

Dobrý večer. Jsem momentálně nemocná a jsem doma.Mám brontychidu a strašně mě bolí v kříží. yUz fakt nevím jak si lehnout.Je to dost nepříjemné snažím se chvilinku cvičit. Můžete mi nějak poradit.děkuji Len­ca

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse