vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Chystáme se do školy: Jak si zvyknout

27. srpna 2016

Chystáme se do školy: Jak si zvyknout

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: docházka školní rok šikana škola dítě

preventan-mimiforum-banner

Škola je tu už za pár dní, a tak se vyplatí začít na ni své potomky připravovat. Pomalu zavést režim podobný tomu školnímu, pravidelnost a klid. Ušetříte si tak řadu nepříjemností.

Diskutujte: Jak své děti připravujete na nový školní rok?


Prázdniny uběhly jak voda a se zářím opět přichází povinnosti. Začátek školního roku je pro děti náročný, protože jim trvá, než si zvyknou na nový režim. O prázdninách trávily hodně času venku, s rodiči, kamarády, na chatách a chalupách, běhaly v lese, jezdily na kole, chodily spát mnohem později, než ve školním roce. Jenomže tomu je zase konec a nastává deset měsíců učení, sezení ve škole, soustředění, starostí a povinností.

 

Stres nejen pro prvňáčky

Začátek školního roku bývá pro děti těžký, a tak je na prvním místě třeba mít trpělivost. Rodiče by měli zůstat v klidu a ne své potomky ještě více stresovat, anebo jim školou dokonce hrozit. Obzvlášť těžké to mají prvňáčci, pro které je denní sezení v lavicích velká změna proti školce. A lehké to není ani pro děti, které přecházejí do cizího prostředí na novou školu, anebo v minulém školním roce zažily něco nepříjemného, například šikanu. 

 

Spánek na prvním místě

Aby přechod z letních prázdnin do školních lavic nebyl pro dítě tak náročný, odborníci doporučují jej na nový režim pomalu připravovat, a to již několik dní předem. Pro školáky je velmi důležitý spánek, který je ideální okolo deseti hodin denně. Pokud tedy dítě vstává v 7 hodin ráno, je správný čas na to, kdy jít do postele, 21 hod. Dostatečný odpočinek je totiž nezbytný pro to, aby mozek pracoval správně a dítě mohlo fungovat na maximum. 

 

Je čas na nový režim

Posledních pár dnů před koncem prázdnin by si dítě mělo na nový režim zvykat. Chodit spát včas a ráno vstávat dřív, než bylo zvyklé. Večerní televize, a především horory či thrillery, by měly být tabu. Naopak je důležité, aby spánek byl klidný a nerušený, v dobře větrané místnosti. 

Nejdřív škola, pak zábava

deti-a-rodina-chystame-se-do-skoly-ii-sh-nahled Není to ale jen brzké vstávání, které se školním rokem přichází. Jsou to také povinnosti a jiné priority – škola a domácí úkoly zůstávají na prvním místě, a teprve po nich následuje zábava. A tak i poslední dny před koncem prázdnin se vyplatí dítě na nový řád připravovat. Přichystat pro něj úkoly, které si v klidu vypracuje, až poté si může jít hrát. Děti jsou totiž po prázdninách velmi roztěkané a rozjívené, a tak čím dříve se začnou zklidňovat, tím lépe. Zmírní se tak pozdější potíže, které by v prvních školních týdnech mohly přijít. 

 

Tipy MIMIFORA:

Tipy pro budoucí prvňáčky

  • Školou nikdy nevyhrožujte, mluvte o ní pouze v dobrém, děti byste zbytečně stresovala.

  • Školní pomůcky vybírejte s dítětem. Není nic horšího, než když vše nakoupíte s motivem, který se líbí vám, ale jemu rozhodně ne. Poraďte se s ním a nechejte ho vybrat. Nezapomeňte, že do školy půjde dítě – ne vy.

  • Vše si nachystejte večer. Jakmile dítě začne chodit do školy, připravte se na to, že rána mohou být krušná. Nebude chtít vstávat, všichni budete nervózní a nic nebudete moct najít. A tak se vyplatí vše připravit večer – oblečení, aktovku, věci na kroužky. Můžete tak vstát v klidu a o něco později.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.c

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse