vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Chtějí, abych se stala náhradní matkou. Odmítám to!

24. března 2016

Chtějí, abych se stala náhradní matkou. Odmítám to!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: hysterektomie děloha Náhradní matka rodiče těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

Na náhradní mateřství u nás zákony nepamatují. Přitom je pro mnohé ženy jedinou možností, jak mít vlastního potomka. Třeba pro ty, které přišly o dělohu…

Diskutujte: Dokázala byste si představit, že byste se stala náhradní matkou?


„Vždycky jsem si říkala, že bych pro rodinu udělala všechno na světě. Když se na mě ale obrátila má sestra s tím, zda bych neodnosila její dítě, byla jsem v šoku. Jak po mně může něco takového chtít! Věděla jsem, že má zdravotní problémy a touží po dítěti, ale nevěděla, že je to tak vážné. Jediná možnost, aby mohla mít miminko, je prý pro ni náhradní matka. Vybrala si mně. Dlouho jsem nad tím přemýšlela, ale odmítla jsem. Nedovedu si představit nosit devět měsíců dítě, po porodu ho odevzdat a ještě se dívat, jak kousek ode mne vyrůstá. Sestra se smrtelně urazila a od té doby se mnou nepromluvila. Já jsem ale přesvědčená, že jsem se rozhodla správně,“ mluví o svém příběhu otevřeně Zdena (29).

MIMIFORUM zjistilo:

Jaké ženy nejčastěji touží po náhradních matkách?

Ty, co nemají dělohu. Byla jim odstraněna, například kvůli nádoru, anebo jde o vrozenou vadu – v tom případě se žena narodila bez dělohy.

Ty, které mají vrozenou vývojovou vadu. Některé vrozené vady znemožňují ženě mít vlastní dítě. Příkladem může být např. Rokitansky-Kuster-Hauser syndrom, při kterém ženě chybí nejen děloha, ale i pochva.

Jediná možnost pro ženy bez dělohy

Pro některé páry je náhradní matka jedinou možností, jak mít dítě. Většinou jde o případy se závažnými zdravotními důvody – například u žen po hysterektomii, které nemají dělohu, anebo u žen s vrozenou vývojovou vadou, které sice nemají dělohu, ale zato mají funkční vaječníky. Problém ale je, že institut náhradního mateřství u nás není nijak právně ošetřen.

Náhradní matka za peníze je nelegální. Ale funguje to. tema-tydne-nahradni-matka-i-sh 

„Jsem těhotná už potřetí – ani jedno dítě není moje. Zjistila jsem totiž, že se jako náhradní matka můžu slušně živit. Lidi jsou za dítě schopni dát velké peníze, a tak plánuju, že takto odrodím pár dětí a mám na řadu let vyděláno,“ svěřuje se mladá žena, která si přeje zůstat v anonymitě. Naráží na jeden z velkých problémů – náhradní mateřství za úplatu je totiž u nás zakázáno. Dá se to ale obejít, protože těhotná žena má nárok na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem, kterou hradí otec dítěte. A suma může být značná. Pár se s konkrétní ženou však domlouvá za zavřenými dveřmi, protože jde o věc nelegální.

Kamarádka chtěla odnosit dítě!

Problémů, které se mohou v souvislosti s náhradním mateřstvím objevit, je však mnohem víc. Pokud totiž u ženy, která dítě nosí, zafunguje mateřský pud, může odmítnout dítě vydat – a nikdo s tím nic neudělá. Navíc může vymáhat alimenty po muži, který už uznal otcovství… „Nedávno se mě zeptala kamarádka, kde bych jí nechtěla odnosit a porodit dítě. Myslela jsem, že si dělá legraci, ale ona to myslela vážně. Nemá dělohu a jinou cestou mít miminko nemůže. Chápu to a je mi jí líto, ale nikdy bych to neudělala. Nedokázala bych se dítěte, které v těle nosím, vzdát. Označila mě za sobce, ale já si nemyslím, že bych jednala špatně. Prostě na to musí mít člověk žaludek. Je to psychicky náročné a není to pro každého,“ zakončuje Ilona (31).

MIMIFORUM zjistilo:

Jak probíhá náhradní mateřství

Nejdříve si pár, který má o náhradní matku zájem, musí sám najít vhodnou ženu. Ať již v okruhu rodiny, známých či na internetu.

Celá trojice se dostaví na kliniku, kde tento zákrok provádějí. Je-li vše v pořádku, proběhne umělé oplodnění. Do těla náhradní matky je přeneseno vajíčko žádající ženy oplodněné spermií jejího partnera-otce.

Pokud náhradní matka otěhotní, uzná muž otcovství. To proto, aby získal rodičovská práva.

Po porodu se náhradní matka dítěte vzdá, to je svěřeno do péče otce a jeho partnerka (biologická matka) pořádá o adopci. Tak se stanou rodiči svého dítěte, které jim ale odnosila a porodila jiná žena. Problém ovšem nastane, pokud by se miminka náhradní matka odmítla vzdát.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse