7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

30. dubna 2015
Čarovný přelom dubna a května. Co o něm víme?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: květen filipojakubská noc máj Čarodějnice plodnost
O poslední dubnové noci, která předchází svátku lásky, se říká, že je magická. Přeje plodnosti, pálí se čarodějnice, země odhaluje své poklady. Co všechno víme právě o této čarovné noci?
O poslední dubnové noci, která přechází na 1. máj, lásky čas, se říká, že má magickou moc. Čarodějnice se slétají na svůj sabat, otevírají se jeskyně a sluje, které odhalují své podklady. Slaví se i příchod jara, zapalují se ohně, vše přeje plodnosti. Jednoduše řečeno – jde o noc, která má své kouzlo a tajemství.
Jak se říká poslední dubnové noci?
Filipojakubská noc, Valpuržina noc či také Beltine. Filipojakubská proto, že původní svátek apoštolů Filipa a Jakuba byl právě 1. května. Označení Valpuržina pochází z původně germánského svátku, zasvěceného svaté Valpurgii, bojovnici proti temným silám. Je tu ještě jeden název – Beltine. Tento svátek slavili původně Keltové. Ohně měly dle nich zbavovat všeho nečistého a měl přinést ochranu pro následující období.
Proč se tento večer pálí čarodějnice?
Čarodějnice se údajně v tuto noc slétaly na svůj sabat, a tomu se lidé bránili zapalováním ohňů, ale i jinými metodami. Stavení se kropila svěcenou vodou, před ně se zapichovalo trní, ale i vidle, aby se čarodějnice poranila, na práh se sypaly hřebíky. Několik dní předem se provádělo tzv. vykuřování čarodějnic. To spočívalo v tom, že se vykuřovaly domy – jalovcem a routou, a prováděly se i další rituály. Chránil se i dobytek. Proto se na chlév věšely zelené větévky a obsypávaly se pískem, aby je čarodějnice neuhranuly a nesnížily jeho plodnost.
Jak souvisí poslední dubnová noc s plodností?
O Filipojakubské noci se říká, že je velmi plodná, a tak otěhotnět prý mohou i páry, které mají problémy. Aby však magie této noci fungovala, musíte večer vyrazit do přírody. Na sobě byste měli mít něco bílého a červeného – postačí i nějaká drobnost. A pak si užijte milování uprostřed přírody! Říká se, že o této noci často otěhotní i ženy, které o to nestojí, ale počaté děti bývají celý život šťastné.
Jaké tradice ještě k této noci patří?
Zapalovala se košťata a vyhazovala do výšky. Věřilo se totiž, že popel z nich má velkou moc a přinese větší úrodu. Stejný vliv měl mít údajně i na plodnost. Proto se někdy popelem vodil dobytek, anebo lidé ohně přeskakovali. Věřili totiž, že si zachovají nejen plodnost, ale i mládí. Lidé navíc věřili, že se dotyčnému splní, co si bude v danou chvíli přát. Proto se také tato noc někdy nazývala Nocí splněných přání.
Jak je to s otvíráním země a pokladů?
Lidé věřili, že o půlnoci před svatých Filipem a Jakubem se dají nalézt různé ukryté a zakopané poklady, které země odkrývá, a opouštějí podzemí. Protože by ale hledači pokladů mohli ublížit zlé síly, museli mít u sebe několik předmětů, například svěcenou křídu, hostii či květ z kapradí.
Text: asm
Foto: Shutterstock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!