vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Čipování dětí: Šla byste do toho?

1. prosince 2016

Čipování dětí: Šla byste do toho?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: GPS život únos Čipování děti

preventan-mimiforum-banner

O čipování dětí se mluví už řadu let. Má své příznivce i odpůrce, avšak žádná země na světě se k němu zatím oficiálně neodhodlala.

Preventan Junior 90 tablet

  • Cucavé tablety pro děti-příjemná ovocná chuť
  • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek
  • 1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy) obohacené o vitamin C, který přispívá ke správnému fungování imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. 
  • Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé
  • Především k dlouhodobému užívání
  • Doplněk stravy se sladidlem
  • Dárek uvnitř!

preventan-junior-90-tabl-3d-nahled

Diskutujte: Nechala byste své dítě čipovat?


Osm a půl tisíce. Tolik se podle statistik u nás ročně pohřešuje dětí a mladistvých. I když většina případů má šťastný konec, mluví se stále častěji o tom, jak by se zvýšila bezpečnost nejmenších, kdyby se mohly dát čipovat.

 

Čipování přišlo z Británie

Poprvé se o možnosti čipování dětí začalo veřejně mluvit před deseti lety. V roce 2002 měl totiž britský kybernetik a profesor Kevin Warwick v úmyslu čip naimplantovat jedenáctileté dívce. Zvedla se však vlna veřejného odporu, a tak se jeho experiment nakonec nerealizoval. Rozvířil však debatu o tom, zda je čipování vhodné a prospěšné, anebo ne.

 

Čip by mohl zachránit život

U nás se o čipování začalo hojně debatovat před několika lety, v souvislosti se zmizením devítileté Aničky. Stejně jako ve světě se veřejnost rozdělila na dva tábory. Jeden z nich případnou implantaci čipu odsoudil zcela, druhý by souhlasil, anebo mi o ní minimálně uvažoval. Jeho příznivci jsou přesvědčeni, že čip by mohl dítěti, které se stane obětí únosu či trestného činu, často zachránit život.

 

tema-tydne-cipovani-deti-i-sh-nahled Odpůrci čipů: Můžou zabíjet!

Pro čipování dětí se dodnes nerozhodla žádná země na světě. Jeho odpůrci mají totiž spoustu argumentů, proč s ním nezačínat. Mluví o porušování lidských práv a svobody, možnosti zneužití, či o ztrátě soukromí. Protože by se jednalo o podkožní čip, jsou jeho nepříznivci přesvědčeni, že by v případě trestných činů napáchal víc škody, než užitku. Násilník by se mohl snažit rychle jej odstranit, dítě vážně zranit, nebo dokonce zabít.

 

Anketa MIMIFORA:

Nechala byste čipovat své dítě?

 

Anna (25): „V žádném případě. Copak jsme nějací roboti, abychom v sobě měli čipy? Nesouhlasila bych s tím, jsou jiné způsoby, jak si dítě hlídat.“

 

Jarmila (30): „Zvážila bych to. Pokud by zavedení nebylo bolestivé a nešlo o nějaký tělu škodlivý materiál, asi bych do toho šla.“

 

Michaela (35): „Určitě ano. Nedala bych na hloupé řeči odpůrců, jednou je to moje dítě a já ho chci bránit a chránit všemi možnými způsoby. S čipováním bych souhlasila.“

 

Hodinky s lokátorem

Zatímco čipování je hudbou budoucnosti, aktuální možností, jak mít své dítě pod kontrolou, je speciální GPS lokátor. Vzhledem připomíná digitální hodinky, a dokáže určit polohu dotyčného s přesností na tři metry. Místo, kde se dítě nachází, můžete sledovat přes počítač, anebo zjistit pomocí SMS. Přístroj je tak chytrý, že vám dá signál, dojde-li k jeho odstranění z ruky a umožní také nastavit si hranice, za které dítě nesmí. Pokud je překročí, opět o tom dostanete okamžitou zprávu. Nejde však o levnou záležitost, protože kromě přístroje je třeba si pro jeho správnou funkci zakoupit také roční tarif. Na druhé straně ale je zdraví vašeho dítěte k nezaplacení.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse