7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

12. listopadu 2016
Chrápání u dětí: Je to normální?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nosní mandle Chrápání laser operace děti
Pokud se objeví jen přechodně, třeba při nachlazení, není třeba se nad ním znepokojovat. Když se však chrápání u dětí stane pravidlem, je naopak na čase začít situaci řešit.
Diskutujte: Řešila jste chrápání u svého dítěte, a co za ním stálo?
Na chrápání u svého partnera už jste si zvykla. Ale to, že chrápe i vaše malé dítě, vám normální nepřipadá. Co za tím může stát, nemá nějaký vážný problém? To vám možná proletí hlavou. Jsou však matky, které situaci neřeší, i když by měly.
Chrápání nepodceňujte
V první řadě si odpovězte na otázku, jak často a dlouho dítě chrápe. Za vším může stát jen nachlazení, či angína. V tom případě nepříjemné zvuky odezní samy, jako přišly. Pokud jde ale o dlouhodobý problém, navštivte lékaře.
Chrápání může vést k poškození mozku
Chrápání u dětí, stejně jako u dospělých, může mít různou sílu a intenzitu. Ta nejnižší spánek většinou nenarušuje. Horší je to ale v případech, kdy se dítě kvůli chrápání budí, lapá po dechu a projevuje se u něj spánková apnoe – to znamená, že ve spánku přestane na chvíli dýchat. To se přes den může projevovat podrážděností, bolestmi hlavy, zvýšenou únavou, či poruchami pozornosti a hyperaktivitou. Takové děti často přes den dýchají ústy, a pokud problémy přetrvávají déle, může vše vést k závažným zdravotním problémům. Nedostatek kyslíku totiž může poškodit mozek.
Zajímavost MIMIFORA:
Chrápání může brzdit růst
Američtí vědci upozornili, že chrápání a s ním spojené poruchy dýchání ve spánku, mohou u dětí brzdit růst. Během spánku se totiž v hypofýze intenzivně tvoří a uvolňuje růstový hormon. Pokud se dítě neustále budí, může to vést k tomu, že poroste méně. Růstový hormon se totiž do krve uvolňuje v hlubokém spánku. Za vším většinou stojí zvětšené nosní mandle, díky kterým dítě nedýchá správně. V tomto případě odborníci doporučují jejich co nejrychlejší odstranění.
Za vším stojí nosní mandle
Hlavním viníkem chrápání u dětí bývá zvětšená nosní či krční mandle. Tu odhalí prohlídka na ORL, a v případě, že jsou příliš velké a zužují dýchací cesty, doporučí lékař jejich odstranění či – v případě krčních mandlí – alespoň zmenšení. Zkušenosti maminek se většinou shodují na tom, že problémy s chrápáním se výrazně zlepšily, anebo ustaly zcela.
MIMIFORUM zjistilo:
Jak se odstraňují nosní mandle
Možná si ještě pamatujete, jak nosní mandle odstraňovali vám. Bez narkózy, jen v lokálním umrtvení. Drželi vás na klíně a „za živa“ mandle vytrhli. Jen málokteré dítě si z toho neodneslo trauma. Dnes však zákrok probíhá jinak. Klasicky se provádí v celkové anestezii jako chirurgický zákrok s několikadenní hospitalizací. Druhou, šetrnější, možností pro dítě i rodiče, je laserové odstranění mandlí. Provádí se na klinikách jednodenní chirurgie v narkóze a ještě ten samý den jedete se svým potomkem domů. Nevýhoda však je, že se za něj připlácí. Odpůrci laseru pak argumentují faktem, že dítě není pod lékařským dohledem a v případě komplikací nemusí do nemocnice dojet včas.
Text: asm
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!