banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Chystáme se do školy: Jak si zvyknout

27. srpna 2016

Chystáme se do školy: Jak si zvyknout

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: docházka školní rok šikana škola dítě

preventan-mimiforum-banner

Škola je tu už za pár dní, a tak se vyplatí začít na ni své potomky připravovat. Pomalu zavést režim podobný tomu školnímu, pravidelnost a klid. Ušetříte si tak řadu nepříjemností.

Diskutujte: Jak své děti připravujete na nový školní rok?


Prázdniny uběhly jak voda a se zářím opět přichází povinnosti. Začátek školního roku je pro děti náročný, protože jim trvá, než si zvyknou na nový režim. O prázdninách trávily hodně času venku, s rodiči, kamarády, na chatách a chalupách, běhaly v lese, jezdily na kole, chodily spát mnohem později, než ve školním roce. Jenomže tomu je zase konec a nastává deset měsíců učení, sezení ve škole, soustředění, starostí a povinností.

 

Stres nejen pro prvňáčky

Začátek školního roku bývá pro děti těžký, a tak je na prvním místě třeba mít trpělivost. Rodiče by měli zůstat v klidu a ne své potomky ještě více stresovat, anebo jim školou dokonce hrozit. Obzvlášť těžké to mají prvňáčci, pro které je denní sezení v lavicích velká změna proti školce. A lehké to není ani pro děti, které přecházejí do cizího prostředí na novou školu, anebo v minulém školním roce zažily něco nepříjemného, například šikanu. 

 

Spánek na prvním místě

Aby přechod z letních prázdnin do školních lavic nebyl pro dítě tak náročný, odborníci doporučují jej na nový režim pomalu připravovat, a to již několik dní předem. Pro školáky je velmi důležitý spánek, který je ideální okolo deseti hodin denně. Pokud tedy dítě vstává v 7 hodin ráno, je správný čas na to, kdy jít do postele, 21 hod. Dostatečný odpočinek je totiž nezbytný pro to, aby mozek pracoval správně a dítě mohlo fungovat na maximum. 

 

Je čas na nový režim

Posledních pár dnů před koncem prázdnin by si dítě mělo na nový režim zvykat. Chodit spát včas a ráno vstávat dřív, než bylo zvyklé. Večerní televize, a především horory či thrillery, by měly být tabu. Naopak je důležité, aby spánek byl klidný a nerušený, v dobře větrané místnosti. 

Nejdřív škola, pak zábava

deti-a-rodina-chystame-se-do-skoly-ii-sh-nahled Není to ale jen brzké vstávání, které se školním rokem přichází. Jsou to také povinnosti a jiné priority – škola a domácí úkoly zůstávají na prvním místě, a teprve po nich následuje zábava. A tak i poslední dny před koncem prázdnin se vyplatí dítě na nový řád připravovat. Přichystat pro něj úkoly, které si v klidu vypracuje, až poté si může jít hrát. Děti jsou totiž po prázdninách velmi roztěkané a rozjívené, a tak čím dříve se začnou zklidňovat, tím lépe. Zmírní se tak pozdější potíže, které by v prvních školních týdnech mohly přijít. 

 

Tipy MIMIFORA:

Tipy pro budoucí prvňáčky

  • Školou nikdy nevyhrožujte, mluvte o ní pouze v dobrém, děti byste zbytečně stresovala.

  • Školní pomůcky vybírejte s dítětem. Není nic horšího, než když vše nakoupíte s motivem, který se líbí vám, ale jemu rozhodně ne. Poraďte se s ním a nechejte ho vybrat. Nezapomeňte, že do školy půjde dítě – ne vy.

  • Vše si nachystejte večer. Jakmile dítě začne chodit do školy, připravte se na to, že rána mohou být krušná. Nebude chtít vstávat, všichni budete nervózní a nic nebudete moct najít. A tak se vyplatí vše připravit večer – oblečení, aktovku, věci na kroužky. Můžete tak vstát v klidu a o něco později.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.c

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa