vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Chci partnera u porodu, on to odmítá!

5. října 2017

Chci partnera u porodu, on to odmítá!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: trauma Madonin komplex partner porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Většina žen si přítomnost partnera u porodu přeje, a dokonce tak moc, že nechce respektovat, pokud to muž odmítá. Jenže to je chyba – podle expertů by se otec k přítomnosti u porodu nikdy neměl nutit. 

„Partnera u porodu hrozně chci, vůbec si nedovedu představit, že by tam nebyl. Problém ale je, že on to odmítá. Prý má strach, že by to nevydržel a bylo by mu špatně. Jenže já trvám na tom, aby tam byl. Přece nemůže být takový sobec, myslet jen na sebe a nechat mě samotnou, když já budu rodit,“ stěžuje si Táňa (28).

 

Porod pro muže může být trauma

Otázka, zda by měl být otec u porodu, stále rozděluje jak laiky, tak odborníky. Zatímco někteří jsou tomu nakloněni s tím, že to vztah posílí a partner si bude ženy více vážit, jiní to vidí opačně. Partner u porodu může totiž prožít takové trauma, že to ovlivní další sexuální život. O sex může ztratit zájem, dokonce v extrémních případech vše může vést až k rozchodu.

 

Chci, aby tam partner byl! Odmítá…

„Nechápu, jak může otec odmítat účast u porodu, když na tom žena trvá. Jsem ve třicátém týdnu, rodit budu brzy a chci, aby tam partner byl. Mám z porodu strach, nechci tam být sama. Navíc chci, aby viděl, jakou bolestí si žena musí projít, než porodí dítě. Partner ale k porodu jít nechce a já si ho kvůli tomu přestávám vážit. Hádáme se a nevím, jak to dopadne,“ vypráví Martina (31).

 

Muže nikdy nenuťte sex-a-vztahy-chci-partnera-u-porodu-ii-sxc-nahled

Měl by partner být u porodu, anebo ne? Podle odborníků je to velmi individuální, avšak platí jedno – muže by žena nikdy neměla nutit. Pokud totiž otec k porodu dítěte nechce jít sám, nemůže mu to přinést užitek. Naopak – objevit by se mohly jen potíže. Je nemálo případů, kdy tatínek zkolabuje a ošetřující personál pak má práci s tím ho vzkřísit.

 

Hrozí Madonin komplex

Další komplikací může být tzv. Madonin komplex, který se může objevit právě u mužů, kteří byli u porodu. Ten je pro ně tak traumatizujícím zážitkem, že se změní jejich pohled na partnerku. Tu začnou vnímat nikoli jako milenku, ale jako matku svého dítěte, a tak jej přestane sexuálně přitahovat. Výsledkem je, že se doma jakémukoli tělesnému kontaktu vyhýbají, i když žena by zájem měla a trápí ji to. Tento stav odborníci označují jako Madonin komplex. Někdy časem odezní sám, ale může skončit i rozchodem.

 

Porod bez partnera bývá kratší

Podle odborníků existuje víc důvodů, proč si přítomnost otce u porodu rozmyslet. Porod u žen, které u něj nemají partnera, prý bývá kratší. Je to tím, že je přítomnost muže nevyrušuje a mohou se soustředit na samotný akt porodu. Žena se navíc nemusí obávat, že by muž vše špatně nesl, utrpěl trauma, a že by se narození miminka negativně podepsalo na jejich vzájemném vztahu.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse