vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Císařský řez versus porod: Co je lepší?

15. srpna 2016

Císařský řez versus porod: Co je lepší?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: narkóza císařský řez těhotenství porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Počet císařských řezů u nás vzrůstá. Může za to jak vyšší věk nastávajících maminek, tak více vícečetných těhotenství. Jenže »císař« není nic, po čem by žena měla toužit. Většina těch, co ho prožily, by jej ráda vyměnila za přirozený porod.

Diskutujte: Pokud by byla volba na vás, dala byste přednost porodu či císařskému řezu?


„Když čtu v časopisech, jak je dnes módou chodit na císařský řez, tak šílím. Kdo ho totiž nezažil, nepochopí, jak strašně to může bolet a co vše ho může potkat. Já zažila neplánovaného akutního císaře, protože miminku docházel kyslík. Neměla jsem epidurál, takže mi dali narkózu. Když jsem se probrala, nevěděla jsem, kde jsem a neviděla svoje dítě. To ale bylo to nejmenší. Měla jsem tak strašné bolesti břicha, že jsem myslela, že to nepřežiju. Nemohla jsem se hnout, a to mě nutili vstát a jít do sprchy. Neměla jsem sílu ani zvednout své dítě. Navíc jsem dostala infekci do rány, jizva začala hnisat a já skončila na kapačkách. Dodnes na to nemůžu zapomenout a už nikdy bych si to nepřála zažít,“ svěřuje se se svým příběhem Tereza (29).

Počet císařů stoupá deti-a-rodina-cisarsky-rez-versus-porod-ii-sh

Podle statistik počet císařských řezů u nás i ve světě stoupá. Je jimi zakončený zhruba každý čtvrtý porod, a to není malé číslo. Může za to jak vyšší věk nastávajících matek, tak větší počet vícečetných těhotenství po umělém oplodnění. Spousta maminek se o císařský řez zajímá i z jiných důvodů – má strach ze spontánního porodu, a to ať už kvůli bolesti, anebo kvůli změně postavy, rozšíření boků, porodních cest apod. Na žádost rodičky a bez důvodu se však u nás zatím císařský řez neprovádí – v některých zemích ovšem ano.

Císařský řez: O co vlastně jde

Císařský řez není nic jiného, než operativní vyjmutí miminka z dělohy přes stěnu břišní. Řez se vede nad stydkou kostí, a to buď příčně, anebo podélně. Jeho délka, a tedy i rozměr následné jizvy, je zhruba deset centimetrů. Provádí se buď v celkové anestezii, anebo v lokální, nejčastěji v epidurální. V tomto případě je žena při plném vědomí. I když takovýto porod většinou nebolí, bolest na sebe nenechá dlouho čekat – a druhý den je tu v celé své síle.

Výhody a nevýhody císařského řezu

Porod císařským řezem má sice jisté výhody, avšak podobně jako u každé jiné operace hrozí komplikace. Mezi hlavní klady patří, že porod nebolí jako ten spontánní, nepoškodí se svaly pánevního dna, a tak nehrozí inkontinence, nedojde k natržení či nástřihu hráze a šití. Pochva zůstává pružná a v původní velikosti. Porod císařským řezem má však také celou řadu nevýhod. Podle odborníků je až šestkrát rizikovější, co se potíží týká, než porod spontánní. Především hrozí pooperační komplikace a delší doba strávená v porodnici. Ženy si stěžují na velké bolesti břicha, neschopnost se hnout, protože jizva bolí, natož se postarat o miminko a radovat se z něj. Navíc je tu i delší doba rekonvalescence. Proto většina těch, které císaře zažily, zastává názor – příště bych raději rodila přirozeně.

MIMIFORUM zjistilo:

Některé důvody, proč provést císařský řez

 • Poloha plodu koncem pánevním.

 • Nedostatečné okysličení plodu.

 • Velmi úzká pánev matky.

 • Ohrožení života matky nebo dítěte.

 • Infekce porodních cest.

 • Vícečetné těhotenství.

 • Předčasné vylučování placenty.

 • Některá onemocnění matky.

 • Překážky v porodních cestách.

 • Vcestná placenta.

 • Předchozí porody císařským řezem.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse