vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Čekáme dvojčata: Na co se připravit?

15. listopadu 2013

Čekáme dvojčata: Na co se připravit?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Dvojčata císařský řez těhotenství porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Těhotenství s dvojčaty většinou bývá považováno za rizikové. Hrozí předčasný porod, ale i zdravotní potíže nastávající maminky. Na co se připravit, když čekáte děti dvě?

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Jedna žena z osmdesáti. Právě tolik jich porodí dvojčata. Když se nastávající maminka dozví, že místo jedno miminka čeká dvě, ne každá zprvu skáče radostí. Dvojčata – dvojnásobná starost, pomyslí si. A není tak daleko od pravdy. S dvojčaty je to totiž mnohem náročnější. Na co se ve vícečetném těhotenství připravit?

 

1. Těhotenství může být rizikové

Vícečetná těhotenství jsou většinou považována za riziková. Ženský organismus je dvojnásobně zatěžován, a tak hrozí více těhotenských problémů (např. cukrovka, preeklampsie, anémie, krvácení atd.), stejně jako předčasný porod. Ženy čekající dvojčata bývají pod zvýšeným lékařským dohledem, lékaři často doporučí alespoň od 20. týdne pracovní neschopnost. Je důležité důvěřovat gynekologovi, podstoupit i případnou hospitalizaci v těhotenství, i kdyby měla být preventivní.

 

2. Může hrozit předčasný porod

Pravděpodobně největším rizikem vícečetných těhotenství je předčasný porod. Až 50 % všech těhotenství s dvojčaty skočí před 37. týdnem. Statistiky potvrzují, že porody od 26. do 37. týdne jsou 10× častější, než je tomu u těhotenství s jedním miminkem. Pro dvojčata je podle odborníků optimální porod mezi 37. a 38. týdnem. Trvá-li gravidita déle, můžou nastat nemalé komplikace – placenta totiž nemusí mít dostatečnou kapacitu, aby přivedla kyslík a živiny.

 

3. Porod bývá rizikový

Rizikové je nejen těhotenství, ale i samotný porod. Podle statistik je riziko úmrtí dětí z dvojčat až 4× větší než u jednoho miminka. Rodí-li se miminka v termínu a obě jsou hlavičkami dolů, přistupují porodnice většinou ke spontánnímu porodu. Je-li však jedno z dětí v příčné poloze či koncem pánevním, často porodníci sahají k císařskému řezu. Probíhá-li porod spontánně, měla by se miminka narodit 8–10 min po sobě. Odstup mezi porodem prvního a druhého dvojčete by neměl přesáhnout dvacet minut.

 

deti-a-rodina-cekame-dvojcata-ii-sxc-nahled 4. Miminka mají nižší porodní hmotnost

Protože dvojčata přicházejí na svět dříve, je u nich běžná i nižší porodní hmotnost. Ta se v průměru pohybuje kolem 2400 g, což je zhruba o 1100 g méně, než u dětí, které maminka čekala samostatně. Čím dříve a s nižší hmotností se narodí, tím hrozí větší riziko komplikací, infekcí či poruch. Může dojít i k opoždění nitroděložního růstu v posledním trimestru, a to klidně jen u jednoho z dvojčat. I to může vést k nařízení předčasného porodu, většinou císařských řezem.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Rozdíl mezi jedno a dvojvaječnými dvojčaty

Hlavní rozdíl je ve způsobu oplodnění. U jednovaječných dvojčat spermie oplodní jedno vajíčko, které se rozdělí na dvě embrya. Děti pak mají společnou placentu, jsou si podobná, mají stejné pohlaví, totožnou krevní skupinu i tělesnou konstituci. U dvouvaječných dvojčat dochází k oplození dvou vajíček dvěma spermiemi. Každé dítě má vlastní placentu, nemusí být stejného pohlaví a mohou odlišně vypadat.

 

Text: ino
Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:53 30.12.2017 - Daniela -

Bez nadpisu

Páni, už tak to bylo náročné s jedním, ale dvě najednou, to si fakt představit nedovedu. Mimochodem, pokud byste hledaly nějaké pěkné a zároveň pohodlné těhotenské oblečení, tak doporučuji tyhle košile – happymum.cz/0,te­hotenske-kosile.html Já je nosím ještě teď, vždycky jen v pase stáhnu páskem a nikdo nepozná, že jde o těhotenskou módu. 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse