vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Chrápání u dětí: Je to normální?

12. listopadu 2016

Chrápání u dětí: Je to normální?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nosní mandle Chrápání laser operace děti

preventan-mimiforum-banner

Pokud se objeví jen přechodně, třeba při nachlazení, není třeba se nad ním znepokojovat. Když se však chrápání u dětí stane pravidlem, je naopak na čase začít situaci řešit.

Diskutujte: Řešila jste chrápání u svého dítěte, a co za ním stálo?


Na chrápání u svého partnera už jste si zvykla. Ale to, že chrápe i vaše malé dítě, vám normální nepřipadá. Co za tím může stát, nemá nějaký vážný problém? To vám možná proletí hlavou. Jsou však matky, které situaci neřeší, i když by měly.

 

deti-a-rodina-chrapani-u-deti-ii-sh-nahled Chrápání nepodceňujte

V první řadě si odpovězte na otázku, jak často a dlouho dítě chrápe. Za vším může stát jen nachlazení, či angína. V tom případě nepříjemné zvuky odezní samy, jako přišly. Pokud jde ale o dlouhodobý problém, navštivte lékaře.

 

Chrápání může vést k poškození mozku

Chrápání u dětí, stejně jako u dospělých, může mít různou sílu a intenzitu. Ta nejnižší spánek většinou nenarušuje. Horší je to ale v případech, kdy se dítě kvůli chrápání budí, lapá po dechu a projevuje se u něj spánková apnoe – to znamená, že ve spánku přestane na chvíli dýchat. To se přes den může projevovat podrážděností, bolestmi hlavy, zvýšenou únavou, či poruchami pozornosti a hyperaktivitou. Takové děti často přes den dýchají ústy, a pokud problémy přetrvávají déle, může vše vést k závažným zdravotním problémům. Nedostatek kyslíku totiž může poškodit mozek.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Chrápání může brzdit růst

Američtí vědci upozornili, že chrápání a s ním spojené poruchy dýchání ve spánku, mohou u dětí brzdit růst. Během spánku se totiž v hypofýze intenzivně tvoří a uvolňuje růstový hormon. Pokud se dítě neustále budí, může to vést k tomu, že poroste méně. Růstový hormon se totiž do krve uvolňuje v hlubokém spánku. Za vším většinou stojí zvětšené nosní mandle, díky kterým dítě nedýchá správně. V tomto případě odborníci doporučují jejich co nejrychlejší odstranění.

 

Za vším stojí nosní mandle

Hlavním viníkem chrápání u dětí bývá zvětšená nosní či krční mandle. Tu odhalí prohlídka na ORL, a v případě, že jsou příliš velké a zužují dýchací cesty, doporučí lékař jejich odstranění či – v případě krčních mandlí – alespoň zmenšení. Zkušenosti maminek se většinou shodují na tom, že problémy s chrápáním se výrazně zlepšily, anebo ustaly zcela.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se odstraňují nosní mandle

Možná si ještě pamatujete, jak nosní mandle odstraňovali vám. Bez narkózy, jen v lokálním umrtvení. Drželi vás na klíně a „za živa“ mandle vytrhli. Jen málokteré dítě si z toho neodneslo trauma. Dnes však zákrok probíhá jinak. Klasicky se provádí v celkové anestezii jako chirurgický zákrok s několikadenní hospitalizací. Druhou, šetrnější, možností pro dítě i rodiče, je laserové odstranění mandlí. Provádí se na klinikách jednodenní chirurgie v narkóze a ještě ten samý den jedete se svým potomkem domů. Nevýhoda však je, že se za něj připlácí. Odpůrci laseru pak argumentují faktem, že dítě není pod lékařským dohledem a v případě komplikací nemusí do nemocnice dojet včas.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse