vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Čistíme uši. Jak na to a neublížit si.

7. března 2019

Čistíme uši. Jak na to a neublížit si.

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: zvukovod bubínek Uši čištění hygiena

preventan-mimiforum-banner

Nejlepší čistění uší? Žádné! Podle nejnovějších výzkumů jsou odborníci přesvědčeni, že vatovými tyčinkami svému sluchu jen ubližujeme.   

„Pravidelně čistit uši, ať dobře slyšíme. To je základ,“ řekne nám nejedna babička, která si život bez čistění uší vatovou tyčinkou nedovede představit. Jenže odborníci se na to dívají jinak. Podle posledních zjištění je čistění uší dokonce škodlivé!

Zajímavosti MIMIFORA:
Co nevíte o ušním mazu

zdravi-a-krasa-cistime-usi-ii-sh-nahled -    Ušní maz je nažloutlá tekutina, jejíž úlohou je chránit citlivou kůži zvukovodu a vytvářet ochranu proti infekcím. Udržuje v uchu optimální prostředí.
-    Existují dva typy ušní mazu: vlhký a suchý. Zatímco Asiaté a Američané mají suchý typ ušního mazu (našedlý a vločkovitý), běloši a Afričané mají tzv. vlhký typ (zlato-hnědý až tmavě-hnědý).
-    Ušní maz vylučují mazové žlázky. Vzniká smícháním produkce žlázek s odumřelou povrchovou vrstvou kůže, chloupky a nečistotami, které se dostaly do zvukovodu.


Čistit uši? Ne!

Odborníci jsou přesvědčeni, že pravidelné čistění uší nadělá víc škody, než užitku. Uši totiž mají samočisticí schopnost, a tak zvukovod nečistoty a vzniklý maz vypuzuje ven sám. Pokud vezmete vatovou tyčinku a začnete uši aktivně čistit, zatlačíte vlastně vzniklý maz dovnitř. To už je jen krůček k tomu, aby v uzounké části zvukovodu vznikla mazová zátka, se kterou si ale ucho už samo poradit nedokáže. Díky tomu se může zhoršit sluch, způsobit svrbění a hučení v uších, a dokonce se může rozvinout i zánět. Hrozí poškrábání vnitřní části ucha či dokonce propíchnutí bubínku.


MIMIFORUM zjistilo:
Co dělat a nedělat při čistění uší

-    Nepoužívat vatové tyčinky, ani vatu namotanou na špejli či sirce. Zkrátka nic, čím zatlačíte maz hlouběji do ucha. Tyčinkami navíc můžete poranit zvukovod či bubínek.
-    Pokud maz zůstane ve vnější části ucha a je tedy viditelný na pohled, pak jej opatrně otřete pouze cípem látkového ubrousku či kapesníku. Nikdy se nepouštějte do čištění vnitřních částí ucha.
-    Vyzkoušet můžete také speciální roztok s mořskou vodou určený pro čistění uší. Je přírodní, rozpouští ušní maz a je ideální pro ušní hygienu. V lékárně jsou k dostání i různé spreje na čištění uší, které maz změkčují a rozpouští. Ten pak vytéká z ucha ven.
-    Levnější variantou, jak uši čistit, je kápnout do ucha kapku oleje – například olivového, anebo parafínového, který koupíte v lékárně. Také tímto způsobem maz změkne a dostává se z ucha ven. Ale pozor – vždy byste si měla být jistá, že nemáte ucho nijak poškozené. Jinak byste si opět mohla ublížit.
-    Jednoduchá a účinná rada zní – nechejte uši být, pokud nemáte potíže. Pokud se objeví, poraďte se o postupu s odborným lékařem. To je mnohem lepší, než riskovat poškození ucha domácími experimenty.


Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse