7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

4. března 2019
Chodítka: Opravdu dětem škodí?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: páteř chodítko klouby děti zdraví
Chodítka dětem škodí, shodují se odborníci. Řada maminek na ně ale nedá dopustit. Dítě se v nich zabaví a ony udělají spoustu práce. Opravdu jsou tak špatná, jak se tvrdí?
Některé maminky nedají na chodítka dopustit. Dětem se v nich líbí, zabaví se a ony mají klid a udělají spoustu práce. Jenomže odborníci říkají jednoznačné: „Ne!“ Chodítka dětem mohou pořádně uškodit.
Chodítko škodí? Nesmysl!
„Mám tři děti a u všech jsem používala chodítko. Nemohla jsem si ho vynachválit. Dětem se tam strašně líbilo, klidně tam vydržely i několik hodin. Nevím, kde se dnes berou ty nesmysly o tom, že chodítko dítěti ničí záda a klouby. Všechny moje děti chodí normálně, je to hloupost,“ říká zastánkyně chodítek Sára (35).
Následky chodítka: Špatná záda a chůze po špičkách
Proti ní stojí maminky, které si s chodítky užily vlastní zkušenosti. „Neměla jsem o chodítkách žádné informace a nevěděla, že tím dceři škodím. Líbilo se jí tam, a tak jsem ji do něj dávala. Už bych to neudělala. Dlouho nechtěla chodit sama, a když začala, našlapovala na špičky. Vůbec se toho nemohla zbavit a dlouho jsme rehabilitovali. Lékaři řekli, že je to z chodítka. Dnes je jí osm a má problémy s páteří. Opět jsem se dozvěděla, že může jít o následek chodítka, které jsme hojně využívali. Za mě tedy radím – nekupujte je, nechejte děti vyvíjet tak, jak mají. Dodnes si to vyčítám,“ vypráví Anna (38).
MIMIFORUM zjistilo:
Čím škodí chodítka
– Ničí kyčle. Dítě v chodítku často klasicky nesedí, ale je zavěšeno pro tělo v nepřirozené poloze.
- Deformují páteř. Protože do chodítek rodiče dávají děti, které samy nestojí a mnohdy ani nesedí, nemají dostatečně zpevněné a vyvinuté svaly a páteř. Výsledkem je, že se páteř deformuje, a to může mít celoživotní následky.
- Brzdí psychomotorický vývoj. Je velkým omylem se domnívat, že pobytem v chodítku vývoj dítěte uspíšíme. Naopak jej často můžeme brzdit. Navíc se stává, že díky chodítku přeskočí některé z vývojových stádií, které jsou pro rozvoj důležité, například lezení.
- Nutí k chůzi po špičkách. Protože děti jsou v chodítku jakoby zavěšené, často nedosáhnou na zem a odrážejí se špičkami. To vede často ke špatným návykům při chůzi. Děti pak mívají tendenci chodit po špičkách.
- Vede k poruchám stability. Irští vědci potvrdili, že používání chodítka vede u dětí k poruchám stability. Ty jsou pak nejisté a bojí se chodit bez opory. Proto se raději – a dlouhodobě – plazí po zemi.
Chodítka ne. A když už, tak aktivní
Odborníci se tedy vzácně shodují – chodítka nekupujte. Nechejte dítě, aby se vyvíjelo přirozeně a dospělo k chůzi, až bude připraveno. Nepřeskakovalo jednotlivá vývojová stádia a netrávilo čas v pro tělo nepřirozené poloze. Jediné, co můžete vyzkoušet, je tzv. aktivní chodítko, které vzhledem připomíná vozíček a poskytne oporu při prvních krůčcích. Dítě v něm nesedí, ale opírá se o něj a vyhraje si i s dalšími prvky, které nabízí.
Text: ino
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!