vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Chrápání u dětí: Jak to řešit?

22. května 2014

Chrápání u dětí: Jak to řešit?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: dýchací cesty Mandle Chrápání obezita dítě

preventan-mimiforum-banner

Chrápání u dětí může mít řadu příčin. Je-li dlouhodobé, rozhodně jej nepodceňujte. Může znamenat i vážnější zdravotní problémy.

„Partner chrápe, jak když někdo řeže dřevo. Nedá se vedle něj spát,“ stěžuje si často nejedna žena. Jenomže chrápat mohou i děti! Na rozdíl od mužů, které můžete odstěhovat z ložnice, doporučují odborníci chrápání u dětí nepodceňovat. Tedy v případě, že chrápe dlouhodobě. Krátkodobé chrápání, které samo odezní, se může objevit například při nachlazení.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co stojí za chrápáním u dětí?

 

1. Nosní či krční mandle

Hlavním viníkem bývají zvětšené nosní či krční mandle. Ty odhalí prohlídka na ORL, a v případě, že jsou příliš velké a zužují dýchací cesty, doporučí lékař jejich odstranění či – v případě krčních mandlí alespoň zmenšení.

 

Klasicky se odstranění nosních mandlí provádí v celkové anestezii jako chirurgický zákrok s krátkou hospitalizací. Druhou, šetrnější, možností pro dítě i rodiče, je laserové odstranění mandlí. Provádí se na klinikách jednodenní chirurgie v narkóze a ještě ten samý den jedete se svým potomkem domů. Nevýhoda však je, že se za něj připlácí. Odpůrci laseru pak argumentují faktem, že dítě není pod lékařským dohledem a v případě komplikací nemusí do nemocnice dojet včas.

 

2. Překážky v dýchacích cestách deti-a-rodina-chrapani-u-deti-ii-sxc-nahled

Za chrápáním mohou stát také různé překážky v dýchacích cestách. Mezi ně patří překážky v nose, v nosohltanu, nadměrně velký jazyk, přílišná délka měkkého patra, nedostatečný tonus patrových, hltanových a jazykových svalů, ale i cysta či nádor na hltanu a hrtanu. Proto se nedoporučuje dlouhodobé chrápání podceňovat, ale naopak vyhledat odborného lékaře, který zjistí příčinu.

 

3. Obezita

Také obezita může u dětí vést k chrápání. Může za to tuk na krku, který ve spánku tlačí na dýchací cesty. V tomto případě může pomoct jen snížení hmotnosti. Obezita je u dětí stále větším problémem, který je třeba ve spolupráci s odborníky řešit a nikoli spoléhat na to, že z ní děti vyrostou. Může jim totiž způsobit další vážné zdravotní komplikace.

 

Zajímavost MIMIFORA:

2× zajímavost o chrápání u dětí

 

-          Pokud se dítě kvůli chrápání budí, lapá po dechu, projevuje se u něj spánková apnoe, což znamená, že ve spánku přestane na chvíli dýchat. To se přes den může projevovat podrážděností, bolestmi hlavy, zvýšenou únavou, či poruchami pozornosti a hyperaktivitou. Takové děti často přes den dýchají ústy, a pokud problémy přetrvávají déle, může vše vést k závažným zdravotním problémům. Nedostatek kyslíku totiž může poškodit mozek.

-          Američtí vědci upozornili, že chrápání a s ním spojené poruchy dýchání ve spánku, mohou u dětí brzdit růst. Během spánku se totiž v hypofýze intenzivně tvoří a uvolňuje růstový hormon. Pokud se dítě neustále budí, může to vést k tomu, že poroste méně. Růstový hormon se totiž do krve uvolňuje v hlubokém spánku.

 

Text: ino

Foro: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse