vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Chci darovat kostní dřeň. Rodina to neví!

9. dubna 2016

Chci darovat kostní dřeň. Rodina to neví!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: krvinky leukémie kostní dřeň Dárce rakovina rodina

preventan-mimiforum-banner

Darováním kostní dřeně můžete jinému zachránit život. Spousta lidí se ale případného odběru bojí, panují totiž pověry, že se po něm může i ochrnout.

 


Diskutujte: Dokázala byste darovat kostní dřeň cizímu člověku, kdyby to potřeboval?


„Před pár měsíci jsem se přihlásila do registru dárců kostní dřeně. Popravdě jsem nečekala, že by se mi někdo ozval. Jenže jako vhodný kandidát jsem byla vytipována poměrně rychle. Dostala jsem se do užšího výběru, podstoupila testy a byla označena jako vhodný dárce. Najednou mám hrozný strach. Mám čtyřleté dítě a bojím se, že se mi něco stane. Rodina o tom zatím neví a já nemám odvahu jim to říct,“ popisuje svůj příběh Jitka (30).

MIMIFORUM zjistilo:

Co byste měla vědět o kostní dřeni

● Kostní dřeň je vlastně rosolovitá tkáň uvnitř kostí, kde se tvoří krvinky potřebné pro život. Nejdůležitější jsou kmenové krvetvorné buňky, které se dokáží přetvořit do všech druhů krvinek (červených, bílých i do krevních destiček). Pokud však krvetvorba vážně onemocní (nejčastější je leukémie), může ji nahradit právě transplantace kostní dřeně od zdravého dárce.

● Jde o složitý proces hledání, protože příjemce a dárce se musejí shodovat ve složitém systému HLA znaků. Jsou dědičné, jde tedy o vrozený soubor bílkovin na povrchu tkání a buněk a je vždy unikátní. Lékaři ho někdy přirovnávají k otisku prstu. HLA slouží k tomu, aby tělu pomáhal rozeznat, co je pro něj dobré, a co ne. Hlavních HLA znaků je deset, ale každý má bezpočet variant a podskupin. Čím bližší je shoda příjemce a dárce, tím vyšší je naděje na záchranu nemocného.

Fakta MIMIFORA:

  • Jen 1 % dobrovolníků zapsaných do registru dárců kostní dřeně v budoucnu skutečně kostní dřeň daruje.

  •  60 až 80 % nemocných se může díky darované kostní dřeni vyléčit.

  •  Každý rok onemocní leukémií 90 až 100 dětí. Představuje to 30 % ze všech nádorových onemocnění, které se u dětí objevují. Nejčastější je lymfoblastická leukémie, která se podaří vyléčit až u 70 % pacientů.

  •  U dětí a dospělých celkem se u nás ročně objeví až 1100 nových případů leukémie.

Bojím se narkózy a ochrnutí! deti-a-rodina-kostni-dren-2-ing

V celkem 60 registrech na světě je evidováno víc než 19 milionů dárců kostní dřeně. Přesto je to pořád málo. HLA znaky jsou totiž natolik specifické a jedinečné, že se vůbec nemusí najít vhodný dárce, nebo je pouze jeden. Ten má šanci zachránit zdravému člověku život. „Mám strach nejen z narkózy, ale hlavně z toho, abych to neodnesla zdravotně. Někde jsem četla, že po odběru můžu i ochrnout. Lékaři mi to sice vyvracejí, ale stejně mám strach,“ pokračuje Jitka.

Její příběh má však šťastný konec. Svěřila se manželovi, který ji podpořil, odběr podstoupila a zachránila život jinému člověku. „Nemohla jsem si přát lepší vánoční dárek, než vědomí, že jsem někomu pomohla. Třeba je to taky máma od dětí a já tím zachránila rodinu,“ říká.

Odběr kostní dřeně – jaká hrozí rizika?

Kostní dřeň lze darovat dvěma způsoby, a podle toho se liší i rizika.

Klasickým odsátím z kosti. Odběr se provádí v celkové anestezii, hrozí rizika v souvislosti s narkózou (žaludeční nevolnost, bolest v hrdle apod.). V extrémním případě (jako u každé narkózy) může dojít i k ohrožení života. Dále se pak mohou objevit problémy v souvislosti s odběrem – bolest v bederní krajině jako následek proniknutí jehel a únava.

Darováním kmenových buněk na separátoru. V tomto případě nebudete v narkóze, ale čeká vás čtyřhodinový odběr z žíly. Separátor odděluje ten typ buněk, který je pro nemocného potřeba. Před odběrem se čtyři dny podávají injekce růstového hormonu, který má pomoct potřebné buňky namnožit. V souvislosti s tím se mohou objevit příznaky podobné chřipce. Při odběru se může objevit brnění prstů či kolem úst, může dojít i k závrati, v krajním případě ke kolapsovému stavu. Po odběru se může v místě vpichu objevit modřina, méně často pak zánět žíly. Zcela vyloučeny nejsou ani srdeční komplikace.

MIMIFORUM zjistilo:

Kdo se může zapsat do registru dárců kostní dřeně

  • Dospělý člověk mezi 18 a 35 lety.
  • Zdravý člověk, který v minulosti nebyl vážně nemocný a neužívá trvale léky.
  • Člověk s minimální váhou alespoň 50 kg.

Informace na internetu: www.kostnidren.czwww.czechbmd.cz

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse