banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Čekáme druhé dítě. První dělá naschvály!

5. června 2016

Čekáme druhé dítě. První dělá naschvály!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: sourozenec žárlivost pomočování děti těhotenství miminko

preventan-mimiforum-banner

Žárlivost na mladšího sourozence je sice běžná, ale jen v určitých mezích. Může být totiž tak silná, že první potomek začne dělat naschvály a ve vývoji se vrátí o krok zpět. 

Diskutujte:  Začalo vaše dítě dělat potíže, když se dozvědělo, že čekáte další miminko?


Jedno dítko už máte a pracujete na druhém sourozenci. Těhotenský test ukázal dvě čárky a vy jste neskutečně šťastná. Navíc zjistíte, že čekáte holčičku, o které jste snila – a jako první se vám samozřejmě narodil kluk. Jste v sedmém nebi. Nakupujete růžové šatičky a maximálně se soustředíte na příchod druhého potomka. Jenže je tu někdo, kdo vaši bezmeznou radost nesdílí – prvorozené dítě.

Nevraživost vůči miminku

Pro první dítě je to velmi těžké. Doteď bylo jediným středobodem domácnosti, kolem kterého se všechno točilo. Maminku mělo jen pro sebe a vše se řídilo podle něj. Jenže najednou má v hlavě zmatek. Cítí se odstrčené a méněcenné. Centrem pozornosti pomalu být přestává a na očekávané miminko se dívá nevraživě. Vždyť mu přeci bere maminku! A když ta pak přijde z porodnice zářící štěstím a celé příbuzenstvo se schází, aby miminko obdivovalo a nosilo mu dárky, objeví se jasná žárlivost – a pro první dítě se to druhé stane tak trochu nevítaným návštěvníkem.

Syna jsme trestali. Byla to chyba!

tema-tydne-cekame-druhe-dite-ii-sh

„Otěhotněla jsem, když měl syn skoro tři roky. Na miminko jsme se strašně těšili a asi jsme to dávali najevo až příliš. Jak mi rostlo bříško, syn se měnil. Odmítal chodit do školky, záchvaty vzteku a pláče byly na denním pořádku. Neustále opakoval, že se netěší a mimino nesnáší. Tady jsme asi udělali další chybu – trestali jsme ho. Když se nám narodila dcerka, zasekl se úplně. Odmítl chodit na nočník a začal se protestně počůrávat do kalhot. Nechtěl se sám najíst a vyžadoval, abychom ho krmili. Když jsem kojila, dělal scény a vynucoval si pozornost. Nemohla jsem ho nechat se sestřičkou minutu samotnou – ubližoval jí. Dloubal do ní prstem, jednou ji kousl, jindy dal plenu přes hlavu. Nevěděli jsme, co s ním a stále ho trestali. Nakonec jsme ho na měsíc dali k babičce, aby se uklidnil. Nepomohlo to. Sestru nemá rád dodnes, i když už je jí rok. Prý jsme udělali chybu, když jsme ho pořád trestali,“ popisuje sourozeneckou žárlivost Markéta (27).

Vývojový krok zpět

Sourozenecká žárlivost je podle odborníků normální. Jde však o to, v jaké míře vypukne a jak vztahy v rodině poznamená. Nejmenší problémy se žárlivostí bývají při malém věkovém rozdílu do 1,5 roku. Naopak nejhorší potíže jsou s dětmi s rozdílem 2–3 roky. Všechno je ale individuální, a tak nevraživost vůči miminku může vypuknout i u mnohem staršího dítěte, u kterého byste čekali, že bude mít rozum. Velmi často se žárlivost projevuje vynucováním pozornosti, scénami, pláčem, a také vývojovým krokem zpět. Starší dítě se začne pomočovat, odmítá jíst samo apod. Tak se mu totiž daří dosáhnout pozornosti, kterou ztratilo.   

Žárlivosti zkuste předejít 

Existuje však několik možností, jak se potížím pokusit předejít. V první řadě je třeba staršího sourozence na narození miminka připravovat. Ukazovat mu rostoucí bříško a zapojit ho do příprav na příchod brášky, nebo sestřičky. Je třeba mu vysvětlit, že nebude odstrčený, naopak, že bude všem velkou oporou. Jakmile se dítě narodí, nevyplatí se celý den skákat jen kolem miminka. Naopak – je nezbytné se co nejvíce věnovat i tomu staršímu. Zapojit ho do péče, hrát si s ním, neodsunovat ho. Dobré je, když se podaří začlenit tatínka i prarodiče, kteří se budou dětem také věnovat. Jenom tím, že staršímu sourozenci budete dávat najevo svou lásku, můžete dosáhnout toho, že miminko příjme a nebude zbytečně žárlit.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa