banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Chrápání u dětí: Je to normální?

12. listopadu 2016

Chrápání u dětí: Je to normální?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nosní mandle Chrápání laser operace děti

preventan-mimiforum-banner

Pokud se objeví jen přechodně, třeba při nachlazení, není třeba se nad ním znepokojovat. Když se však chrápání u dětí stane pravidlem, je naopak na čase začít situaci řešit.

Diskutujte: Řešila jste chrápání u svého dítěte, a co za ním stálo?


Na chrápání u svého partnera už jste si zvykla. Ale to, že chrápe i vaše malé dítě, vám normální nepřipadá. Co za tím může stát, nemá nějaký vážný problém? To vám možná proletí hlavou. Jsou však matky, které situaci neřeší, i když by měly.

 

deti-a-rodina-chrapani-u-deti-ii-sh-nahled Chrápání nepodceňujte

V první řadě si odpovězte na otázku, jak často a dlouho dítě chrápe. Za vším může stát jen nachlazení, či angína. V tom případě nepříjemné zvuky odezní samy, jako přišly. Pokud jde ale o dlouhodobý problém, navštivte lékaře.

 

Chrápání může vést k poškození mozku

Chrápání u dětí, stejně jako u dospělých, může mít různou sílu a intenzitu. Ta nejnižší spánek většinou nenarušuje. Horší je to ale v případech, kdy se dítě kvůli chrápání budí, lapá po dechu a projevuje se u něj spánková apnoe – to znamená, že ve spánku přestane na chvíli dýchat. To se přes den může projevovat podrážděností, bolestmi hlavy, zvýšenou únavou, či poruchami pozornosti a hyperaktivitou. Takové děti často přes den dýchají ústy, a pokud problémy přetrvávají déle, může vše vést k závažným zdravotním problémům. Nedostatek kyslíku totiž může poškodit mozek.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Chrápání může brzdit růst

Američtí vědci upozornili, že chrápání a s ním spojené poruchy dýchání ve spánku, mohou u dětí brzdit růst. Během spánku se totiž v hypofýze intenzivně tvoří a uvolňuje růstový hormon. Pokud se dítě neustále budí, může to vést k tomu, že poroste méně. Růstový hormon se totiž do krve uvolňuje v hlubokém spánku. Za vším většinou stojí zvětšené nosní mandle, díky kterým dítě nedýchá správně. V tomto případě odborníci doporučují jejich co nejrychlejší odstranění.

 

Za vším stojí nosní mandle

Hlavním viníkem chrápání u dětí bývá zvětšená nosní či krční mandle. Tu odhalí prohlídka na ORL, a v případě, že jsou příliš velké a zužují dýchací cesty, doporučí lékař jejich odstranění či – v případě krčních mandlí – alespoň zmenšení. Zkušenosti maminek se většinou shodují na tom, že problémy s chrápáním se výrazně zlepšily, anebo ustaly zcela.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se odstraňují nosní mandle

Možná si ještě pamatujete, jak nosní mandle odstraňovali vám. Bez narkózy, jen v lokálním umrtvení. Drželi vás na klíně a „za živa“ mandle vytrhli. Jen málokteré dítě si z toho neodneslo trauma. Dnes však zákrok probíhá jinak. Klasicky se provádí v celkové anestezii jako chirurgický zákrok s několikadenní hospitalizací. Druhou, šetrnější, možností pro dítě i rodiče, je laserové odstranění mandlí. Provádí se na klinikách jednodenní chirurgie v narkóze a ještě ten samý den jedete se svým potomkem domů. Nevýhoda však je, že se za něj připlácí. Odpůrci laseru pak argumentují faktem, že dítě není pod lékařským dohledem a v případě komplikací nemusí do nemocnice dojet včas.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa