banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Chytré rady, jak naučit dítě uklízet

27. září 2017

Chytré rady, jak naučit dítě uklízet

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: odměna motivace úklid Nepořádek dítě

preventan-mimiforum-banner

Naučit děti uklízet a automaticky se zapojovat do péče o domácnost vůbec není snadné. Jak to zvládnout a dosáhnout jejich pomoci?

Každé dítě je jiné. Zatímco jedno pomáhá rádo a bez řečí, jiné neudělá nic a když musí, je to pro ně utrpení. Když ale pomoc potřebujete, je třeba děti naučit uklízet – a motivovat je k tomu, aby toho hned tak nenechaly. Jak?

 

Sepsat jim povinnosti

Vyklidit myčku, dát do ní špinavé nádobí, utřít prach, vynést koš. I tak může vypadat seznam domácích prací pro dítě. Pokud si nevíte rady s tím, co by měl potomek doma dělat, sepište mu jeho povinnosti. Dejte na papír co a kdy má za úkol, tak bude jasně dané, co má zvládat a nebude se moct vymluvit na to, že nevěděl, co po něm chcete.

 

Motivovat je

Motivace je u dětí důležitá a dělá své. Když chcete, aby dítě začalo uklízet a zapojilo se do domácích prací, zkuste ho motivovat. Třeba tím, že si jasně domluvíte odměnu za týden či měsíc, co se zapojí. Za každý týden, kdy bude pomáhat, může dostat razítko a za čtyři až pět razítek dostane menší dárek dle předchozí domluvy. A to už stojí za to se zapojit do úklidu!

 

Slíbit drobnou odměnu deti-a-rodina-chytre-rady-jak-deti-naucit-uklizet-ii-sh-nahled

Dáváte dítěti kapesné? Pak je nechejte, aby si je zasloužilo. Slibte mu drobnou odměnu za to, když vám pomůžou s věcmi navíc. Třeba s tím, že umyjí okna, sundají záclony, anebo uklidí sklep. Dvacetikoruna navíc za dobře odvedenou práci je může dobře motivovat k tomu, aby to nevzdali, a naopak vám pomohli.

 

Tipy MIMIFORA:

Jak na nepořádné děti

 

-          Vyhodit hračky. Snadný a mnohdy účinný způsob, jak na nepořádné děti. Když nechtějí uklízet, vezměte velký pytel a přijďte do pokoje s tím, že je jdete vyhodit. Když to nestačí, opravdu je dejte do pytle a odneste pryč. To většinou zabere.

 

-          Zavolat skřítka. Další možnost, jak zkusit na nepořádné děti vyzrát. Skřítek Pořádníček či Hračkožrout či Bordelníček přijde, když dítě neuklízí a v noci mu odnese všechny hračky. Pokud dítě nevěří, není nic jednoduššího, než ho přesvědčit. Pokud v noci hračky tajně odnesete a nevydáte, příště už si úklid rozmyslí.

 

-          Vymyslet postavičku, která neuklizené hračky odnese a věnuje těm, kdo je potřebují a umí si uklidit. Někteří rodiče volí k tomuto účelu např. Ježíška.

 

-          Přijít s vysavačem, anebo s koštětem s tím, že vysajete hračky, které se budou v pokoji povalovat na zemi, anebo je smetete do pytle a odnesete.

 

-          Otevřít okno s tím, že jím hračky vyhodíte. Ideální pro ty, kdo bydlí v domku a mají vlastní zahradu.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa