vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Chodítka: Opravdu dětem škodí?

4. března 2019

Chodítka: Opravdu dětem škodí?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: páteř chodítko klouby děti zdraví

preventan-mimiforum-banner

Chodítka dětem škodí, shodují se odborníci. Řada maminek na ně ale nedá dopustit. Dítě se v nich zabaví a ony udělají spoustu práce. Opravdu jsou tak špatná, jak se tvrdí?   

Některé maminky nedají na chodítka dopustit. Dětem se v nich líbí, zabaví se a ony mají klid a udělají spoustu práce. Jenomže odborníci říkají jednoznačné: „Ne!“ Chodítka dětem mohou pořádně uškodit.

Chodítko škodí? Nesmysl!

„Mám tři děti a u všech jsem používala chodítko. Nemohla jsem si ho vynachválit. Dětem se tam strašně líbilo, klidně tam vydržely i několik hodin. Nevím, kde se dnes berou ty nesmysly o tom, že chodítko dítěti ničí záda a klouby. Všechny moje děti chodí normálně, je to hloupost,“ říká zastánkyně chodítek Sára (35). 


Následky chodítka: Špatná záda a chůze po špičkách


Proti ní stojí maminky, které si s chodítky užily vlastní zkušenosti. „Neměla jsem o chodítkách žádné informace a nevěděla, že tím dceři škodím. Líbilo se jí tam, a tak jsem ji do něj dávala. Už bych to neudělala. Dlouho nechtěla chodit sama, a když začala, našlapovala na špičky. Vůbec se toho nemohla zbavit a dlouho jsme rehabilitovali. Lékaři řekli, že je to z chodítka. Dnes je jí osm a má problémy s páteří. Opět jsem se dozvěděla, že může jít o následek chodítka, které jsme hojně využívali. Za mě tedy radím – nekupujte je, nechejte děti vyvíjet tak, jak mají. Dodnes si to vyčítám,“ vypráví Anna (38).


MIMIFORUM zjistilo:
Čím škodí chodítka

deti-a-rodina-choditka-ii-sh-nahled – Ničí kyčle. Dítě v chodítku často klasicky nesedí, ale je zavěšeno pro tělo v nepřirozené poloze.
- Deformují páteř. Protože do chodítek rodiče dávají děti, které samy nestojí a mnohdy ani nesedí, nemají dostatečně zpevněné a vyvinuté svaly a páteř. Výsledkem je, že se páteř deformuje, a to může mít celoživotní následky.
- Brzdí psychomotorický vývoj. Je velkým omylem se domnívat, že pobytem v chodítku vývoj dítěte uspíšíme. Naopak jej často můžeme brzdit. Navíc se stává, že díky chodítku přeskočí některé z vývojových stádií, které jsou pro rozvoj důležité, například lezení.
- Nutí k chůzi po špičkách. Protože děti jsou v chodítku jakoby zavěšené, často nedosáhnou na zem a odrážejí se špičkami. To vede často ke špatným návykům při chůzi. Děti pak mívají tendenci chodit po špičkách.
- Vede k poruchám stability. Irští vědci potvrdili, že používání chodítka vede u dětí k poruchám stability. Ty jsou pak nejisté a bojí se chodit bez opory. Proto se raději – a dlouhodobě – plazí po zemi.Chodítka ne. A když už, tak aktivní

Odborníci se tedy vzácně shodují – chodítka nekupujte. Nechejte dítě, aby se vyvíjelo přirozeně a dospělo k chůzi, až bude připraveno. Nepřeskakovalo jednotlivá vývojová stádia a netrávilo čas v pro tělo nepřirozené poloze. Jediné, co můžete vyzkoušet, je tzv. aktivní chodítko, které vzhledem připomíná vozíček a poskytne oporu při prvních krůčcích. Dítě v něm nesedí, ale opírá se o něj a vyhraje si i s dalšími prvky, které nabízí.

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse