vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Cerkláž: Pomůže donosit miminko?

14. ledna 2014

Cerkláž: Pomůže donosit miminko?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: děložní hrdlo Cerkláž potrat těhotenství porod miminko

preventan-mimiforum-banner

V každém těhotenství se mohou vyskytnout komplikace. Pokud se objeví nedostatečnost děložního hrdla či je nedostatečně uzavřené, může lékař navrhnout cerkláž, která má zabránit potratu či předčasnému porodu. 

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

V průběhu těhotenství se mohou objevit různé komplikace. Mnohým z nich se dnes však dá čelit a lékaři umějí zasáhnout, aby měla žena šanci miminko donosit. Pokud hrozí, anebo se v průběhu gravidity objeví, nedostatečnost děložního hrdla či neuzavřené děložní hrdlo, může gynekolog provést tzv. cerkláž. Jde jednoduše řečeno o »zašití«, které má zabránit potratu a předčasnému porodu, nebo jej alespoň oddálit.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Kdy se provádí cerkláž

 

-          Preventivně, pokud je k ní důvod (např. při zvýšeném riziku nedostatečnosti děložního hrdla, u dvojčat), mezi 16. a 20. týdnem těhotenství.

-          Objeví-li se nedostatečnost děložního hrdla v průběhu těhotenství, mezi 20. a 26. týdnem těhotenství.

 

Krátký zákrok v narkóze

Cerkláž sice nepatří mezi náročné zákroky, ale je nezbytné ji provést v celkové anestezii. Díky tomu ženě hrozí i všechna rizika spojená s narkózou. Samotný zákrok je krátký, lékař při něm založí steh pod sliznici děložního hrdla, ve výši vnitřní branky. I když vetšinou komplikace nepřináší, mohou se přesto objevit. Jsou to například poranění děložního hrdla či močového měchýře, předčasný odtok plodové vody či krvácení. Způsobit může také předčasné stahy. Vždy se proto u lékaře dobře informujte, zda výhody zákroku převáží nad případnými riziky.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Existuje několik případů, kdy se cerkláž naopak provádět nesmí. Mezi ně patří při krvácení z rodidel, již odteklá plodová voda a neztišitelné děložní kontrakce.

 

Klid a žádný sex

Aby byl zákrok úspěšný a komplikace co nejmenší, je po něm nezbytné dodržovat klidový režim a zapomenout na sex. Žena musí docházet na pravidelné kontroly a v případě, že se objeví děložní stahy, ihned kontaktovat lékaře. Protože steh se sám nevstřebá, je nezbytné ho odstranit. To se provádí nejdříve po ukončeném 36. týdnu či později. Naopak v případě komplikací může k jeho odstranění dojít i dříve. Provádí se již bez anestezie a většinou není ani bolestivé.

 

deti-a-rodina-cerklaz-ii-sh-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Co lze volit místo cerkláže

– farmakologický postup – podání léků, které tlumí děložní stahy

– režimová opatření – hospitalizace ženy a velmi přísný klidový režim i v délce několika týdnů

– mechanický postup – zavedení poševního pesaru

 

Text: mob

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse